Çocuklarda Kaygı, Anneden Ayrılamamak 3

Çocuğunuz her ne olursa olsun evden ayrılmanız sırasında ufak çapta krizlere mi giriyor ? Evden ayrılmanız neredeyse imkansız mı oluyor ? Hatta çıkmanın tek yolu ona görünmemek mi ? Bu çocuklarda kaygı ve hem sizin hem bebeğinizin endişe duymanıza sebep oluyor. Yazımızda detaylı ebeveyn ve çocuk ilişkisi ve evden ayrılma konusundan bahsettik.

Özellikle 0-2 yaş bebeklerde oral dönem sürecinde olduklarından dolayı ihtiyaç duydukları zaman ebeveynlerini yanlarında görmek isterler. Hatta bazı çocuklar özellikle anneye bağımlı olurlar. Ebeveyn’in bebeğin bakımını ve ayrıca ona dokunması, sarılması, sakinleştirmesi ve ihtiyaçlarını karşılaması temel güven evresini oluşturmaktadır. Bu şekilde bebek bakım verenin her ağladığında yanında olacağını bilir ve aralarında kuvvetli bir bağlanma oluşur. Çocuklar genellikle 2 yaşından sonra memeden kesilir.

Çocuklarda Kaygı, Anneden Ayrılamamak 4

Ebeveynleri evden ayrılırken çocuklarda kaygı oluşur. Nereye gittiğinizi ve ne zaman döneceğinizi merak eder ? Çocuğunuza işe ve ya dışarıya çıkarken hoşçakal deyin ama ayrılma sürenizi fazla uzatmayın. Ayrılma süresi uzadığı zaman her iki tarafta birbirinden kopamayabilir. Ebeveynden ayrılmak ile ilgili endişe çocuk ve ebeveyn ile karşılıklı olarak gerçekleşen bir durumdur. Eğer anne çocuğunu bırakırken endişeli ve gergin ise bu durum çocuğa da yansır. Yanında ayrılırken hoşçakal diyerek el sallayın ve bir kaç saat sonra görüşeceğinizi söyleyin.

Yapılan hatalardan biri ebeveynlerin bir yere giderken gizlice kaçar gibi gitmeleridir. Çocuğunuza anlayacağı şekilde ona ne için gittiğinizi, ne yapacağınızı ve ne zaman döneceğinizi anlatın. Eğer yalandan kandırılırsa daha çok üzülür hatta öfkelenmesine bile sebep olabilir. Çocuğunuzda kaygı oluşmasını istemiyorsanız ona her şeyi anlayacağı şekilde anlatmalısınız.

Evde belirli kuralları yerleştiremeyen çocuğuna her zaman bebek gibi davranan aktiviteleri çocuğun bireysel olarak başarmasına izin vermeyen ebeveynler ayrılık süreçlerinin her etabında zorlanacaklardır. Genellikle bireyselleşemeyen çocuklar ebeveynlerinden ayrılamaz. Ayrıldığı zaman kendisini boşlukta ve güvensiz hisseder. Anne ve baba her an yanında elbet olamayabilir. Çocuğunuza kendi yatağında uyuma gibi küçük ama bireyselleşebileceği sorumluluklar vermelisiniz. Ayrılık süreçlerinin öncesinde çocuğun birey gibi yetiştirilmesi ve yaşına uygun roller verilmesi gerekir. Çocuğunuza bebek gibi davranmayıp nereye gittiğinizi ve ne zaman döneceğinizi açıklayın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir