Çocuklarda Kekemelik 1

Çocuğunuzun sağlığı her şeyden önemlidir. Kekemelik konuşmanın akıcılığında herhangi bir şekilde ortaya çıkan kesintiler olarak ifade edilir. Kekemelik bir hastalık değildir diyen doktorlar erken dönem kekemeliğin dil gelişimi sırasında ortaya çıktığını belirtiyorlar. Çocuklarda kekemelik genellikle üç yaşlarında%4-5 oranında kekemelik ortaya çıkıyor. 4-5 yıl sonrada kendiliğinden geçebiliyor.

Çocuklarda Kekemelik

Kekemeliğin genelde üç farklı çeşidi görülmektedir. Kekemelikte uzatma şeklinde, bloklar halinde ve ya hece tekrarı ve ses tekrarı şeklinde görülen kesintilerdir. Kekemelik çocukların dil gelişimleri sırasında ortaya çıkmaktadır. Çocuklar genellikle buna 2 ve ya 5 yaşları arasında çok sık yakalanır. Kekemelik daha büyük yaşlarda da ortaya çıkabilir. İleriki yaşlarda ortaya çıkan kekemelik nörojenik ve ya psikojenik temelli olmaktadır. Çocuklarda ise en sık dil gelişiminin olduğu yani 3 yaşlarında ortaya çıktığı uzmanlar tarafından görülmüş ve kanıtlanmıştır. Dilin cümle kurma aşamasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Bazen kendiliğinden zaman içinde geçer. %70 – 80 olasılık ile erken zamanda çocuklarda görülen kekemelik kendiliğinden bir kaç ay sonra geçmiştir.

Kekemelikte çevrenin bu durumdan farkında olması da çok önemlidir. Çevrenin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir. Terapi ve eğitim süreçlerinde ailede katılmalıdır ve çocuğunun yanında olması çok doğru bir karardır. Aileler çocukları ile daha fazla beraber oldukları için terapi ve eğitim süreçlerinde mutlaka yanlarında bulunmaları ve bu konularda bilgilenmeleri gereklidir. Özellikle erken dönem kekemelikte geçerlidir. Her şey düzgün bir şekilde giderse erken dönem kekemelik sorunları azalabilir ve ya hatta ortadan kalkabilir.

Çocuklarda Kekemelik

Çok eski zamanlardan beri bilinen bir konuşma bozukluklarından biri olan kekemelik hangi nedenden dolayı olduğu söylemek biraz zordur. Kekemeliğin oluşmasında üç farklı unsur vardır. Bunlardan biri; yatkınlık diğer ise bu yatkınlığı ortaya çıkaran etmenlerdir. Üçüncüsü ile yatkınlık ortaya çıktıktan sonra kekemeliğin geçmesi ya da devam etmesi ile ilgilidir. Öncelikle kesinlikle herhangi bir genetik yatkınlığın olup olmadığı uzmanlar tarafından araştırılır. Bazen genetik yatkınlık buna sebep olabiliyor. Annesinde ve babasında ve ya yakın çevresinde bir akrabada kekemelik varsa çocuklarda kekemelik görülmesi ihtimali de o kadar fazladır.

Çocuğunuzun konuşurken ne söylediğine odaklanın. Ne söylediğini anlamaya çalışın. Araştırmalara göre kaygının da kekemeliği etkilediği görülmüştür. Çocuğunuzun ne söylemek istediğine odaklanmazsanız bu sefer çocuğunuz daha iyi performans sergilemek için kendisini zorlayabilir daha çok kekeleyebilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir