Çocuklarda Krup Hastalığı 1

Çocuğunuz bütün gece öksürerek uyanıyor ve nefes almada sıkıntı çekiyorsa bunun sebebi krup hastalığı olabilir. Krup halk arasında yalancı kuşpalazı, yalancı difteri ve ya aut larenjit olarak da bilinir. Çocuklarda krup hastalığı nasıl geçer ? Bulaşıcı mıdır ? Cevapları yazımızda..

Çocuklarda krup 6 ay ila 3 yaş arasında görülür. Enfeksiyon kaynaklı üst solunum yolu tıkanıklığıdır. Sonbahar, kış ve bahar aylarında daha sık görülen bir hastalıktır. Virüsler hastalığa yol açar.

Erişkinlerle karşılaştırıldığında bebekler ve çocuklar daha küçük hava yollarına sahiptirler. Dil orofarenkse yani ağız geniz bölgesine göre daha büyüktür. Çocuklarda hava yolunda oluşan az miktarda ödem bile hava yolunun önemli derecede tıkanmasına ve solunum sıklığının artmasına neden olabilir.

Çocuklarda Krup

Krup Hastalığının Belirtileri

Genellikle hafif ateşin eşlik ettiği üst yolunum yolu enfeksiyonu bulgularıyla başlayan bir hastalıktır.

 • Hafif ateş
 • Solunum yolu enfeksiyonu
 • Ses kısıklığı, ses kalınlaşması
 • Nefes almada zorluk ve o esnada horlama gibi sesler
 • Gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli öksürük
 • Huzursuzluk
 • Ağız etrafında, dudaklarda ve tırnaklarda morarma, sararma görülebilir.

Krup Bulaşıcı mıdır ?

Ateş her zaman olmayabilir. Belirtiler genelde gece çocuk yatar pozisyondayken daha da ağırlaşır. Tıbbi acil bir durumdur. Hasta olan kişinin öksürmesi veya hapşırması ile havaya çıkan damlacıklarla ya da direkt temasla bulaşır.

Viral krup antibiyotik tedavisi gerektirmez. Geleneksel olarak başlangıç tedavisi için soğuk buhar uygulansada son yapılan çalışmalarda etkinliği gösterilememiştir. Hatta çocuklarda huzursuzluğu arttırıyor ve oksijen ihtiyacı ortaya çıkıyorsa soğuk buhar tedavisi sonlandırılmalıdır. Çocuğunuzun nefes alıp vermesini kolaylaştırmak için yatarken başını yüksek tutun. Ayrıca ağlama esnasında çocuğunuzda nefes darlığı artacağı için çocuğunuzu sakin, sessiz ve temiz bir ortamda tutmaya çalışın.

Hastalıkta ilaç tedavisi olarak kortikosteroid verilir. Kortikosteroidler, nefes borusu girişi ve ses tellerinde ödemi azaltarak etkisini gösterir. Aynı zamanda nebulize yani buhar yoluyla da uygulanabilmektedir. Belirgin nefes darlığı olan hastalarda “epinefrin” de buhar tedavisi ile uygulanır. Eğer çocuğunuzda ateş varsa ateş dürücülerde kullanılabilir. Çoğu hastalıkta olduğu gibi bundada bol miktarda sıvı tüketmek, su içmek önemlidir.

Çocuklarda Krup Hastalığı 2

Ailelerin Yapması Gerekenler

 • Çocuğunuzu sakinleştirerek, temiz bir ortamda tutun
 • Bol sıvı tüketmesini, su içmesini sağlayın.
 • Soğuk havalarda pencereyi açıp 10-15 dakika nefes almasını sağlayın.
 • Sıcak havalarda buzdolabının karşısında nefes almasını sağlayın.

Eğer çocuğunuzda nefes almada zorluk, huzursuzluk, bilinç bulanıklığı, hırıltılı solunum, sürekli öksürük, yüksek ateş, göğüs duvarında çekilme ve tırnaklarda morarma gibi belirtiler varsa mutlaka en yakın zamanda bir doktora gösterin.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir