Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Ve Gelişimi 1

Çocuklarınız fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin yanı sıra cinsel açıdan da yıllar boyu gelişim göstermektedirler. Çocuklarda cinsel kimlik gelişimi ve çocuklarda mahremiyet eğitimi hakkında bilinmeyenleri yazımızda sizler için derledik.

Henüz bebeklik çağındaki çocuklar dahi cinsel duygulara sahiptir. Çocuğunuzun fiziksel, duygusal gelişiminin yanında cinsel açıdanda bebeklik çağından itibaren gelişim gösterirler. Çocuğunuz konuşmaya başladıktan sonra ilk kelimelerini söyleyip, cinsellik çağrıştıran kelimeler kullanmak ya da özel bölgelerine dokunmak gibi cinsellik içeren davranışlarda bulunabilirler.

Doğduğumuz andan itibaren biyolojik olarak cinsiyetimiz dişi ya da erkek olarak bellidir. Cinsel kimlik kişinin kendi varlığını erkek ve ya dişi olarak kabul etmesidir. Çocuklar genellikle 3 yaşından itibaren cinsel kimliklerini “ben kızım” ve ya “bene erkeğim” şeklinde ifade etmeye başlarlar. Her çocuk karakter ve yaşanılan deneyimler açısından kendine özgü özelliklere sahiptir.

Çocuklarda mahremiyet eğitimi doğru bir şekilde verilmelidir. Çocuklar özellikle okul öncesi dönemde bedenlerine karşı merak duyarlar. Çocuk cinsel kimlik kazanma sürecinde anne ve babası ile özdeşim kurar. Kız çocuklar annesini model alırken erkek çocuklarda babasını rol model alır. İlk yıllarda evde kazanılan cinsel kimlikler, çevrenin etkisiyle gelişerek olgunluk kazanır. Çocuk kendi bedenine karşı merak duyar ve keşfetmek ister. Bu yüzden vücutlarındaki cinsel bölgelerine dokunmaları oldukça normal bir davranıştır. Bu yaştaki çocuklar sorgulamaya geçerler. Üç yakışana kadar mahremiyet kavramı gelişmediği için çocuklar her an cinsellik ile ilgili konuşmaya ve soru sormaya hazırdır.

Çocuklarda mahremiyet eğitimi

Dört, beş yaşlarındaki çocuklar cinsellik içeren davranışlarını sosyal ortamlarda da sergilemeye başlarlar. Örnek vermek gerekirse; birçok çocuk bu yaşlarda doktorculuk oynamaya başlar ve bu sayede bir başkasının bedenini keşfeder. Çocuğunuz size 4-5 yaşından sonra cinsellik ile ilgili sorular sorarsa şaşırmayın. Çünkü bu dönemde çocuklar merak ederler.

Çocuklarda Mahremiyet Duygusu Gelişimi

Çocuklarda mahremiyet eğitimi ve mahremiyet duygusunun gelişimi çocukların kendilerini nasıl korumaları gerektiği açısından oldukça önemlidir. Mahremiyet duyguları gelişmekte olan çocuklar giyinirken ya da banyo yaparken bedenlerinin başkası tarafından görülmesi konusunda hassas davranırlar. Bundan dolayı sosyal kuralların ve mahremiyetin ön plana çıkması ile birlikte cinsellik artık yetişkinlerden gizli olarak yaşanmaya devam eder. 6 yaş sonrasında çocuklar cinsellik konusunda aileleri ile konuşmamayı tercih ederler.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir