Çocuklarda Özgüven Geliştirme Yöntemleri 1

Çocuklar kendi sorunlarını çözebilme yeteneklerine sahip olması hem sosyal hem psikolojik gelişimlerinde büyük rol oynar. Ayrıca özgüvenli olmalarını da sağlar. Çocuklarda özgüven geliştirme yöntemleri ve çocukların kendi sorunlarını kendileri çözmesi ile ilgili bilgileri yazımızda sizin için derledik.

Çocuğunuz ile ilgili “kendi kararlarını verebilen biri ve insan ilişkileri kuvvetli” gibi cümleler duyduğunuz zaman nasıl hissederseniz ? Mükemmel, değil mi ? İşte bu yüzden çocuklara öncelikle nasıl iyi, başarılı ve kendi kararlarını verebilen özgüvenli bir çocuk olabileceklerini ebeveynler olarak öğretmelisiniz.

Çocuklarda Özgüven Geliştirme Yöntemleri 2

Problemleri Çözebilmesi İçin

Yaşamın ilk yıllarından itibaren kişisel, sosyal ve mesleki alanlarda karşılaşılan problemleri çözebilmesi için; planlama, eleştirel düşünme, organize etme ve gözden geçirme becerilerine sahip olması gerekiyor.

Aşırı Baskıcı Olmayın

Çocuğa karşı aşırı baskıcı olmak problem çözebilme becerilerinin gelişmesini engelliyor. Hiç bir konuda çocuğa aşırı baskıcı bir tutum sergilememeye çalışın. Daha demokratik ebeveyn olmak çocuklarda problem çözme becerilerinin gelişmesine katkı sağlıyor.

Çocuklarda Özgüven

Alternatifleri Gösterin

Çocukların genellikle arkadaşları tarafından oyuncağı elinden alındığı zaman, vurarak tepki gösterdiğini ve oyuncağını geri istediğini biliriz. Bu gibi davranışları bir problem ile karşılaştığında nasıl davranacağını bilmeyen çocuklar sergiler. Düşünmediği için de aklına ilk geleni yapar. İşte burada ebeveynler devreye girerek, yapabileceği farklı seçeneklerinin de olduğunu vurgulamalılar. Çocuklar hem çevresindeki büyüklerinden, hem ebeveynlerinden hem de zamanla kendi yaşadıkları ve edindikleri deneyimlerinden tecrübe kazanarak , zamanı geldiğinde kendince uygun olanı kullanıyorlar.

Çocuklarda Özgüven Geliştirme Yöntemleri 3

Çocuğun Özgüvenli Olması İçin Yapabilecekleriniz

  • Bir sorun ile karşılaştığında çözüm yolu bulması için çocuğunuzu cesaretlendirin ve onu konu hakkında düşünmesi için teşvik edin
  • Kendi sorunlarını çözmesine izin verin. Gerektiği zaman yardımcı olmaya hazır olduğunuzu belirtin.
  • Kendine güveni olan çocuk sorunlarla baş ederken daha rahattır. Ona ev içinde küçük sorumluluklar vererek kendine olan güvenini arttırmaya çalışın.
  • Düşüncelerini sorun. Fikirlerini özgürce belirtebilen çocuk sorun çözerken kendi kararlarının önemini anlayabilecek durumdadır.
  • Çocuğunuza çözümü hazır olarak sunmak yerine bir sorunla nasıl baş edilmesi gerektiği konusunda bilgi verin.
  • Çocuğunuza kitap ve ya filmde olan karakterlerle ilgili sorular sorun. Kitap okumaya teşvik edin. Kitaptaki karakter bir sorun ile karşılaşmış ise çocuğunuza “sen onun yerinde olsan ne yapardın ?” gibi sorular sorun ve ona böylece bu gibi durumlarda düşünme fırsatı vermiş olursunuz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir