Çocuklarda Özgüven Meselesi 1

Özgüven biz insanlar için çok gerekli önemli bir duygusal gerekliliktir. Aynı zamanda kendimizi ne kadar önemsediğimizin ve ne kadar değer verdiğimizin bir göstergesidir. Bir çok duyguda olduğu gibi özgüven duygusuda zaman zaman değişkenlik gösterebilir. Yazımızda sizler için çocuklarda özgüven meselesi ve nasıl özgüvenli çocuklar yetiştirebileceğiniz bilgilerinden bahsettik.

Çocukların özgüveni yüksek ve mutlu birey olmalarını sağlamak ebeveynlerin elindedir. Ebeveynler çocuklarına alabilecekleri kadar sorumluluk vermeli ve çocukların kendi problemlerini kendilerinin çözmeleri gerektiğini onlara vurgulamalılar.

Yaşadığımız çevre, aile çevremiz ve başımıza gelen olaylar bizde duygusal değişikliklere yol açabiliyor. Çocuklarımızın da kendini daha iyi hissettiği dönemler ve hissetmediği dönemler vardır. Eğer iyi hissetmeme durumları çoğunluktaysa ruhsal dengeleri sarsılabilir.

Özgüven kolay erişilebilecek ve doğuştan sahip olunabilecek bir duygu değildir. Yaşadığımız aile koşullarına ve çevresel faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Bizler toplum yaşantısında içgüdüsel olarak yanlış bir şey yapma korkusuyla düşüncelerimizi bastırmaya çalışırız. Herkes tarafından mükemmel görülsünler diye birçok şeyi onların adına yaparız.

Çocuklarda Özgüven

Anne babasının her işini yaptığını gören çocuklarda ileride problem çözme becerisi eksik olabiliyor. Bu yüzden çocuğunuzun kendi problemlerini bazen kendisinin çözmesine izin vermelisiniz. Çocuklarınıza hata yapabileceklerini öğretmeli ve onları en ufak bir problemlerinde azarlamamalısınız. Problemleri hata yaparak çözmelerine izin verin.

Çocuklarda Özgüven Geliştirme Yöntemleri ile ilgili yazımızıda incelemenizi tavsiye ederiz.

Özgüvenli Çocuk Yetiştirmek İçin Yapmanız Gerekenler

  • Özgüven gelişimi 3-4 yaşlarında başlar. Çocuklarınız ile ilgili beklentileriniz gerçekleşmese bile doğruları ve yanlışlarıyla onları her zaman sevdiğinizi belli etmelisiniz. Hem sarılarak hemde sözle göstermekten çekinmeyin.
  • Aile olarak birbirinize güvendiğinizi hissettirmeli ve destek olmalısınız.
  • Davranışlarınız ile çocuklarınıza rol model olmalısınız. Çünkü çocuklar öncelikle ebeveynlerini taklit ederler.
  • Yanlışlarını çocuğunuzun kişiliğini zedelemeden, kırıcı olmadan söylemelisiniz.
  • Aşırı derecede korumacı, mükemmeliyetçi ve ya eleştirici olmamalısınız. Çocuğu hem çok eleştirmek hem de aşırı korumak yanlış bir davranıştır.
  • Her zaman çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar verin. Örneğin; mutfakta kek yaparken size yardım etmesini isteyebilirsiniz.
  • Arkadaşlarıyla kuzeniyle ya da komşunun çocuğuyla kıyaslamamalıyız. Kıyaslama yapmak doğru bir davranış değildir. Kıyaslanan çocuklar kıyaslandığı kişileri geçmek için bir yarış içerisine girerler ve bu da onları yıpratabilir.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir