Çocuklarda Romatizma ve Tedavisi 1

Eklem ve iç organ iltihabı ile seyreden romatizmal hastalıklar, sadece yetişkinleri değil aynı zamanda çocukları da etkiliyor. Çocukluk döneminde başlayan romatolojik hastalıkların erken dönemde ve yeterince iyi tedavi edilmediği takdirde ömür boyu sürecek eklem bozukluğuna ve şekil değişikliğine yol açabileceği uzman doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi romatizmada da erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis edilmezse kalıcı gelişim sorunlarına sebep olabilir. Ağrının en çok hissedildiği taraflar ise; bacaklar, baldırlar ve bacağın ön tarafıdır. Çocuklarda aktivite kaybına neden olmayan büyüme ağrıları da görülebilir. Bu tip büyüme ağrıları masaj ve ya dinleme ile geçebilmektedir. Çocuklarda Büyüme Ağrısı Belirtileri ile ilgili bilgi için yazımıza tıklayabilirsiniz.

Çocukluk Romatizması Nedir ?

Çocukluk romatizmasının (jüvenil idiopatik artrit) çocukların eklemlerinde sertlik, ağrı, tutukluk ve şişliğe neden olan kronik bir hastalıktır. Her çocukta yakınmalar hafiften ağıra doğru değişkenlik gösterir ve farklı sayıda eklem tutulumu olur. Çocukluk döneminde başlayan romatolojik hastalıklar erken dönemde ve yeterince iyi tedavi edilmezse ömür boyu sürece eklem bozukluklarına yol açabilir. Erken ve en iyi tedavi edilen hastaların bile yaklaşık olarak üçte birinde erişkin dönemde de hastalık belirtilerini gösterebilmektedir.

Çocuklarda Romatizma ve Tedavisi 2

Çocukluk Çağı Romatizması Nelere Sebep Olur ?

Çocukluk çağı romatizmal hastalıklarının teşhis, tedavi ve izlenimi mutlaka çocuk romatoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Kontrol altına alınmamış hastalık, çocuğun büyümesini olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca aktif dönemde ve tedavi edilmez ise büyümeyi de durdurabilir. Çocukluk çağı romatizmasının sebep olabileceği belirtiler ise şöyledir;

  • Ateş, vücutta kızarıklık ve döküntü
  • Göz iltihabına neden olabilir
  • Kalp ve akciğer zarında iltihaplanmaya neden olabilir
  • Bazı çocuklarda kalıcı eklem değişiklikleri ve fonksiyon kaybına neden olabilir
  • Kemik erimesi ve anemiye neden olabilir
  • Romatizmalı eklemlere yakın olan kemiklerdeki büyüme hızını etkileyerek bacaklarda uzunluk farklılığına sebep olur.
Çocuklarda Romatizma ve Tedavisi 3

Tedavisi

Çocuklarda romatizma tedavisi için uzman doktorlar genellikle ilaç ve egzersiz önerirler. Hastalığın koruma altına alınması için ilaç kullanılması gerekir. Genellikle çocuk romatoloğu, ortopedist, fizik tedavi uzmanı ve göz doktorları birlikte görüşlerini bildirirler. Doktor verdiği tedavi ile eklemlerdeki ağrının, şişliğin ve diğer organ sistemlerindeki bulguların azaltılmasına, hareket kısıtlığı ve sakatlıkları engellemeyi hedefler.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir