Çocuklarda Soğuk Algınlığı 5

Kışın gelmesi ile birlikte havalar soğumaya başladı ve okulların açılması ile de çocukların kapalı ortamlarda bir arada daha uzun vakit geçirmesi arttı. Bu kapalı ortamlarda uzun süre geçirmelerinden ve sağlığa dikkat etmemekten dolayı ateşli hastalıklar yeniden yaygınlaşmaya başladı. Çocuklarda soğuk algınlığı da en çok görülen hastalıklardan biri olmakta. Çocuğunuzu hastalıklardan nasıl koruyabilirsiniz ? Soğuk algınlığına ne iyi gelir ? Yazımızda sizler için bahsettik.

Genelde solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlar artış gösteriyor. Havalar soğumaya başladıkça vücut direnci azalıyor. Soğuk havalardan dolayı açık havada oturmak yerine sürekli kapalı ortamlarda bulunuyoruz. Kapalı ortamlar solunum yolu ile bulaşan enfeksiyon etkenlerinin yayılımını arttırıyor. Başta bulunduğunuz evde her gün camları açarak odanın içerisinin havalanmasını sağlamalısınız.

Çocuklarda soğuk algınlığının yılda bir kaç defa görülmesi normaldir. Evden okul ortamına geçişin olduğu ilk yılda hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bağışıklık sistemi düşerek okul gibi kapalı ortamlarda çabuk hastalanabiliyorlar. Hastalıklardan korunmak için yapmanız gereken bazı şeyler var. Bunlar;

Anne Sütü

Özellikle eğer çocuğunuz küçükse anne sütü ile beslemeli ve onu hastalıklardan korumalısınız. Bebeği anne sütü ile beslemek annenin vücudunda daha önceden oluşan antikorların bebeğe geçmesini ve bebeği hastalıklara karşı korumasını sağlar. Anne sütü oldukça mucizevidir. Hastalıklardan koruduğu kanıtlanmış tek besindir. Bazı besinlerinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülsede bir kesinliği yoktur.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı 6

Özellikle bağırsaklarda bir takım iyi bakteri bağışıklık sistemine hastalıklarla savaşmada destek olur. Bu bakteriler probiyotikler ile beslenir. Anne sütünün haricinde yoğurt, kefir ve süt gibi fermante gıdalar ile beslenmek çocuğunuzun sağlığı açısından yararlı ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerdir.

Sağlıklı Beslenme

Sağlık ve vücudumuzun direnci için dengeli beslenme şart. Çocuklarınıza sofra adabını, dengeli beslenmeyi ve sebze-meyve yemenin önemini öğretmeli ve bu alışkanlıkları kazandırmalısınız. Vücut direncinin artmasındaki en büyük etken sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığıdır. A,C ve D vitaminleri bağışıklığımızı güçlendiren vitaminlerdir. Karides, somon, ton balığı, mantar, et, yumurta, süt, yoğurt, pekmez ve yeşil sebzeler demir ve çinko açısından zengindir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ve alerjik hastalığı olan çocuklar solunum yolu enfeksiyonlarını daha ağır geçirir. Meyvelerden kış aylarında özellikle; portakal, mandalina, kivi, sebzelerden ise; kereviz, turp, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler sıkça tüketilmelidir. Kış aylarında her öğünde mutlaka meyve tüketmesine özen göstermelisiniz.

Kişisel Hijyen

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan önemli etkenlerden biri de hijyendir. Özellikle kalabalık ortamlarda hijyenik olmaya daha fazla dikkat edilmelidir. Çocuğunuza girdiği ortamda, yemek yemeden önce ve yedikten sonra ellerini yıkamayı öğretmelisiniz. Vücut direncini arttırmak için ise iyi beslenmeye ve mevsimsel gıdaları tüketmeye özen göstermeli. Çocukluk çağı aşılarının uygun zamanda tammalanması ile birlikte eylül – ekim aylarında yaptırılan grip aşısı da çocuklarınızın ağır enfeksiyon geçirmesinin önüne geçer. Ayrıca gerektiğinden fazla hijyenik ortam sistemin çalışmasını bozarak astım ve alerjik hastalıkların artmasına da yol açar.

Ebeveynler özellikle mevsim geçişlerinde çocukların giyimine çok dikkat eder. Soğuk havalarda üst üste çocuğu çok kalın giydirmek doğru bir davranış değildir. Soğuyan hava ile birlikte çocuğun sürekli kapalı ortamlarda bulunması ve hava kirliliği vücut direncinin düşmesine bu da birçok hastalığa yakalanma oranının yükselmesine neden olur. Çocuğunuzu kendiniz nasıl kat kat giyinmiyorsanız aynı şekilde giydirin.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı 7

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir