Çocuklarda Tuvalet Eğitimi 3

Çocuklarda tuvalet eğitimi yürümeye başlaması ile bağırsaklarını ve idrar torbasını da denetleyebilmesi önemli bir gelişmedir. Bu gelişme sizin açınızdan fazla bir çaba gerektirmez. Zaten doğal gelişimin bir sonucudur. Yapacağınız tek şey onu yüreklendirmek ve ona fırsat tanımaktır. Çocuğunuz daha iki yaşını bitirmeden kakasının ve çişinin geldiğini anlamaya başlar. Bundan sonra sıra erişebileceği bir yerdeyse oturağa oturup kakasını ya da çişini yapmasına gelir. Çişini mi yoksa kakasını mı yapmaya daha önce öğreneceği belli olmaz. Artık normal don giymeye başladığı bu günlerde bile altı sık sık kirlenebilir. Çocuğunuza, vücudu buna hazır olmadan tuvalet eğitimi vermeye kalkışmanız zaman kaybından başka bir şey değildir. Yazımızda, Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir ? bundan bahsedeceğiz.

GÜNDÜZ TUVALET ALIŞKANLIĞININ KAZANDIRILMASI

 • Çocuk hazır olana dek bekleyin. 2 yaş çocuğun tuvalet eğitimi , belki de bağırarak ya da göstererek altının ıslandığını ve bundan rahatsız olduğunu belli ediyorsa, öğle uykularından genellikle altı kuru olarak kalkıyorsa, oturak eğitimine hazır demektir. 3 yaşındaki çocuğun tuvalet eğitiminde özellikle erkekler 3 yaşına dek gecikebilirler.
 • Ona oturağı tanıtın. Oturağı göstererek ne işe yaradığını anlatın. Daha fazla bir şey yapmadan oturağı tuvalette bırakıp birkaç gün varlığına alışmasını bekleyin. Oturağa nasıl oturması gerektiğini gösterin. Bezi şimdilik bağlı kalsın.
 • Uygun zaman ayırın. Tuvalet eğitimi için en iyisi yaz aylarında iki haftanızı bu işe ayırmanızdır. Çocuğunuza gerekli zamanı ayırabilme olanağınız yazın daha çoktur. Böyle bir düzenleme yapamasanız bile dikkatinizi bu işe verebileceğiniz iki haftayı ayırmalısınız. Gündelik yaşamınızda bir değişiklik varsa sözgelimi yolculukta ya da tatildeyseniz tuvalet eğitimine başlamak için eve döneceğiniz zamanı bekleyin.
 • Çocuğa don giydirip sık sık oturağı kullanmasını anımsatın. Bu iki hafta içinde çocuğunuza normal ya da ıslaklığı emen plastik astarlı tuvalet eğitimi donu giydirin. Oturağı hep yakınlarda bir yerde bulundurun. Çocuğunuz bir şeyler yiyip içtikten sonra onu oturağa oturtun.
 • Oturağı kullanmasına yardım edin. Oturağa oturma konusunda yüreklendirici olun ancak fazla zorlamayın. Oturmasına yardım etmek için donunu indirin, işerken pipisini tutmasına yardımcı olun ve sizden yardım isterse teşekkür edin.

Çocuğun Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer ?

 • Oturaktan hemen kalkarsa; beş dakika daha oturmasını söyleyin bu süre içinde bebeği bir oyuncak ya da kitapla oyalayın. Kakasını, çişini yapmıyorsa kalkıp oyununa devam etmesine izin verin. Bunlar için Renkli Bilgiler Kitaplarımızdan yararlanabilirsiniz.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi 4

 • Oturağa gittiği zaman; çocuğunuz oturağa oturduğu zaman nasıl da iyi bir çocuk olduğunu söyleyip onu övün. Tuvalet kağıdıyla üzerine sıçramış olabilecek çişi silin. Altını çabucak (kız ise önden arkaya doğru) temizleyin. Kalkarken oturağı devrilmemesi için tutun, donunu çekin. Kakasına, çişine karşı tiksinti göstermeyin, yalnızca tuvalete dönüp oturağı yıkayın ve dezenfektanla çalkalayın. Sonra ellerinizi yıkayın.
 • Çocuğunuz altına kaçırırsa onu azarlamayın. Bu aşamada her zaman oturağı anımsamasını beklemeyin. Altını kirlettiğinde çocuğunuzu asla paylamayın. Oturağa oturmasını yeterince sık anımsatmamak aslında sizin suçunuzdur. Sevecen bir yaklaşımla altını temizleyip temiz don giydirin.
 • Oturağa alışmazsa; iki hafta geçmesine karşın çocuğunuz tuvalet eğitimini anlamıyor ve oturağı hiç kullanmıyorsa alt bezinden vazgeçmek için henüz erken demektir. Birkaç hafta süreyle altını bağlamayı sürdürün. Sonra yeniden tuvalet eğitimini deneyin. Çocuğunuzun oturağa alışabilmesi için uğraş vereceğiniz bu iki haftalık eğitim dönemlerinini sayısı artabilir.
 • Öğle uykusunda bez bağlamayın. Artık gündüzleri oturağı kullanıyorsa öğle uykularında da bir hafta boyunca, altı kuru olarak kalktıysa, çocuğunuz alt bezi olmadan gezebilir. Zaten kendisi de bez bağlanmasına karşı çıkar. Öğle uykusundan kalkar kalkmaz oturağa oturmasını söyleyin.Çocuğu öğle uykularına bezsiz yatırmanız onu geceleri de altını ıslatmamaya hazırlayacaktır.
 • Sokağa çıkarken altını bağlayın. Tuvalet eğitimini tam olara alana dek dışarı çıkacağınız zaman çocuğunuzun altını bağlayın. İşi sağlama almak için, bağlamadan önce onu zorlamadan oturağa oturmasını anımsatın. Arabayla çıkıyorsanız kolayca durma olanağı da yoksa altını bağlayın. Yanınıza oturağını, temiz giysilerini ve altını kirletirse silmek için eski bir havlu alın.
 • Tuvaleti kullanmasını önerin. Oturağı kullanmaya başladıktan bir kaç hafta sonra onun da sizin gibi tuvaleti kullanabileceğini söyleyin. İçine düşmemesi için çocuklara göre yapılmış bir kapağı klozete takın. Tırmanması için de önüne bir basamak yerleştirin. Alışana dek ona yardımcı olmayı sürdürün. Yalnızca çişini yapacaksa tuvaletin kapağını kaldırın ve pipisini nasıl tutacağını gösterin. Bunu başaramıyorsa pantolonunu indirip tuvalete oturmasına yardım edin. Kızlar içinde aynısını yapın. İşi bitene kadar yanında durun. Tuvaletten kalkmasına yardım edin ve altını silin. Dört yaşına gelene dek altını kendi temizlemeyi yapamaz. Sifonu kendi çekmek isteyebilir, bu ona eğlenceli gelir. İşiniz bittiğinde ikiniz de ellerinizi yıkayın.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Gece Nasıl Verilir ?

 1. Çocuğunuz sabahları altı kuru kalkana dek bekleyin. Bir hafta boyunca çocuğunuzun altı geceleri ıslanmıyor, kirlenmiyorsa geceleri alt bezi bağlamaktan vazgeçebilirsiniz.
 2. Altında hiçbir şey yokken uyumasına izin verin. Birinci hafta boyunca geceleri altını bağlamadan yatırın. Pijama ya da don da giydirmeyin. İsterseniz su geçirmez bir örtü sererek yatağı koruyabilirsiniz. Yatmadan önce tuvalete gitmesini sağlayın. Gece boyunca bir sorun çıkmadan uyuması gerekir. Ama eğer yatağını ıslatırsa, geceleri alt bezini çıkarmak için henüz erken demektir.
 3. Yatak ıslatma sorunu ortaya çıkarsa… Çocuğunuz haftalar ya da aylarca yapmadığı halde geceleri yatağını ıslatmaya başlarsa bunun nedeni yaşam düzenindeki köklü bir değişiklik olabilir. Çocuğu bu konuda asla azarlamayın, cezalandırmayın.  Geceleri altını ıslatarak uyanırsa altını sevecenlikle temizleyip temiz pijama giydirin, çarşafını değiştirin. Bu birden çok yinelenirse, normale dönene ve yedi sabah üst üste altı kuru uyanana dek bezini bağlayın. Beş altı yaşına dek altını ıslatabilir bu anormal bir durum değildir. Gece yatmadan önce bir şey içirmemek yarar sağlamaz.

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır ve Bebeğin Günlük Fiziksel Bakımı başlıklı yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Çocuklar için klozet kapağı; normal klozet deliğini küçülterek çocuğun da yararlanmasını sağlar.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir