Çocuklarda Yanıklar ve Yaz Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler 1

Yaz aylarında çocuklar açık havada bolca vakit geçirirler. Böyle oluncada tehlikelere davetiye çıkıyor. Havalar güneşli olunca çocuklar dışarıda daha fazla oyun oynayıp, arkadaşlarıyla denize havuza daha fazla gidiyor. Çocuklarda Yanıklar ve Yaz Kazalarına Karşı Alınacak Önlemleri yazımızda sizler için derledik.

Çocuklarda bizler gibi güneşi görünce evde oturmak yerine dışarıda vakit geçirmeyi, havuza, denize gitmeyi daha çok isterler. Fakat yanıklar, kesikler, zehirlenme, sıcak çarpması, düşmeler ve boğulma gibi tehlikelerde kendini gösterebilir.

Yanıklar

Sıcak su dolu kapların saplarını çocukların erişemeyecekleri bir yerde tutun. Piknik zamanlarında piknik tüpünü çocuklardan uzak tutun. Yanmış bölgeyi su kabarcıkları oluşmamış ve deri hafiften kızarıksa yaklaşık 10 dakika soğuk suyun altında tutun. Yanığın üzerini temiz bir bez ile kapatın. Eğer elbiselerini çıkarmanız gerekiyorsa çıkarın. Yanık ileri derece görünüyorsa hemen bir doktora götürün. Yanığın üzerine asla diş macunu ve ya yoğurt sürmeyin.

Çocuklarda Yanıklar ve Yaz Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler 2

Kesikler

Açık havada çıplak ayakla dolaşmak güzel olsada tehlikelere davetiye çıkarabilir. Cam batması ve ya bisikletten yüksek bir yerden düşme sonucu yaralanmalar, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan kanamalar çocukları bekleyen tehlikeler arasında yer alıyor. Makas, bıçak gibi kesici aletlerin yol açtığı kazalar da cabası. Kesilmiş yaralara ilk müdehale temiz bir bezle bastırarak kanamayı durdurmaya çalışmaktır. Vakit kaybetmeden de çocuğu en yakın hastaneye götürmelisiniz.

Sıcak Çarpması

Özellikle yaz aylarında sıkça rastlanan rahatsızlıklardan biri de sıcak çarpmasıdır. Havaların sürekli güneşli olması ve çocukların bazen korunmasız (şapkasız) dışarı çıkması buna davetiye çıkarıyor. Ortaya çıkan sıcak çarpmasında baş dönmesi, kusma, bulantı, bilinç kaybı ve hızlı nabız gibi belirtiler görülüyor.

Çocuğunuzu hemen serin bir yere yatırın ve giysilerini çıkarın. Sırt üstü yatırıp kollarını ve bacaklarını yükseltin. Eğer kusuyorsa ve ya daha önce kusmuşsa düz yatırmayın, yan yatırarak kusmuğun akciğerlere gitmesini önleyin.

Çocuklarda Yanıklar ve Yaz Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler 3

Düşme ve Çarpmalar

Yazın sık karşılaşılan kazalardan biri de düşme çarpmalardır. Özellikle evlerde balkon demirlerinin çocukların sarkamayacağı ve aralarından geçemeyecekleri, başlarınında giremeyeceği genişlikte olmasına dikkat edin. Kaza geçiren çocuğun şuuru yerindeyse hiç bir müdehalede bulunmayın fakat ilk 24 saat hareketlerini gözlemleyin.

Sürekli uyku hali, solunum sıkıntısı, dalgınlık, renk solukluğu ve ya havale geçirme gibi bulgular olursa mutlaka bir doktora götürün. Vücudunda şişlik ve ya morluk olmuşsa üzerine buz ve ya soğuk suya batırılmış bez koyun.

Boğulma

Çocuklarda Yanıklar ve Yaz Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler 4

Yaz kazaları arasında sık görülenlerden biri de boğulmadır. Çocuklarda yüzme bilmeyenlerin yanı sıra yüzme bilenlerde bu tehlikeyi yaşıyorlar. Havuz ve denizlerde boğulmaktan kurtardığınız kişinin size sarılmaması sağlayın. Arkasına geçip o kişiyi taşımalısınız. Bilinci yerinde değilse solunum için temel yaşam desteği yapılması gerekiyor. Fakat burada ilk yardım eğitiminin doğru bilinmesi çok önemlidir. Vakit kaybetmeden en yakın hastaneye götürmelisiniz.

Zehirlenme

Çocuklar her şeyi ağızlarına götürmesi konusunda ustalardır. Yazın özellikle uygun şartlarda saklanmamış gıdaların tüketilmemesi gerekiyor. Zehirlemeden şüpheleniliyorsa ilk yapmanız gereken çocuğun ağzını ve çevresini temizlemektir. Hemen vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gitmelisiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir