Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşer ? Havale Sırasında Yapmamanız Gerekenler 1

Çocuğunda yüksek ateş ile bir kez karşılaşmayan ebeveyn neredeyse yoktur. Bir ebeveyn ilk kez çocuğunda yüksek ateş ile karşılaştığında telaşa kapılıp ne yapacağını bilemez. Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer ? Çocuklarda ateş düşürme yolları, Havale sırasında yapmamanız gereken 5 şey ve Çocuklarda ateşe ne iyi gelir ? yazımızda sizler için derledik.

Yüksek ateş yaz kış görülebilen bir rahatsızlıktır. Fakat havale de tıpkı ateş gibi hastalık olarak değil bir belirti olarak değerlendirilmelidir.

Febril konvulsiyon yani ateşli havale hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkan nöbetlerdir. 3 ay ila 6 yaş arasındaki çocuklarda vücut ısısının yükseldiği durumlarda görülen nöbetler ateşli havale olarak tanımlanmaktadır. Altı yaşına kadar sağlıklı 100 çocuktan 2 tanesinde görülebileceği bilinmektedir. Genellikle havale en çok 12-18 ay arasında görülmektedir.

Çocuklarda ateşlenmeyi tetikleyen şeylerden bazıları da grip, faranjit ve bronşit gibi hastalıklardır. Nöbet genellikle ateşin hızlı yükseldiği dönemlerde ve hastalığın ilk günlerinde görülür. Genelde nöbet üç dakikadan önce kendiliğinden durur, nöbetler nadiren beş dakikadan daha uzun sürer.

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşer ? Havale Sırasında Yapmamanız Gerekenler 2

Ateşi Düşürmek İçin Yapabilecekleriniz

Yüksek ateşi düşürmek için öncelikle sakin olmalısınız. Bunun için aşağıda yapabileceklerinizin listesini oluşturduk. Fakat ateş uzun sürüyorsa çocuğunuzu mutlaka bir doktora götürmelisiniz.

 • Öncelikle ateşi olduğunu düşüyorsanız ateşini ölçün.
 • Eğer üzeri çok kalınsa çocuğun üzerindekileri inceltin.
 • Doktorunuza mutlaka danışın. Ateş düşürücü ilaç verip veremeyeceğinizi sorun. Ateş düşürücü ilaçların etkisi 1 saaten önce başlamaz. Tam etkisini 3 saat sonra anlayabilirsiniz.
 • Ateş düşürücüden sonra da hala ateşi 39 civarındaysa ılık su ile vücuduna kompres yapın.
 • Su kaybı yaşayacağı için bol sıvı verin.
 • 18 ayın altındaki çocuklarda yüksek ateş neden olan hastalığın belirlenmesi için mutlaka doktorunuza danışın.

Ayrıca ilginizi çekebilecek yazılarımız; Bebeklerde Ateş Kaç Derece Olmalı ? ve Çocuğuzun Ateşi Düşmüyorsa Almanız Gereken 7 Önlem .

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşer ? Havale Sırasında Yapmamanız Gerekenler 3

Havale Sırasında Yapmamanız Gereken 5 Şey

Havale nöbetleri korkutucu olmakla birlikte ateşli havale genellikle kendiliğinden geçmektedir. Çocuğunuz havale nöbeti geçirdiği sırada sakin olmalısınız. Telaş içerisinde yapacağınız bir hareket düşme, çarpma gibi kazalara neden olabilir.

 • Çocuğun yüzüne kolonya gibi bir şey dökerek onu ayıltmaya çalışmayın.
 • Ağzında bir şey olmadığını biliyorsanız ve dilini de ısırmamışsa çenesiyle uğraşmayın.
 • O esnada ağızdan ilaç, su ve herhangi bir şey verilmemelidir.
 • Bacaklarını ve kollarını hareket etmemeleri için tutmamalısınız, rahat bırakmalısınız.
 • Çocuğu yan yatırın. Ateşi olduğu için de kalın giydirmişseniz üzerindekileri inceltin.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir