Çocuklarda Zeka Arttırmanın Yolları 3

Ebeveynlerin en büyük görevi çocuklarının ruh ve beden sağlığını geliştirmek ve her zaman ilgili olmaktır. Çocuklarda zekayı geliştirecek katkıda bulunacak çabalardan geri durmayın. Çocuğunuzun zeki olduğunu nasıl anlarsınız ? ve Çocuğunuzun zekasını arttırmanın biraz da sizin elinizde olduğunu biliyor muydunuz ?

Çocuklarda zekayı geliştebilecek en önemli unsurlardan biri karşılıklı etkileşim içerisinde olmak yani konuşmak. Çocuklarınızın zeka gelişimi arttırmak ve sağlıklı bedensel gelişimlerini sürdürmeleri beraberinde geliyor. Fakat anne babalar genellikle “çocuğum daha zeki olsun” düşüncesine sahip olarak, onların zeki olmaları için ellerinden geleni yapmaya çabalıyorlar. Aslında yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bunun için ekstra bir çaba sarf etmeye gerek yok. Çocuklarınızın zeka gelişimi için yapabileceğiniz en güzel şey çocuğunuz ile ilgilenmek, konuşmak, birlikte oyunlar oynamak, şarkı söylemek yani kısacası yanında olduğunuz güvenini ona vererek ilgili davranmaktır.

Çocuklarda Zeka Arttırmanın Yolları 4

Emzirin

Çocuklarda zekayı arttırmanın yollarından biri de çocuğunuzu emzirmektir. Anne sütü besleyici olduğundan dolayı ilk aylarda oldukça önemlidir. Araştırmalar anne sütünün zeka gelişimi üzerindeki etkisini göstermekte. Anne sütü almış olmak özellikle okul çağı çocuklarının performansını etkiliyor. Özellikle okul çağı Çocuğunuz ile birlikte sohbetler edin ve onunla birlikte oyunlar oynayın.

Öğrenmesini Sağlayın

Sitemizde de bulunan Eğitici kartları ve Etkinlik kitaplarımıza göz atabilirsiniz. Çocukların zekalarını geliştirmesi konusunda oldukça yararlı kitaplardır. Özellikle eğitici kartlar çocuklarınızın zeka becerilerini geliştirmek için oluşturulmuş kartlardır. Etkinlik kitapları ise çocuklarınız ile birlikte iyi vakit geçirmenizi hem eğlenmesini hem de öğrenmesini sağlayan kitaplardandır. Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığınıda küçük yaştan itibaren aşılamalısınız.Ayrıca dünyayı dokunarak öğrenmesine izin verin. Çocuklar genellikle 1 yaşından sonra buldukları her şeyi eline alır, dokunur hatta bazen ağzına götürür. Çocuğunuzun güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde herşeye dokunarak öğrenmesine izin verebilirsiniz.

Telefon, Televizyon ve Tabletten Uzak Tutun

Özellikle şuanki çağda bu biraz zor olsada çocukların telefon, televizyon ve tabletten uzak durmalarını sağlamaya çalışın. Günümüzde çocukların çoğu ellerinde telefon ile ve ya çok fazla televizyon izlemekteler. Televizyonu çocuğunuzdan uzak tutun. Hem göz hem de beyin sağlığı açısından uzun saatler boyunca televizyon izlemesi yararlı değildir. İlk iki sene çocuğunuzun beyin gelişimi dönemi tamamlanır. Özellikle bu dönemlerde televizyon, tablet ve telefon gibi zararlı şeylerden uzak durmak gerekiyor. 3 yaşından itibaren günde 1 saat sevdiği çizgi filmi izlemesine izin verebilirsiniz. Burada devreye girerek izlediği şey hakkında çocuğunuz ile sohbetler edin ve sorular sorun.

Kaliteli Uyku Almasını Sağlayın

Yeteri kadar ve kaliteli uyku almasını sağlayın. Çocuğunuzun bedensel gelişimine katkıda bulunduğu kadar beyin gelişimi içinde oldukça önemlidir. Kaliteli uyku almasını sağlamak için ortamın karanlık ve yeterince sessiz olması gibi önemli ve gerekli durumları oluşturmaya özen gösterin.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir