Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek 1

Çocukluk döneminde erişkinlere nazaran enfeksiyon hastalıkları daha sık görülür. Bunun nedeni çocukların bağışıklık sisteminin yeterince gelişmiş olmamasıdır. Ebeveynler, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin temelleri sizinde tahmin edebileceğiniz gibi anne sütü ile atılıyor. Daha önce bir yazımızda anne sütünün öneminden bahsetmiştik. Sağlıklı beslenmede bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk kurallardan biridir. Bağışıklık sisteminde en önemli besin kaynağı tabiki anne sütüdür. Bu yüzden tüm doktorlar ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmeyi önerir. 6 aydan sonrada 2 yaşına kadar ek gıdalar ile birlikte yine anne sütü verilmelidir. Anne sütü içeriğindeki koruyucu faktörleri, immunglobulinler bebeğe direkt olarak geçer ve bireyin ömür boyu onu koruyacak olan bağışıklığının ilk temelleri bu dönemde atılır.

Bağışıklık Sistemini Olumsuz Etkileyen Koşullar

Bazı olumsuz koşullar bağışıklık sisteminin gücünü kırarak enfeksiyonların vücuda girip etkin olmasını kolaylaştırıyor. Peki bağışıklık sisteminin en önemli düşmanları neler ?

  • Kötü ve düzensiz beslenme
  • Yetersiz uyku
  • Aşırı yorgunluk
  • Olumsuz çevre şartları
  • Stres
Çocukların Bağışıklık Sistemi

Çocukların beslenmesinde probiyotiklerin önemi büyüktür. Probiyotik içeriği yüksek yiyeceklerden olan; kefir, yoğurt, peynir gibi gıdaların tüketilmesi bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Bağışıklık sistemini yükselten vitaminler ise; C vitamini, A vitamini, E vitaminin , D vitamini, folik asit, ve B6 vitaminidir. Sebze ve meyveler ile bu vitaminleri sağlamak mümkün. Tüketilen sebze ve meyvelerin mevsimine uygun olmasına dikkat edilmeli. Özelliklede çocuklara vücudun ihtiyacının doğal yollardan karşılanması önemli.

Uyku Düzeni Olmayan Çocuklar Daha Çok Hastalanıyor

Düzenli ve yeterli uyku güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardandır. Uyku düzeni olmayan ve yeterli uyumayan çocuklarda vücut direnci düşer ve hastalıklara yakalanma riskine daha çok rastlanır. Ayrıca hareketli bir yaşam tarzı vücudu daha güçlü kılar. Bu yüzden çocuğunuza mutlaka ilgilendiği bir spor dalına yönlendirin. Spor çocuğun bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli derece katkı sağlayacaktır.

Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek 2

Hijyen Kurallarına Dikkat Edilmeli

Çocular oyun oynamayı çok sever. Kimi zaman evde tableti ile kimi zaman dışarıda arkadaşları ile birlikte oynamayı tercih ederler. Dışarıda çok fazla vakit geçiren çocuklar kirlenirler. Hijyenik olmak ve mikroplardan korunmak için mutlaka dışardan eve geldikten sonra ellerini yıkama alışkanlığını kazandırın. Doğru el yıkamanın öğretilmesi enfeksiyonların önlenmesi açısından çocuklara en büyük faydayı sağlar.

Aynı durum okulda vakit geçiren çocuklar içinde geçerlidir. Çocuğunuza okuldan geldikten sonra elini yüzünü yıkama alışkanlığı kazandırmalısınız. Uyumadan öncede mutlaka dişlerini fırçalaması gerektiğini hatırlatın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir