Çocukların Beslenmesi ve Porsiyonları Nasıl Olmalı ? 1

Çocuklara yedirdiğiniz yiyeceklerin sağlıklı olup olmadığını kontrol ettiniz mi? Bazı yiyecekler onların ihtiyacı olanlardan çok uzakta maalesef. Porsiyon olarak ne yazıkki fazla yemekler yedirdikçe çocuğumuza iyilik değil kötülük yapmış oluyoruz. Çocukların Beslenmesinde nelere dikkat edilmeli ve porsiyonları nasıl olmalı ? yazımızda bahsettik. 

Annelik iç güdüsünden dolayı anneler genellikle çocuklarının doymadıklarını düşünürler ve bu yüzden genellikle hep büyük porsiyonlar verirler. Fakat bu yapmış oldukları davranış çocuklarının obeziteye kadar gitmesine sebep olabiliyor. Anne porsiyonu hep cömerttir. 1 yaşındaki çocuklar yetişkinlerin yedikleri porsiyonların  yaklaşık üçte birini 3-6 yaşları arasındaki çocuklar ise yetişkinlerin yedikleri porsiyonların yarısını yiyebilirler. Bu porsiyonlarla çok rahat doyabilirler. 

Büyüme sürecinde olan çocuğun sağlıklı beslenmesi oldukça önemli ve ailelerin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Sağlıklı beslenme için sağlıklı yağ kaynakları almaları gerekir. Yemeklerde, sabah kahvaltılarında ve çorbalarına eklenen yağ miktarı toplam 1 yemek kaşığını geçmemelidir. Gün içerisinde yemişlerden aldıkları yağ miktarıda yetecektir. Günde 2 ceviz, 5 badem, birkaç zeytin tüketebilirler. Sağlık açısından faydalı besinlerdir.

Çocuğun dengeli beslenmesi sağlıklı büyümesi açısından oldukça önemlidir. Gelişme süreci için proteinde önemli besinlerdendir. Her gün düzenli olarak kahvaltıda mutlaka 1 yumurta yenilmeli. Gün içerisinde de öğle ve akşam yemeklerinde protein alınmalı. Bunlar; tavuk, balık ve ya et olabilir. Yalnızca biri olmalıdır. 30 gram az yağlı kırmızı et tüketebilirler.

Çocukların beslenmesinde önemli olan bir diğer konu ise sağlıklı kemikler. Sağlam, dişlere ve kemiklere sahip olması açısından süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmelidir. Çocuk gelişiminde kemikler için önemli bir besindir. Gelişme çağında iken kemik güçlenmesini en iyi şekilde süt ve süt ürünlerinden alırlar. 1-3 yaş arasındaki çocuklara günde 3 porsiyon kesinlikle yeterli olacaktır. Çocuğunuza günde 1 su bardağı yarım yağlı süt içirmeye çalışın. Bunu sabah kahvaltısında ve ya akşam uyumadan önce de içebilir.

Çocukların beslenmesi

Çocuğunuzun günlük olarak 1-2 dilim ekmek yemesi gerekir ve bu günlük olarak yeterli olur. B grubu vitaminleri için ekmek ve tahıllar önemlidir. Çorbasının yanında 1 dilim ekmek yemesine dikkat edin. 1 ve 3 yaş arasındaki çocuklar 1 kepçe çorba içebilirler. Daha sonraları büyük çocuklar için bu 2 kepçeye çıkar.

Çocukların beslenmesinde özellikle kahvaltılarda sıkça yer alan bal ve reçeller meyve porsiyonları içerisinde yer almaktadır. 1 tatlı kaşığı bal ve ya reçel 100 gram meyveye denk geliyor. Bu yüzden çocuğunuz için ayrıca gün içerisinde meyve veriyorsanız yarısını düşebilirsiniz. Çünkü kahvaltıda yenilen bal ve reçel günlük meyve ihtiyacının yarısı kadarını karşılamış olur. Ara öğünlerde çocuğunuza verdiğiniz ev keki, kurabiyeler ve böreklerin miktarına dikkat edin. Çocuğun obeziteye doğru yol almaması için porsiyonlar önemlidir.

Çocuklar ara öğünlerde 1 dilim kek ve ya 2 kurabiye 1 börek yiyebilirler. Şeker, tahıl ve yağ grubu içermektedirler. Mümkün oldukça kötü yağlardan ve sağlıksız yiyeceklerden çocuklarınızı uzak tutmaya çalışın. Hamur işlerini tatlandırmak isterseniz mutlaka; esmer şeker, beyaz şeker, hindistan cevizi şekeri ve ya kuru meyveler ile tatlandırın. Diğer besinler ısıl işlem sırasında kanserojen madde açığa çıkarırlar. Bu yüzden başka herhangi bir besin ile keklerinizi tatlandırmayın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir