Çocukların Diş Gelişimi 3

Bebeğiniz her geçen gün büyür ve dişleri çıkmaya başlar. Çocukların diş gelişimi evresi nasıl oluşur ? Diş bakımı konusunda ailelerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?

İlk süt dişleri bebeğinizin 6. ayıdan itibaren başlar. Çoğunlukla süt dişlerinin alt ön bölgeden sürmeye başladığı görülür. Bu süreç yaklaşık 3 yaşına kadar devam eder. Bu dönemde çocuğun ağzında alt ve üst çenede 10 tane olmak üzere toplam 20 adet süt dişi vardır. Ebeveynler genellikle bebeklerinin dişlerinin geç çıkması konusunda endişe ederler fakat süt dişlerinin geç çıkması endişe edilmesi gereken bir durum değildir.

Diş bakımı dişer ağızda yer almaya başlayınca yapılması gereken bir işlemdir. Yani ilk süt dişi çıktığı andan itibaren dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanmaya başlanması gerekir. Günümüzde annelerin işaret parmaklarına geçirerek bebeklerinin dişlerini temizlemeleri için özel parmak fırçaları üretiliyor. Dişlerin temizliğinde mekanik temizlik önemi olduğu için parmak fırçası yerine temiz bir bez parçasıyla da bebeğinizin dişlerinin yüzeyini temizleyebilirsiniz.

Çocukların Diş Gelişimi 4

Uyumadan Önce Dişler Fırçalanmalı

Her yemekten sonra özellikle şekerli gıdaları tükettikten sonra ve yatmadan önce mutlaka diş ve dil yüzeyindeki kalıntıları temizlemek gerekir. Bu sayede çürük oluşumu en aza inmiş olur. Ayrıca doktorlar diş macunu kullanmamayı öneriyor. Dişleri korumak için kullanılan diş macunlarının kullanımından sonra ağız çok iyi çalkanmalıdır. Diş macununu çocukların yutmaması gerekir. Her gece yatmadan önce mutlaka çocuklara dişlerini fırçalama alışkanlığı kazandırmak gerek.

Çocukların Diş Gelişimi 5

Öncesinde herhangi bir problemle karşılaşılmadığı takdirde, çocukların 2 yaşından itibaren kontrol amacıyla diş hekimine götürülmesini önerilir. Bu kontrollerde her şeyden önce çocuğunuzun diş doktoru korkusunu yenmek mümkün. 2 yaşından itibaren yılda bir kez 6 yaşından itibaren yılda 2 kez kontrol çocukların gelecekte diş problemi yaşamasını büyük ölçüde engelleyecektir.

Süt Dişinin Önemi

Eskiden süt dişlerinin önemi pek bilinmezdi. Süt dişleri en başta bebeğin beslenmesi için çok önemli. Sıvı gıdalardan katıya geçildiğinde bebeğin iyi hazmedebilmesi ve çene gelişimi bakımından çiğnemesi büyük önem taşır. Süt dişleri, altalarındaki sürekli dişlere rehberlik eder. Bu yüzden bir süt dişinin çekilmesi ve ya tedavi edilmemesi ileride çenede ortodontik problemlerin oluşmasına ve ya sürekli dişte şekil bozukluğuna sebebiyet verebilir.

Çocukların Diş Gelişimi 6

Çürük Oluşumunu Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Biberonla verilen şekerli, ballı sıvılar, tatlıya batırılmış emzikler dişin üzerinde asitli bir ortam oluşturarak diş çürümelerine sebep olur. Bu yüzden çocuklarınızın beslenmesine dikkat etmeli ve biberonla verilen sıvılara ekstra şeker katılmamalıdır. Çürük oluşumunu engellemek için;

  • Bebeklik döneminde ebeveynler diş yüzeylerini mekanik olarak temizlemeli.
  • Bebeklere şekerli içerikler, biberonla uyuturken verilmeli,
  • Şekerli gıdalardan sonra yine biberonla su verilip şekerin dişerinin üzerine yapışıp dişleri çürütmesi engellenmeli.
  • Çocuklara her öğünden sonra diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı.
  • Düzenli olarak diş hekimi muayenesi yapılmalı.
  • Özellikle şeker içeren gıdalardan uzak durmalı ve sağlıklı besinler tüketmeye özen göstermeli. Çocukları sağlıklı beslenmeye alıştırmalı.
  • Çocuklara diş fırçası seçerken boyutuna ve kıllarının yumuşaklığına dikkat edilmelidir. Bilindiği gibi dişlerinizi fırçalarken kullandığınız kimyasallar sağlığımıza zararlıdır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar kimyasal ürünlerden uzak durmak gerekli. Hem kendinize hem de çocuklarınız için doğal ürünler kullanmayı tercih etmelisiniz.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir