Çocukların Hayali Oyun Arkadaşı Olması 1

Çocuğunuzun hayali oyun arkadaşı olması sizi tedirgin mi ediyor ? Ailece dışarıya çıkarken çocuğundan “Anne bir dakika minik çantasını alıyor, onu bekleyelim!” cevabını duyan ve çocuğunun hayali arkadaşı ile tanışan bir çok ebeveyn var. Çocukların hayali arkadaşının olması ne kadar normal ? ve bu konuda ebeveynler neler yapmalılar ? yazımızda sizler için derledik.

Hayali arkadaş genellikle okul öncesinde çocukların hayal ile gerçeği net ayırt edemedikleri dönemde sık karşılaşılan bir durumdur. Hayali arkadaş çocuğun her zaman yanında olur ve onunla oyun oynar. Dünyayı keşfettikleri ve birçok olguyu öğrendikleri bu dönemde çocuklar açısından bir güven oluşturma özelliğine de sahiptirler. Hatta bazı çocuklar birden fazla hayali arkadaşa sahip olabilirler. Bazen bu hayali arkadaşın ismi ve ya özellikleri değişebilir. Tüm bunları aslında çocuklar belirler.

Çocukların hayali oyun arkadaşı

Çocukların Hayali Oyun Arkadaşının Hayatındaki Yeri ve Önemi

  • Aslında çocukların dünyayı anlamalarına yardımcı olur
  • Duygusal ve sosyal gelişimleri geliştirir
  • Yaratıcılıklarını arttırır
  • Korkularının üstesinden gelmelerine yardımcı olur
  • Normal gelişim sürecinin bir parçası olur
  • Baş etme mekanizmalarının gelişimini destekler
  • Dil gelişimlerini destekler
  • Farklı rolleri hayali arkadaşlara yükleyerek deneyimleyebilirler
  • Hayali arkadaş ile kurulan diyaloglar ve oynanan oyunlar çocuğun ihtiyaçları, hayatlarındaki en iyi ve kötü şeyler, ilişki dinamikleri hakkında ipuçları taşırlar.
  • Aile içinde sıkıntılı olan durumlarda (boşanma vs.) duygularını ifade etmesini ve duyguları ile baş edebilmesini sağlar
Çocukların Hayali Oyun Arkadaşı Olması

Dikkat edilmesi gereken şey çocuğun başka hiç bir çocukla sosyalleşmeyip sadece hayali arkadaşı ile vakit geçirmeyi tercih ettiği ya da hayali arkadaşın evdeki en önemli şey olup kontrolü ele geçirmesi durumlarıdır. Bu gibi durumlar ebeveynler tarafından dikkate alınmalıdır. Çocuğa gerçeklikten ve gerçek arkadaşlarının olması, onlar ile oyunlar oynayabileceklerinden bahsetmeleri gerekir.

Aksi durumlarda 6 yaşına kadar hayali arkadaş çocuğun gelişim sürecinin normal bir parçasıdır ve korkulacak ve ya sağlıksız olarak görülecek bir durum bulunmamaktadır. Çocuğun gerçeklik algısı geliştikçe hayali arkadaş ortadan zamanla kaybolacaktır. Çocuğunuz sizi dahil etmediği süreci hayali arkadaşını da katarak çocuğunuza oyun oynamak ve dışarı çıkmak gibi önerilerde bulunmaya çalışmayın. Eğer çocuğunuzda isterse o zaman katılabilirsiniz. Hayaki arkadaşın sosyalleşmesinin önüne geçmesine izin vermeyin. Sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Kendi yaptığı şeylerin sorumluluğunu hayali arkadaşına yüklemesine asla izin vermeyin. Karşınıza alarak konuşabilirsiniz. 6 yaş sonrasında hala hayali arkadaşı varsa ve sosyalleşmek istemiyorsa konun uzmanına danışabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir