Çocukların Karakter Gelişimi 1

Hepimizde olduğu gibi çocuklarda kendilerine has kişilik özelliklerine sahiptirler. Farklı karakterlere sahip olmamız bizi başkalarından ayırır. Güler yüzlü ya da melankolik, sakin ve ya dışa dönük olmak gibi tüm özellikler karakterimizi belirler. Çocuklarda karakter gelişimi ile ilgili detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Çocuklarınız da tıpkı siz gibi farklı karakter yapılarıyla dünyaya gelir. Çocukların çoğu anne ve babalarının karakteri ile benzer olsada zevkler farklılık gösterebilmektedir.

Çocuklar ailesinden olduğu kadar arkadaş çevresinde de etkilenirler. Özellikle okul öncesi eğitimde aile, okul ve arkadaş faktörleri çocuğun karakterinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. “Annesinin kızı”, “babasının oğlu” gibi tanımlar aslında çocuğumuzun kendimize benzemesini istediğimizin bir göstergesidir. Çocuğunuz çevreyi rahatsız etmediği ve kendisine zarar vermediği sürece sivri yanlarını törpüleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun olumsuz yönleri çevreyi rahatsız edecek ve kendisine zarar verecek kadar büyük bir boyutta ise mutlaka bir uzman desteği almakta fayda vardır.

Çocukların Karakter Gelişimi 2

Ailelerin, çocuklarının aşırı olumsuz olan davranışlarını bir uzman desteği almadan kendisi düzeltmeye çalışması oldukça yanlıştır. Anne babalara burada verilebilecek en iyi tavsiye çocuklarını farklı yapıda özellikler sergiliyor diye değiştirmeye çalışmaktır. Çocuğunuzu değiştirmeye çalışmak ve ya kendinize benzetmeye çalışmak hiç bir işe yaramayacağı gibi çocuğunuzun sizden uzaklaşmasına da yol açabilir.

Karakter Oluşumunda Etkenler

Genler yolu ile belirlenmiş karakterler en geç 6-7 yaşına kadar şekillenmektedir. Geri kalanlar ise ailemiz ve çevremizden gördüklerimiz ve öğrendiklerimiz ile şekilleniyor. Çocuk ileride kendisiyle özdeşleştireceği pek çok davranış biçimini okul çağında başkalarını taklit ederek öğreniyor. Toplum içinde kim olduğunu ve ondan kim olmasının beklendiğini hangi davranışlarının kabul görüp hangilerinin reddedildiğini belirlemeye çalışıyor. Aslında bir davranış bir diğerini tetikliyor. Aile ve çocuğun içinde yaşadığı toplum kişiliğinin oluşmasında önemli bir etken oluşturuyor.

Çocukların Karakter Gelişimi 3

Yapılan araştırmalara göre 6 yaşın altındaki çocuklarda karakter oluşumunda en önemli şey sevgi, çocukla vakit geçirmek, beraber oyun oynamak ve onunla tensel temas kurmak. Sevgiyle büyüyen, anne ve babası iyi konuşan ve her şeyi çocuğuna izah eden çocukların hem ruhsal hem fiziksel gelişimlerinin sağlıklı olduğu ortaya çıkmış. Unutmamak gerekki çocukların çoğu zaman anne babalarını taklit ederler. Bu yüzden çocuklarınızın olumsuz davranışlarını eleştirmeden önce onların yanında sergilediğiniz davranışlarınıza ve sözlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazılarımızda biri de Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırları . Linke tıklayarak yazımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir