Çocuklarla Tatil Sırasında Görülen Rahatsızlıklar 1

Çocuklarla tatil çocuğunuz tatilde hastalanmadığı sürece iyi ve kolay geçebilir. Okul döneminin bittiği ve yaz ayının geldiği günlerde herkes tatil yapmak ve keyifli günler geçirmek için planlar yapar. Çocuklarınızı ve belkide sizin tatilde yakalanabileceğiniz bir kaç rahatsızlık vardır ki bunlardan bazıları; sinek ve böcek ısırıkları, güneş yanıkları, besin zehirlenmesi, kulağa su kaçması ve boğulma gibi rahatsızlıklardır.

Çocuklarla tatilde yaz aylarında özellikle dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar başta güneş yanıklarının oluşmaması için güneşe çıktığınız saatlere dikkat etmeli, güneş kremleri ile cildinizi korumalı ve bol sıvı alımı ile kendinizi zinde tutmalısınız.

Sinek ve böcek ısırıkları durumunda önce ısırılan bölge ve temiz tutulması açısından bol su ile yıkanmalı. Çocuğunuzun sinek ve böcek ısırığında ısırılan bölgesine karbonatlı sürmeyin. Kaşıntıyı azaltmak için 10-15 saniye kadar parmağınızla baskı uygulayın. Bu uygulanmasıda o bölgeye iyi gelecektir. Eğer çocuğunuz çok rahatsız oluyor ve sürekli kaşınıyorsa bir doktora görünmesinde fayda vardır. Özellikle piknik yapılabilen yeşil alanlarda böcekler daha fazladır bu bölgeye gidip geldikten sonra tüm giysilerinizi değiştirin. O bölgelere giderken kolları ve bacakları kapalı giysiler giydirin. Sinek ısırıkları genellikle çok ciddi ısırıklar değildir. Isırılan bölgeler genellikle kaşıntı verir. Sineklerin ısırmaması için satılan sinek ısırık spreylerinden kullanabilirsiniz.  Kene ısırığı ise, halsizlik, şiddetli ağrı, burun kanaması ve birçok şikayet ile kendini gösterir. Piknik alanlarında daha sık karşılaşılacağından dolayı yeşillikli bölgelerden uzun giysiler giymeye dikkat edin ve çocuklarınıza da uzun giysiler giydirin.

Çocuklarla Tatil

Çocuklarla Tatilde Güneşin Verdiği Rahatsızlıklar

Güneş yanıkları ve güneş çarpmasıda tatilde dikkat edilmesi gereken ve özellikle beyaz tenli kişilerin daha sık karşılaştıkları sorunlardandır. Güneş çarpması; halsizlik, ateş, bölgede şişkinlik, kızarıklık, kusma ve hatta bilinç kaybına bile neden olabilir. Çocuklarınızın özellikle öğle saatlerinde güneşte kalmamasına, açık alanda oynamamasına dikkat etmelisiniz. Çocuklarınıza genellikle ince, serin tutan ve açık renkli giysiler giydirin. Yaz aylarında beslenmeyede dikkat etmek gerekiyorki başlangıçta iyi bir kahvaltı yapmak gerek ve gün içerisinde bol su tüketmeye özen göstermek gereklidir. Çocuğunuzun bol su içtiğinden emin olun. Güneşin dik ışınlarının gelmediği öğleden sonra 2-3 gibi ve sonraki saatlerde güneşe çıkabilirsiniz. Çocuğunuza yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürmeden güneşe çıkarmayın.

Çocuklarla Tatil

Çocuklarla tatilde iken besin zehirlenmesi; yaz aylarında görülebilen rahatsızlıklardandır. Açıkta satılan ve ya dağıtılan denetimsiz içme suları bu salarla yıkanmış sebze ve meyveler, bozuk yemekler, taze olmayan besinler, temiz olmayan havuzlar yaz aylarında sıkça ishal ve besin zehirlenmesine davetiye çıkarır. Temizliğinden emin olduğunuz suları çocuğunuza içirin. Eğer ishal ise bol bol sıvı alması gerekir. İshal bazen, ateş, kırgınlık ve halsizlikte yapar. Ateşini düşürmeye çalışın. Çocuğunuzda besin zehirlenmesi ve ishal varsa çok zaman kaybetmeden bir doktora götürün.

Yaz aylarında sürülen bisiklet ve paten kazalarıda çocuğunuz için tehlikeli olabiliyor. Bir kaç kesik ve ya düşmeden dolayı oluşan kırıklar ve yumuşak doku travmalarına sık rastlanıyor. Bisiklet ve paten binerken çocuğunuza kask, dizlik ve kolluk takmayı ihmal etmeyin. Boğulmalarda yaz aylarında rastlanan tehlikelerden biridir. Denizde ve ya havuzda iken çocuğunuzu izleyin ve dikkat edin. Yüzme bilmiyorsa zaten bir kolluk ve ya simit gibi yardımcı araçlar ile yüzmesini sağlayın. Yanında olup ona yüzmeyi öğretebilirsiniz. Çocuğunuz yüzme biliyor olsa bile uzaklaşmamalı ve sizin onu görebileceğiniz mesafe olmalıdır. Gözleriniz ile sürekli onu takip etmelisiniz.

Çocuklarla Tatil

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir