Dikkat! Emzik Alışkanlığımızı Bırakıyoruz 1

Hamileliğin ilk dönemlerinden başlayan bir meraktır. Bebeğe emzik alışkanlığı kazandırılmalı mı kazandırılmamalı mı? Sadece çocuk doktorları değil, diş doktorları dahi emzik kullanımı konusunda ikiye ayrılırlar.

(Yalancı) Emzik ile ilgili karar aslında sadece anne ve babaya da kalmıyor. Bazı durumlarda onlar istese de bebek kullanmayı reddedebiliyor. Öyle ya da böyle bebeğe hazırlık sürecinde yapılan alışverişlerin olmazsa olmazıdır materyal materyal çeşitlilikteki rengarenk emzikler.

Tecrübeler araştırılır, deneyimler dinlenir. Ancak karar tabii ki de anne ve baba ile bebeğindir.

Olumlu ve olumsuz açılardan ele alınası bir konu aslında.

Yenidoğan bebekler genelde anne sütü emerken uyuyakalırlar. O süreç onları yorar. Aktivite olarak daha fazlasına güçleri yettiği zamanda ise süt veren annelerin yorgunluğu artar. Bu dönemde de emzik devrede olursa bebeğin rahatlayıp, uykuya geçiş aşaması da daha kolay olabilmekte.

Emzik kullanımının bebeklerin beslenmesini olumsuz etkilemediği varsayılır. Sonuçta oral dönemin gereksinimi yerine getiriliyor, açlık toklukla yer değiştirilmiyor.

Diyelim ki karar verdiniz ve emziği bebeğe sundunuz, o da ilk başlarda zorlansa da tutmaya başladı. Siz siz olun, bebeğinizin tek bir emziğe bağlanmasına asla izin vermeyin. Çünkü aitlik duygusundan ötürü alışkın olduğu emzik eskidiğinde ya da bir şekilde kaybolduğunda yenisi ile değiştirirken sıkıntılı bir süreç yaşanabilir. Hem bebek için hem de anne & baba için. Bırakın iki elinde dört emzik ile oynasın ya da uyusun. Hatta materyalleri de birbirlerinden farklı olabilir. Emin olun bu çeşitlilik size uzun vadede büyük kolaylık sağlayacaktır.

Çoğu anne ve baba henüz bebek emziği yeni yeni kullanmaya başlamışken bu alışkanlıktan onu nasıl vazgeçireceklerini düşünürler. Genelde ilk uyarı 2 yaş kontrolleri esnasında gidilen diş doktorundan gelir. Uyarıyı alan ebeveyn en kolay, en acısız yöntemi bulmaya çalışırken birkaç ay daha geçer gider.

Bebekle olan iletişimin de boyutuna bağlı olarak emzik alışkanlığından vazgeçilmesi gerektiği izah edilebilir. Diş yapısının bozulabileceği hususu gündeme getirilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki her türlü ihtiyaç anında yanıbaşında olan emziğinden ayrılmak bebek için de zor olacaktır. Gerçi hangisi daha zor tartışılır. Ağzını boş memesiz ama meme varmışçasına oynatan bebeğini görünce dayanamayan anne için mi yoksa iki üç günde yeni düzene alışan bebek için mi daha zor?

Her minik farklı olduğu için farklı alışkanlıkları ve bunları yine bırakmada farklılıkları vardır. Kimisi bir tek sözün üzerine emzikleri çöpe atıverir. Cesurdur. Kendisi atmıştır ve artık geri gelmeyeceğini bilir.

Kimi bebek konuyu gündeme dahi getirmez ve kıymetli emziklerini saklamayı tercih eder. Sakladığı sandığı alan onun özelidir ve özel anları yaşamak ayrı bir heyecan verir. Ancak anne ve baba fark ettiğinde konu yine başa döner. Kaçınılmaz son yakındır.

Ceza Sonuç Getirmez, Ancak Ödül Getirebilir

Emzik kullanım alışkanlığı bebeklerin isteklerini dile getirmeye başladıkları ilk çocukluk yıllarına uzarsa, ödül yöntemine başvurabilirsiniz.

Örneğin; çok istediği bir oyuncağı satın almadan önce mevcut paranızın ne kadar olduğunu ona gösterin. Şayet oyuncağı alırsanız, ona yeni bir emzik alamayacağınızı, kullandığının ise çok eskidiğini izah edin. En fazla iki kararlı adımdan sonra o çok istediği oyuncağı tercih edecektir.

Üçüncü Şahıslardan Destek Alın

Hala, teyze, komşu ya da doktorunuz fark etmez. İyi polis kötü polis oyunu her daim işe yarar. Sürekli annesi ile olan bebek ondan alacağı herhangi bir talimatı yerine getirirken hem ona “nazı daha fazla geçer” hem de sonrasında yaşadığı pişmanlık sürecinde bunu anneye çok fazla hissettirir. Ama bir yabancı onu ikna eder ve emzik alışkanlığından vazgeçirirse annesi ile başbaşa kaldığında bir dert ortağı edinmiş olur.

Bebeğinizi ya da çocuğunuzu bu süreçte çok iyi anlamaya çalışın ve anladığınızı ona gösterin. Onunla ne kadar gurur duyduğunuzu bilirse çoktan pişman olduğu ama dönüşü olmayan bu süreci daha emin adımlarla atlatacaktır.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir