Dil Gelişimi Nasıl Oluşur ? 1

Ebeveynler içgüdüsel olarak çocuğunda konuşma ya da dil problemi olup olmadığını bilirler. Çocuğun dil gelişiminde iletişim kurma, etrafındakilerin dikkatini çekme ve duygu, düşüncelerini iletme ihtiyacı vardır. Bebekler kaç yaşında konuşurlar ? ve daha fazlasını yazımızda sizler için derledik.

Çocuklarda iletişim kurma bozukluğu yetişkinliğe kadar uzanan geniş ölçekli etkilere neden oluyor. Dil öğrenmeyi kolaylaştırır. Bu yüzden çocuğunuzla her zaman konuşun. Kitap okur ve onunla iletişim halinde olursanız daha çabuk öğrenmesini sağlarsanız. Ona gece yatmadan önce hikayeler okuyun. 3 Boyutlu Hikaye Kitapları ve Sesli Kitaplarımızdan faydalanabilirsiniz.

Çocuğunuzu anlamakta zorluk çekiyorsanız, çocuğunuzun konuşma şekli yüzünden olduğundan daha küçük olduğunu düşünüyorsanız, yaşıtlarına göre daha az kelime kullanıyorsa, kekeliyorsa, etkileşimleri ya da oyunları alışıldık değilse, işitme kaybı, otizm spektrum bozukluğu ya da gelişimsel gerilik gibi dili ya da konuşmasını etkileyecek bir problemi varsa bunları gözlemlemelisiniz. Bu gibi durumlarda hemen bir doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Bebekler Kaç Yaşında Konuşurlar ?

Bebeklerde dil gelişimi genellikle 3 ila 15 ay arasında konuşmaya çabalamaları ile başlar. 1,5 yaşından 4 yaşını kapsayan aralıkta konuşmaya başlarlar. Konuşmalar zamanla her geçen gün daha anlaşılır olmaya başlar. Yaş aralıkları ile bebeklerin dil gelişimi ve konuşmalarının nasıl geliştiğini gelin birlikte inceleyelim.

18 Aylık Bebek Dil Gelişimi

Henüz yeni yeni dil gelişimi başlar. 18 aylık bebek “hayır” diyebilir. “Anne” ve “baba” diyebilir. 10 ve ya daha fazla sözcük kullanabilir. Genelde tanıdığı nesnelerin adlarını anlar fakat hepsini söyleyemez. 18 aylık bebek basit buyrukları anlar ve “bu nedir?” sorusuna yanıt verebilir.

Dil Gelişimi

İki Yaşındaki Çocuk

İki yaşındaki çocuk sessiz harfleri geniş çeşitlilikle kullanabilir. Bir şeyler anlatmanızdan ve hikaye dinlemekten çok hoşlanır. Sürekli onunla iletişim halinde olmanızı sever. En az 50 kelimeden oluşan bir kelime haznesi vardır. Ninniler ve bazı şarkıları söyleyebilir. Renkleri bilebilir ve sorduğunuz zaman çeşitli vücut bölümlerini gösterebilir.

Dil Gelişimi Nasıl Oluşur ? 2

Üç Yaşındaki Çocuk

Üç yaşındaki çocuk dil gelişimi; kısa sohbetler yapar. İki kısımdan oluşan talimatları yerine getirir. Üç ve daha fazla sözcükle cümle kurar. “Niye” sorusunu cevaplayabilir. Sessiz harfleri söyler. Temel dilbilgisini kullanabilir. Bir kaç gün önce olan olaylar hakkında sizinle kısa sohbetler yapabilir.

Dil Gelişimi Nasıl Oluşur ? 3

Dört Yaşındaki Çocuk

Dört yaşındaki çocuk anlaşılır, düzgün ve tam cümle kurar. Çok fazla soru sorabilir. Bu yaşta öğrenme isteği artar ve sorular sorabilir. “Kim, Nasıl, Ne Kadar ?” sorularına cevap verebilir. Başkaları ile yaratıcı bir oyun kurmak için dil kullanır. Kolay bir şekilde takip edebileceğiniz hikayeler kurgular. Yetişkinlerin kullandığı sözcüklerle konuşur. Sizinle iletişim kurmak ister.

Dil Gelişimi Nasıl Oluşur ? 4

Beş Yaşındaki Çocuk

Beş yaşındaki çocuğun dil gelişimi neredeyse tamamlanmıştır. “Nasıl ve Ne Zaman?” sorularını cevaplar. Akıcı ve anlaşılır bir şekilde konuşur. Yetişkinlerin sözcüklerini kullanır. Gelecek ve geçmiş olaylar hakkında konuşmak için dili kullanır. Okumayı öğrenmek için fazla zorluk çekmez. Öğrenmeye meraklı olur. Sizinle iletişim halinde olur ve sorular sorar. Bir eşyanın nasıl kullanılabileceğini size anlatabilir. Sizinle uzun sohbetler yapabilir.

Dil Gelişimi Nasıl Oluşur ? 5

Çocuklarda dil gelişimi önemlidir. Eğer okul çağındaki çocuklar anlama, iletişim kurma ve ya konuşma zorluğu çekiyorsa mutlaka bir konuşma terapisti değerlendirmesini almak gereklidir. İletişim kurma bozukluğu çocuklukta başlayarak yetişkinliğe kadar uzanabilen bir durumdur. Çocuğun sosyal yaşantısını dahi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden iletişim becerisinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Konuşma biçimi ve iletişim becerisinin sosyal yaşamında sorun yaşamasına sebep olmaması için mutlaka konusunda uzman olan kişilere danışmalısınız.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir