Doğum Korkuları Nasıl Yenilir ? 1

Doğum Korkuları her anne adayının yaşayabileceği normal korkulardır. Doğum için her şeyi planlamışsınızdır. Bebeğinizin odasını, kıyafetlerini ve anı defteri bile hazırlamış olabilirsiniz. Fakat beklenen gün yaklaştıkça acı veren ve uzun süren doğum kabusları görmeye başlıyor olabilirsiniz. Bebeğinizin sağlığı ve geleceği ile ilgili kaygılar yaşayabilirsiniz. Acil sezaryen doğum gibi endişeleriniz olabilir. Bu kaygılar oldukça normaldir. İlk hamileler bu kaygıları daha sık yaşar. İlkler her zaman bilinmediği için bu tür kaygılarınız olması normaldir. Yazımızda; Doğum Korkusu Nasıl Yenilir ve Doğum Korkusu Nasıl Geçer ? bilgilendireceğiz.

Hamilelerin genellikle doğumda çok ağrı çekmekten dolayı korkuları olabiliyor. Doğum yaklaştıkça en belirgin korku ve kaygılardan biridir. Hamileliğiniz boyunca yakın arkadaşlarınızdan, akrabalar, kuzenlerinizden birçok farklı doğum hikayeleri dinlemiş olabilirsiniz. Burada en belirgin aklınızda kalacak şeylerden biri sürekli ağrının “çok kadar korkunç bir ağrı” olduğunu söylemeleridir. Ama herkes birbirinden farklıdır, ağrıya karşı duruşunuz da farklıdır. Birbirinizi kıyaslamanız yanlış. Doğum ağrısı bir yaralanma ağrısı değildir. Kasılmalar hiçbir hasar bırakmaz. Kasılmalar rahim ağzının açılması ve bebeğinizi itmek içindir. Doğuma bir hastalık gibi bakmayarak bundan güçlü bir şekilde kurtulacağınızı ve sizden bir parça olan tatlı bebeğinizi kucağınıza alacağınızı düşünün. Bunları düşünce ağrılar ile başa çıkmak çok daha kolay olacak, göreceksiniz. Doğum sırasında yanınızda olacak insanlar size destek verecektir. Pozitif insanları çevrenizde bulundurmaya özen gösterin. İhtiyaç duyulduğunda  hipnoz, epidural anestezi, sıcak duş, nefes egzersizleri gibi seçenekleri düşünebilirsiniz.

Doğum korkularından biri de vajinada yırtık olacak mı? Doğum sırasında vajinanın hemen dışında buluna ve perine adı verilen deri uzar, esner ve bazen de yırtılabilir. Bazen ise sıkı perinelerde aşırı yırtılmayı önlemek için epizyotomi adı verilen kesi doktorunuz tarafından yapılabilir. Hamileler bu gibi konularda endişelenebiliyorlar. Çoğu kadında yırtık azdır, pek görülmez. Yırtıklar lokal anestezi altında dikildiğinden dolayı herhangi bir ağrı duymazsınız. Kendi kendine eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş almaya gerek kalmamaktadır. Vajinalar kendi kendilerine iyileştirmede gerçekten oldukça iyidirler, iyileşme hızlı sürer. Yırtık ihtimalini besinlerinize dikkat ederek azaltabilirsiniz. Aşağıdaki besinleri tüketmelisiniz.

Doğum Korkuları

Hamilelik Sırasında Yenmesi Gereken Besinler

  • Omega 3 açısından zengin balıklar
  • Chia Tohumu
  • Ceviz
  • Kabak Çekirdeği
  • Protein
  • Vitamin C
  • Vitamin E ve Çinko destekli besinler

Yukarıdaki besinler doğum sırasına esneme ve iyileşme yeteneği sağlayacaktır. Kegel egzersizlerini de yapmayı ihmal etmeyin. Egzersizler bebeğin inmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca ileride sizin idrar kaçırma gibi sorunlarla ve ya sarkmanızın olma ihtimalini ortadan kaldırır. Ayrıca hamileliğin 35. haftasında başlayan perineal masaj yırtılma riskini ortadan kaldırdığı gözlenlenmiştir.

Doğumun başladığını nasıl anlayacağım ve zamanında hastanede olabilecek miyim ? korkusu da doğum korkularından biridir. Kanama, düzenli bir ağrı ve suyunuz geldiyse doğum başlıyor denemektir. 5 dakikada bir kasılmalar geliyor 1 dakika sürüyor ve 1 saattir bu şekilde devam ediyorsa hemen doktorunuza haber vermeli ve hastaneye gitmelisiniz. İlk doğumlar genellikle 16 saat sürer.

Bebeğin boynuna kordon dolanması durumu ise; 10 normal doğumdan yaklaşık 2-3 doğumda görülür. Doğum sırasında bebek kalp atışları takip edildiği için kordon basına ait bebek kalp seslerinde azalma tespit edilir ve doktor tarafından doğru müdahale hemen yapılır. Son olarak doğum sırasında bu gibi bir takım korkular yaşamanız oldukça normaldir. Unutmamak gerekirse başta doktorunuz olmak üzere sizi takip eden doğum ekibi her zaman yanınızda ve sağlıklı bir doğum geçirmeniz için ellerinden gelenin fazlasını yapacaklardır. Ayrıca sitemizde yer alan hamilelik kitaplarından faydalanabilirsiniz. Annelik ve bebek kategorisinde yer alan kitaplar annelik adına birçok bilgi vermektedir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir