Doğum Korkusu İle Nasıl Başa Çıkabilirim ? 1

Her kadın anne olmanın hayalini kurarak büyür. Fakat bazı kadınlar duydukları korkular yüzünden hamile kalmaktan çekiniyor ve bebek sahibi olmayı erteliyorlar. Peki Doğum Korkusu nedir ve nasıl geçer ? Doğum korkusu ile başa çıkabilmenin yollarını sizler için araştırdık.

Doğum Korkusu’nun bilimsel adı tokofobi. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan psikolojik problemlerden biridir. Tokofobi doğum yapmaktan, hamile kalmaktan, doğum sırasında yaşanacak acılardan ve çocuklarının sakat ve ya ölü doğmasından korkmak demektir.

Daha önceden kötü deneyimlere sahip olmuş kişilerde daha fazla görülmektedir. Özellikle evhamlı ve karamsar olan kadınlarda bu korkunun oluşması daha sık görülmektedir. Hamilelik esnasında da görülebilen hamilelik korkusudur. Doğum korkusunun en temel nedeni çevresel faktörlerdir. Etrafınızdaki kişilerin kötü deneyimlerini sizinle paylaşması sizde korku oluşmasına sebep olabilir. Hatta izlediğiniz dizi ve filmlerde çoğu doğum sahnesinin aşırı acılı ve çığlık dolu geçmeside kadınların korkmasına sebep olur. Daha önce hiç doğum yapmamış kişilerin kafasında kötü senaryoların oluşmasına sebep olur.

Doğum Korkusu İle Nasıl Başa Çıkabilirim ? 2

Tokofobi Nedir ? Evreleri Nelerdir ?

Tokofobi üç evreden oluşmaktadır. Bu evreler birincil, ikincil ve üçüncül şeklinde adlandırılmaktadır. Birincil evrede kadınlar cinselliğe karşı bir soğukluk hissetmez fakat hamile kalmak istemezler ve genellikle çevreden, aileden duydukları kötü doğum konuşmalarından dolayı bir korku yaşarlar. Genellikle etrafındaki kişilerin kötü deneyimleri, ailede bir tanıdığın çocuğunun sakat ve ya ölü doğması bu korkuyu tetikler. Kadınlar bu evrede hamile kalmamak için her yolu denerler. Hamile kaldıklarında ise kürtaj yolu ile bunu sonlandırmayı tercih ederler. Hatta yüksek bir yerden atlayarak, dikkatsiz olarak, alkol ve sigara tüketerek bebeklerini düşürmeye bile çalışırlar.

İkincil tokofobide hamilelik esnasında görülendir. Bu türde ise genellikle ilk doğumu kötü geçen kadınlarda görülmektedir. İlk doğumda kötü deneyimler yaşayan, ağrıları fazla olan ve ya bebeğin sakat ve ya ölü doğmasından dolayı kalan bir korkudur. Bebek hakkında endişe duymaya başlar. Daha önce bu korkuyu yaşamamış olan kadınlarda sonradan da ortaya çıkabilmektedir.

Doğum Korkusu olarak adlandırılan üçüncül tokofobide ise hamilelik dönemi depresyonuna eşlik eder. Bu türde ise; hamilelik öncesinde herhangi bir korkuya sahip olunmadığı halde hamilelik esnasından büründükleri depresif duygu durumlarına bağlı tokofobi yaşamaktadırlar. Bu şekilde doğum olayını büyüterek bir felaket gibi görebilirler.

Genellikle tokofobi olan kadınlar hamilelikte normal doğum yerine sezaryeni son çare olarak görürler. Normal doğum onlar için aşırı sancılı ve korkutucudur.

 

Doğum Korkusu İle Nasıl Başa Çıkabilirim ? 3

Tokofobiden Nasıl Kurtulabilirsiniz ?

Öncelikle kişinin yakınları bu konuda destekçi olmalı ve genellikle başlarına gelmiş iyi olaylardan bahsetmelidir. Bebeğin onun için çok iyi geleceğinden ve kendinden bir parçası olacağı dile getirilmelidir. Anne babalar, akrabalar ve arkadaşlar kadına destekçi olmalıdır. Eğer kadın kendinde bu gibi korkuların oluştuğunu farkederse, terapilere başlamalıdır. Terapiler ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu şekilde kısa sürede bundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca doğum sırasında eşinizin yanınızda olduğunu bilmeniz de korkunuzun azalmasını ve ya yok olmasına yardımcı olacaktır.

Sizinle doğum esnasında yaşadığı kötü anılarından bahsetmek isteyen kişileri dinlememeli ve o kişilerden uzak durmalısınız. Doğumun güzel bir sonuca varacağını düşünmeli ve sizden bir parçaya sahip olacağınızı bilerek kendinizi olan güveninizi kazanabilir ve böylece doğum korkusu yaşamazsınız. Her zaman sevdiklerinizin yanınızda olduğunu bilmelisiniz. Bu süreçte en büyük destekçinizde eşiniz olacaktır. Unutmayın kadınlar her zaman güçlüdür ve doğum gibi bir olayın sonucunda tamamen size muhtaç, pamuk gibi yumuşacık elleri olan, mis gibi bir kokuya sahip bebeğiniz ile ilk buluşmanızı gerçekleştirmiş olursunuz.

Hamilelikte egzersizde oldukça önemlidir. Daha önce yazmış olduğumuz Hamilelikte Rahatlama Egzersizleri yazımıza tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir