Doğum Korkusu İle Nasıl Başa Çıkılır ? 1

Bazı kadınlar çevrelerinden duydukları kötü tecrübeler ile ve ya kendi yaşadıkları travmalar sebebi ile bebek sahibi olmak istemiyorlar. Doğumdan korkanlarda oluyor. Doğum korkusu nedenleri ve nasıl yenebileceğiniz ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Tokofobi Nedir ?

Doğum korkusu yani tokofobi gün geçtikçe yaygınlaşan ve ciddi problemler yaşatabilen bir psikolojik problemdir. Bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi tokofobinin de evreleri vardır. Genellikle bu rahatsızlıkta kadınlar doğum yapmaktan, doğum sırasında yaşayacakları yoğun acıdan ve çocuklarının sakat doğmasından ve ya ölü doğmasından korkarlar. Aslında kötü bir olay olmadan beynin olumsuzu düşünmesi durumudur. En sık evhamlı, karamsar, genellikle ilk olumsuzu düşünen ve dayanıksız kişilerde çok görülür. Özellikle daha önce kötü deneyimlere şahit olmuş kişilerde daha fazla görülmektedir.

Kişinin korkuları terapiler ile uzman yardımı sayesinde geride bırakılabilir. Yani tokofobiden kurtulmanız mümkün. Tedavi edilmediği taktirde korkular kalabilir ve insanın huzursuz olmasına neden olabilir. Halbuki daha önce kötü bir deneyim yaşamış olsanız bile başınıza yine aynı olayın geleceğini düşünmek oldukça yanlıştır. Bazen bu durum evliliklerin bitmesine, hamileliklerin sonlanmasına ve kişilerin ağır depresyonlar yaşamalarına neden olabiliyor.

Doğum Korkusu Neden Olur ?

Doğum korkusunun olmasının en yaygın nedeni çevresel faktörlerdir. Genç yaştan itibaren etrafınızdaki büyükleriniz tarafından dinlediğiniz kötü doğum hikayeleri aklınızın bir yerinde kalır. Ayrıca televizyonda, filmlerde kullanılan kötü, sancılı ve çığlıklarla dolu doğum sahneleri özellikle hiç doğum yapmamış kişilerin akıllarında daha kötü bir şekilde yer eder. Aynılarını yaşabilecekleri korkularına kapılırlar. Eşlerin ve ya akrabalarının yani yakın çevresinde genetik rahatsızlık olan kadınlarda çocuklarının hasta doğma endişe vardır. Kendini hazır hissetmeden hamile kalan kadınlarda da bebeğe nasıl bakacaklarının endişesi oluşur. Kaygı düzeyi yüksek kişilerde de bilinmeyenden doğan korku daha yoğun olduğundan özellikle ilk doğumlarda tokofobi görülme oranı daha yüksek olmaktadır.

Doğum Korkusu İle Nasıl Başa Çıkılır ? 2

Tokofobinin Evreleri

Bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi tokofobide de birincil, ikincil ve üçüncül evreleri vardır.

Birincil Tokofobi

Birincil tokofobinin başlangıcı çocukluk dönemine kadar gidebilmektedir. Hamilelik oluşumundan önce başlayarak doğum anına kadar devam edebilir. Nedeni yakınlarından işittikleri korkunç doğum hikayeleridir.

İkincil Tokofobi

İkincil tokofobi travmatik doğum sonrasında gelişebildiği gibi düşük yapma, bebeğin ölü doğması ve ya hamilelikten sonra da gelişebilmektedir. Aslında ikincil tokofobi posttravmatik stres bozukluğu ile de ilişkilendirilebilmektedir. Kişi genellikle ciddi uyku bozuklukları yaşar.

Üçüncül Tokofobi

Hamilelik dönemi depresyonuna eşlik eden tokofobidir. Aslında bir çok şey tetikleyebilir. Mutsuz giden evlilikler ve ya hayatlarının istedikleri gibi gitmiyor oluşu bile doğum olayından korkmalarına sebebiyet verebilir.

Doğum Korkusu İle Nasıl Başa Çıkılır ? 3

Korku Nasıl Yenilir ?

Yakınlarınızın desteği oldukça önemlidir. Özellikle eşlerin desteği büyük moral olur. Tokofobi sahibi kadınlar kendilerinde böyle bir korkuya sahip olduklarını anladıkları andan itibaren uzman bir kişiden terapiler almalıdır. Terapi ve yakınlarınızın desteği ile üstesinden gelebilirsiniz. Zor geçirdiği doğum hikayelerini anlatan kişilerden uzak durmalı ve bu tarz hikayeleri dinlememelisiniz. Zor doğum sahneleri geçen filmleri de izlememeyi tercih ederek bu korkudan uzaklaşabilirsiniz. Doğum esnasında en güvendiğiniz kişi ki bu genellikle eşler olur, yanınızda olduğunu bilmek korkunun azalmasına yardımıcı olur. İlk kez anne olacak kişiler kendi annelerinin tecrübelerini dinleyebilirler.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir