Doğum Sancıları ve Doğum, Sancıların Süresi ve Sıklığı 3

Haftalarca süren bekleyişin ardından sonunda beklenen gün geldi çattı. Bebeğinizi görmeye birkaç saatin kaldığı şu aylarda epeyce heyecanlı olmalısınız. Doğumun her aşamasında vücudunuzda neler olup bittiğini önceden öğrenip hazırlıklı olursanız kendinize güveniniz artacak, tedirginliğiniz azalacaktır. Doğum sancıları, yaşamın en önemli ve mutlu deneyimlerinden biridir. Sakin olabilirseniz doğum olgusundan haz bile alabilirsiniz. Gevşeme ve soluma egzersizlerini uygulayarak sancılarınızı kolayca geçiştirebilirsiniz. Her an bir sorun çıkabileceğini unutmayın; doğum beklediğiniz gibi düş kırıklığına uğramamalısınız. Doğum sancıları nasıl oluyor ? gibi tüm soruları yazımızda bulabilirsiniz.

DOĞUMUN BAŞLANGIÇ BELİRTİLERİ

Doğum sancıları nasıl olur ? Özellikle ilk gebelikte başlıca kaygı kaynaklarından biri doğumun nasıl başlayacağı, bunun belirtilerinin neler olduğudur. Gebeliğin son haftalarında şiddetli artan yalancı ağrılarıyla gerçek doğum sancılarını birbirine karıştırsanız bile, doğumun habercisi olan daha pek çok belirti vardır.

DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Nişan Gelmesi; Rahimağzını tıkayan mukuslu, kanlı bir sıvının vajinadan gelmesine halk arasında “nişan gelmesi” denir. Genellikle doğum sancıları başlamadan önce ya da doğumun ilk evrelerinde görülen bir belirtidir. Sizin yapabileceğiniz; nişan gelmesi doğumdan iki üç gün önce de görülebilir. Bu nedenle hastaneye gitmeden önce düzenli ağrıların başlamasını ya da suların gelmesini beklemelisiniz.

Su Gelmesi; 39 haftalık gebelik doğum belirtilerinden biri de bebeğin çevresindeki su kesesi, doğumdan önce birdenbire yırtılır ve içerdeki suyun bir bölümü boşalır. Bebeğin başı doğum yoluna girmişse, yol kapandığı için gelen su miktarı çok olmaz. Yapabileceğiniz; hemen doktora haber vermektir. Su geldiğinde, sancılar başlamamış bile olsa hastaneye gitmelisiniz. Bebeğe hastalık etkenlerinin bulaşması olasılığı vardır. Bu arada temiz bir havlu ya da kadın bağı kullanabilirsiniz.

Doğum sancıları belirtileri ağrılardır.; doğum sancıları künt bir sırt ya da kasık ağrısı gibi başlayabilir. Karnınızda adet ağrılarına benzer bir sancı gibi de olabilir. Ağrı düzenli aralıklarla gelir ve dinlemek ile geçmez. Yapabilecekleriniz; sancılar düzenli gibiyse kaç dakikada bir geldiklerine bakın. Doğumun başladığını düşünüyorsanız doktorunuza haber verebilirsiniz. Sancılar çok sık gelmedikçe (beş dakika da bir) ya da şiddetli değilse apar topar hastaneye gitmenize gerek yoktur. Çünkü ilk doğum, yaklaşık 12-14 saat sürer. Bunun büyük bir bölümünü hastanede geçirmektense evde kalmak daha iyidir. Ağrılar başladığında, gerektiğinde dinlenerek ağır ağır dolaşın. Hafif bir şeyler yiyebilirsiniz suyunuz gelmediyse ılık bir banyo yapabilirsiniz. Hastaneden, sancılarınız şiddetlenmeden ve en azından on dakikada bir gelmeden evden ayrılmamanız gerektiğini söyleyeceklerdir.

Doğum Sancıları ve Doğum, Sancıların Süresi ve Sıklığı 4

YALANCI AĞRILAR

Doğum sancıları nasıl anlaşılır ? Gebelik süresince rahim hafif hafif kasılır. Son haftalarda ise bu yalancı doğum ağrıları artıp şiddetlenerek size doğumun başladığını düşündürebilir. Oysa gerçek doğum sancıları düzenlidir, gitgide sıklaşır ve daha şiddetlidir. Kimi zaman da doğum ağrıları başlar, ama bir süre sonra yok olur. Bu arada hareket etmeyi sürdürün ve sancılar bir süre sonra yeniden başlayacaktır.

SANCILARIN SÜRESİ VE SIKLIĞI

Peki Doğum Sancıları nasıl başlar ? Bir saat boyunca ne zaman başlayıp bittiğini not ederek sancıları izleyin. Doğum başladığında sancılar gittikçe güçlenecek ve sıklığı 40 saniyeye değin düşecektir. Erken doğum belirtileri; Doğumun erken evresindeki sancıların sıklığı ise şöyledir; birinci sancı başlar daha sonra ikinci sancı ile birinci sancının arasında 20 dakika süre olur.

Bu arada Hamilelik Haftaları ve Vücut Bakımı ile ilgili bilgi ve Doğum Sonrası Vücudum da ne gibi değişiklikler oluyor merak edenler yazılarımızı inceleyebilirler.

DOĞUMUN İLK EVRESİ NASIL OLUR ?

Doğumun ilk evresinde rahim kasları kasılarak rahim ağzını genişletmeye başlar. Böylece bebeğin doğumda geçeceği yol açılmış olur. İlk doğumlarda bu yaklaşık 10-12 saat alır. İlk evre sırasında birdenbire paniğe kapılırsanız şaşırmayın. Olaya ne denli hazırlıklı olursanız olun, denetleyemediğiniz şiddetli sancılar sizi huzursuz edebilir. Kendinizi olabildiğince yatıştırmaya ve ağrıları önemsememeye çalışın. Yanınızda bulunacak eşiniz ya da bir yakınınız size en çok bu sırada yardımcı olabilir. Özellikle doğum öncesi kurslara katılmış ya da doğum olayını yaşamış bir kişi sizi epeyce rahatlatacaktır.

HASTANEYE GİRİŞ VE İLK İŞLEMLER

Hastaneye geldiğinizde bir hemşire kayıt işlemleriniz yapıp dosyanızı açar. Bu sırada eşinizin yanınızda kalması yararlı olacaktır. Hemşirenin soruları, sizden gebelik izleme kartınızı istemek, nişan ya da sularınızın gelip gelmediğini soracak ve sancılarınızla ilgili olarak bunların ne zaman başladığını, sıklığını ve süresini araştıracaktır.

Sizin muayeneniz; hastaneye kaydınız yapıldıktan üstünüzü değiştirip yatağınıza uzanmanızdan sonra hemşire, tansiyonunuzu ve ateşinizi ölçecek ve nabzınızı sayacaktır. Ayrıca, doktor ya da ebe vajinal muayeneyle rahim ağzının ne ölçüde açıldığına bakar.

Bebeğin Muayenesi; dıştan muayeneyle bebeğinizin konumu değerlendirilir, dinleme borusu ya da sonicaid aygıtıyla kalp atışları dinlenir. Bebeğin kalp atışlarının kaydedilmesi için karnınıza mikrofona benzer bir aygıt bağlanır ve yaklaşık 20 dakika süreyle, bebeğin rahim kasılmaları sırasında yeterli oksijeni alıp alamadığı kontrol edilir.

B grubu streptotok enfeksiyonu; her yüz kadından onu bebeklerde, daha çok da düşük kilolu doğanlarda ağır enfeksiyonlara yol açan B grubu streptotok bakterisini taşır. Doğum ağrıları başlamadan önce su gelmesi enfeksiyon tehlikesini arttırmaktadır. Bu bakteriyi taşıdığınız önceden saptanmışsa erken doğum yapıyorsanız ya da suyunuz doğum ağrılarınız başlamadan önce geldiyse doktorunuz sizi ve bebeğinizi enfeksiyondan korumak için doğum sırasında size antibiyotik verebilir.

Doğum Sancısı

VAJİNAL MUAYENELER

Ebe ya da doktor doğumun gidişini değerlendirmek için belli aralıklarla siz muayene edecektir. Rahim ağzının ne ölçüde açıldığını muayeneden sonra sorabilirsiniz. Rahim açıklığının gitgide ilerlediğini öğrenmek sizi rahatlatacaktır fakat bu açılış düzenli bir hızla gerçekleşmeyebilir. Vajinal muayene genellikle iki sancı arasında yapılmaktadır. Bu nedenle sancınız geliyorsa bunu ebe ya da doktora bildirin. Sırtüstü yatıp bacaklarınızı açmanız istenecektir. Elinizden geldiğince rahat ve gevşemiş olmaya çalışın.

RAHİM AĞZINDAKİ DEĞİŞİMLER

Rahim ağzı normalde yoğun bir kas demetiyle kapatılmıştır. Buradan rahim ve çevresine doğru kas lifleri uzanır. Bu kaslar doğumdan kasılarak rahim ağzını yukarı, rahme doğru çeker, ayrıca yanlara doğru gererek açar. Bebek de böylece rahimden çıkabilir.

  • Hormon değişiklikleri sert olan rahim ağzını yumuşatır.
  • Aralıklı gelen ağrılar daha sonra rahim ağzını inceltip kısaltır.
  • İyice inceldikten sonra şiddetlenen ağrılar rahimağzını açar.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir