Doğum Sonrası Egzersizin Faydaları 1

Araştırmalar, doğum sonrası yapılacak egzersiz ve ya fiziksel aktivitelerin olası psikolojik ve fiziksel değişimler üzerinde oldukça etkili, makul ve ucuz bir tedavi yöntemi olduğunu ortaya koymakta. Kısacası yaşamınızın her anında egzersiz yapmalısınız. Egzersizin faydalarını gelin birlikte inceleyelim.

Yeni anne olmuş bir kadın için hem fizyolojik hem de psikolojik değişimlerin yaşandığı doğum sonrası süreci çok önemlidir. Kadın anne olmanın mutluluğunu yaşarken bebeğinin en iyi şekilde bakımı için elinden geleni yapar. Tüm bunları yaparken mental ve fiziksel yorgunluk, bölünmüş uyku ve duygu durum dalgalanmalarının yanı sıra vücut şeklindeki değişiklikler ve alınan kilolardan kaynaklı kas iskelet sistemi problemleri gündeme gelir.

Bu durumda kadının kendini yormaması söylensede aslında en doğal ve iyi çözümlerden biri egzersiz yapmaktır. Hem egzersiz hem de sağlıklı beslenme hamileyken alınan kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesini sağlar. Obezite sebebiyle yaşanabilecek diyabet ve hipertansiyon riskini de azaltır.

Doğum Sonrası

Düzenli Egzersizin Faydaları

 • Egzersize zaman ayırmak hem psikolojik hem de fiziksel değişimlere olumlu yönde katkı sağlar.
 • Düzenli egzersiz yapmak doğum sonrası oluşabilecek depresyon ve duygu durumunu düzelterek, kişinin kendini daha olumlu ve mutlu hissetmesini sağlamakta yardımcı olur.
 • Uyku açısından oldukça yararlıdır. Düzenli egzersiz yapmak uykunun da düzenli ve kaliteli olmasını sağlar.
 • Özellikle hamilelik süresinde sıkça karşılaşılan bel ağrılarını önlemek, hamilelik öncesi karın yapısına bir an önce dönebilmek ve karın kaslarını kuvvetlendirmek için düzeli egzersiz yapmak gerek.
Doğum Sonrası Egzersizin Faydaları 2

Hazır Hissettiğinizde Başlayın

Egzersiz rutininize başlamak için önce kendinizi hazır hissetmeniz gerekiyor. Özellikle sezaryen doğum yapanların egzersize başlamak için uygun olup olmadığını mutlaka doktoruna danışmalıdır. Kişinin günlük programına uygun ve keyif alınan aktivitelerin tercih edilmesi gibi hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Tempolu uzun bir egzersiz yapmak için doğumun üzerinden yaklaşık 5 ay geçmesi gerekiyor. Eğer nefes darlığı, yorgunluk ve kas güçsüzlüğü yaşarsanız egzersizi yapmayı bırakıp doktorunuza danışmanız gerekir.

 • Egzersize başlarken kolay ve sürekli uygulayabileceğiniz günlük bir rutin oluşturun.
 • Keyif aldığınız bir aktivite belirleyin. Böylece egzersizin eziyet değil eğlence olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hiç bir zaman yapamıyorum diyip yarıda kesmeyin. Siz düzenli yaptıkça yaşamınızın bir parçası haline gelecek.
 • Bebeğinizi de dahil edebileceğiniz aktiviteleri yapmayı unutmayın. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında puset ile yürüyüş ve ya koşu yapabilirsiniz.
 • Egzersize başlamadan önce aklınıza takılan soruları mutlaka doktorunuza danışın.
 • Bebeğiniz büyüdükten sonra sporu ve daima hareket halinde olmayı ona da aşılayın.
 • Karın egzersizlerine altıncı haftadan sonra başlayın. Hamilelik sonrasında aktif olmak hem fiziksel hem de zihinsel değişimlere katkı sağlayarak daha olumlu düşünmenize yardımcı olur.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir