Doğum Sonrası Kendinizi İhmal Etmeyin 1

Doğum sonrası lohusa döneminde hem anne kendi sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için bu döneme dikkat etmelidir. Yaklaşık 6 hafta hafta süren lohusalık döneminde annenin vücudu toparlanır, plasentanın çıktığı rahim içindeki yer iyileşir ve kanamalar giderek azalarak biter. Doğum sonrasında dikkat etmeniz gerekenleri yazımızda sizler için paylaştık.

Egzersiz Yapın

Hareket halinde olmanın kilo kontrolünden tutun da depresyona kadar bir çok faydası vardır. Fakat size zarar verecek ve zorlayacak egzersizlerden kaçının. Bunların yanında ağır kaldırmak ve uzun süre ayakta durmak yeni doğum yapmış kadınlar için zararlı olacaktır. Hareket halinde olun fakat her daim yavaş ve sizi yormayacak egzersizler yapın. Doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Bebeğiniz ile de yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Dinlenin

Fırsat buldukça dinlenmeyi ihmal etmeyin. Günlük işleriniz ve bebeğinizin bakımı sonrasında kendinize dinlenme fırsatları yaratın. Bebeğinizi uyuttuktan sonra sizde kısa aralıklar ile uyumaya çalışın. Uykusuz kalmak gün içerisinde daha yorgun olmanıza neden olur. Özellikle en yoğun olan ilk dönemlerde aile büyüklerinizden yardım almayı ihmal etmeyin. Size destek olmalarını isteyebilirsiniz.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

Sağlıklı ve dengeli beslenme hem sizin hem de çocuğunuz için oldukça yararlıdır. Her zaman sağlıklı ürünler ile beslenen. Bol yeşillik ve mevsimine uygun meyveleri yiyin. Ayrıca gün içerisinde de yeterli protein aldığınızdan emin olun. Ara öğünlerde sağlıklı ürünleri tercih edin. Gebeliğinizden kalan fazla kilolardan kurtulmak için aceleci olmayın. Bundan dolayı eksiz ve vitaminsiz beslenmeyin.

Doğum Sonrası Kendinizi İhmal Etmeyin 2

Bol Su Tüketin

Hamilelik sonrasında da su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Sütünüz Yetmeyecek Diye Endişe Etmeyin

Doğum sonrasında yeni annelerin genellikle başına gelen durumlardan biri hem annenin deneyimsizliğinden dolayı hem de bebeğin tam olarak emme işlemini gerçekleştirememesi nedeni ile daha az süt gelebilir. Bu durumdan dolayı endişe edip hep böyle olacağını düşünmeyin. Özellikle büyüklerinizden, annenizden bu konuda yardım alabilirsiniz. Aslında sütün artırılması suyla ve yeterli protein alımı ile ilgili, özellikle çok kalorili beslenmenin faydası bulunmuyor. Bol miktarda sıvı tüketimi yapmalısınız.

Süt Kanallarını Boşaltın

Bebeğin sık emzirilmesine karşın bu dönem içinde hem süt miktarının fazla olması hem de bebeğin tamamını boşaltamaması nedeni ile memede sertlikler olabiliyor. Sütü el ile ve ya pompa yardımı ile boşaltarak depolayabilir ve emzirme öncesinde ılık bir duş alabilirsiniz.

Süt Ateşine Karşı Önlem Alın

Süt ateşi genellikle süt kanallarında genişlemeye ve ilk haftalarda fazla miktarda süt üretimine bağlı görülmektedir. Süt pompası kullanarak göğüsleri boşaltabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir