Doğum Sonrası Vücudum 3

Doğum sonrası neler olur ? Doğum sonrası vücudum da ne gibi değişiklikler olur ? Doğum yapan bir kadının bebeğinin sağlığından sonra aklına ilk olarak takılacak olan soru, ne zaman eski haline, eski kilosuna döneceğidir. Görünümlerine dikkat eden kadınlar için özellikle çok takıntılı hal alabilir. Bir anda eski vücuduna kavuşmanın mümkün olduğunu söylemek tabi ki de doğru olmaz. Ama zamanla kendinizi daha iyi hissedecek ve şeklinizin geri döndüğüne bizzat siz şahit olacaksınız.

Hamilelik sonrasında en büyük değişiklik memelerde olur. Doğumunuzdan sonraki ilk günlerde memeleriniz bebeğiniz için çok değerli olan ilk süt; kolostrum içerir. Daha sonra birkaç gün içerisinde memeler süt dolmaya başlar. Bu nedenle de büyür ve ağırlaşır, şişer hatta bazı kadınlarda ağrı bile oluşabilir.

Doğum Sonrası Oluşan Ağrılar

Ağrıya “angorjman” denen bu durum genel olarak üç günden kısa sürse bile anneyi oldukça rahatsız eder. Memelerin emzirilerek ve ya elle boşaltılması, sıcak ve ya soğuk havlu ile ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bir başka yöntem ise; sıcak duş alınması, buz uygulanması ve sıkı sütyenlerin giyilmesi angorjman denen dönemde ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Angorjman dönemindeki şikayetlere; memede kızarıklık, ateş, titreme ve sertlik eşlik ediyorsa mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz.

Henüz yeni anne olduğunuz için büyük bir ihtimalle bütün ilgi ve dikkatiniz bebeğinizde olacaktır. Fakat kendinizi ihmal etmemelisiniz. Sizin de kendi ihtiyaçlarınız var. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için sağlıklı bir anneye ihtiyacı vardır. Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Taze sebze ve meyveler yenmeli. İstirahat edilmeli. Günlük işleriniz için de yakınlarınızdan yardım istemelisiniz.

Doğumdan sonra yapılması gerekenlerden biri de bol sıvı tüketmektir. Rahim eski haline dönmek için kasılmaya başlar. Hamilelikte büyüyen rahim küçülmeye başlar. Rahim eski haline yaklaşık altı haftada alır. Doğum sancısına benzer kasılmaların amacı tekrar bir kanama olmasını engellemektir. Bu tür doğum sonrası ağrıları bebeğinizi emzirdikten sonra hissedebilirsiniz. Çünkü emzirme sırasında rahmin kasılmasını sağlayan hormon salgılanmaktadır.

Ağrıyı hissettiğiniz zaman yapmanız gerekenler; yavaşça derin nefes almak ve gevşemeye çalışmaktır. Eğer ağrılarınız çok sık oluyorsa doktorunuzun da tavsiyesi ile ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Bunu için mutlaka uzman doktora danışmalısınız.

Doğum sonrası oluşan rahatsızlıklardan biri de bağırsak hareketlerinde azalma ve kabızlıktır. Nedeni doğum sırasında beslenmenin azaltılması, bağırsakların boşaltılması ve kas kasılmasını geçici olarak azaltmasıdır. Bağırsak hareketleri yavaşladığında kabızlık oluşabilir.

Doğum Sonrası Vücudum 4

Bol bol sıvı ve lifli besinler tüketerek, gün içinde biraz doğum sonrası egzersiz, hareketlenme yaparak ve dışkı yumuşatıcı ilaçlar yardımı ile bunları önleyebilirsiniz.

Eğer normal doğum yaptıysanız hapşırma esnasında ve ya gülerken idrarınızı çok az kaçırabilirsiniz. Çünkü doğum sonrası vajinadaki yumuşak doku ve kasların gevşemesine bağlı olarak mesane destek dokusunu kaybedebiliyor. İdrar kaçırma problemi birkaç hafta ve ya aylar sürebilir. Kegel egzersizlerine başlayarak mesane kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Memelerde görülen diğer bir şikayet de meme ucu yaraları ve çatlaklarıdır. Meme ucu yaraları ve çatlaklarının nedeni genellikle bebeğin doğru emzirme pozisyonunda olmamasından dolayıdır. Genellikle gebeliğin ilk haftalarında görülür. Meme ucu yaraları ağrılı olabilir. Önüne geçmek için bebeğinizi doğru pozisyonda emzirin. Emzirme bittikten sonra meme ucunu havada kurutun. Bebek solüsyonu damlattığınız göğüs pedleri ve meme ucu kalkanlarını kullanmak işe yarar. Plastik astar içeren göğüs pedleri ve sentetik giysiler meme ucundaki çatlak ve yaraların oluşmasını tetikler.

Doğum sonrası vücudunuzdaki değişikler yazımızdaki gibiydi. Daha fazla bilgilenmek istiyorsanız sitemizde yer alan  Annelik ve bebek bakımı isimli kitabımızı ve diğer kitaplarımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir