Ebeveyn Mutlu Olmalı ki Çocuk da Mutlu Olsun, Tek Ebeveyne Öneriler 1

Bazen evliliği yürütmek çiftlerin zorlandığı durumlardan biri olabiliyor. Boşanma durumları, ebeveynlerden birinin uzakta çalışması ve ya vefatı gibi durumlarda çocukla baş başa kalan tek bir ebeveyn oluyor. Bu durum tek ebeveyn için oldukça zor. Her çocuk için anne babanın birlikteliğinin çok değerli olduğunu ancak bazı durumlarda anne babadan yalnızca biri çocukla baş başa kalabiliyor.

Çocukların tek anne ile ya da tek baba ile kalması durumunda karşılaşılan en yaygın neden eşlerin boşanması oluyor. Diğer durumlar arasında ise ebeveynlerden birinin vefatı, ya da uzakta çalışmak zorunda kalması gibi nedenlerden dolayı sınırlı görüşmeler de söz konusu olabiliyor. Tek başına çocuğa bakmanın hem psikolojik hem ekonomik zorlukları elbette var.

Ebeveyn Mutlu Olmalı ki Çocuk da Mutlu Olsun, Tek Ebeveyne Öneriler 2

Çocuğu ile baş başa kalan anne ve ya babanın öncelikle mutlu olmalı ve tüm dikkatini çocuğuna vermelidir. Aynı zamanda kendileri için gereken zamanı da iyi değerlendirmeliler. Sosyal iletişim ihtiyacını gidermenin yollarını bulmalı. Eğer boşanmış bir çift ise; çocuk diğer ebeveynde olduğu zamanlarda kendisi için program yapmalı, arkadaşları ile vakit geçirmelidir.

Tek Ebeveyn İçin Tavsiyeler

  • Çocuğunuzu asla bir taraf seçmeye zorlamayın
  • Çocuğunuz ile her zaman iletişimde olun ve bu iletişimin açık, net olmasına özen gösterin
  • Çocuğunuz ile birebir zaman geçirdiğiniz gibi sosyal ortamlarda da beraber vakit geçirmeye çalışın.
  • Çocuğun duyabileceği şekilde onun üzerinden tartışmayın. Bu kendini kötü hissetmesine sebep olacaktır.
  • Onun için hem anne hem baba olabilirsiniz. Bu eksikliği aşırı bir çaba ile kapatmaya çalışmayın.
  • Çocuğunuz ile birlikte özel vakit geçirin.
  • Uzakta olduğunuz zamanlarda da çocuğunuz ile iletişimde kalın.
  • Çocuğunuz için ona ait özel eşyalar ve oyuncaklar olmasına özen gösterin.

Çocuklar özellikle çevrelerinde anne babası birlikte olan aileleri gördüklerinde bu durumu kendi durumları ile kıyaslama çabasına girebilirler. Bu duruma elbette alışacaklar fakat burada sizinde onun her zaman yanında olduğunuz mesajını vermelisiniz. Kendisini güvende hissetmesini sağlamalı ve ona ihtiyacı olan sevgiyi her zamna göstermelisiniz. Çocuklar bazen bu durumda davranışsal problemler yaşayabiliyorlar. Mesela; tırnak yeme, uyku problemleri, öfke problemleri ve ya ergenlik döneminde okul problemleri, ders başarısızlıkları gibi.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir