Ebeveynler Çocuklarına Karşı Aşırı Korumacı Davranırsa 5

Çocuğunuzun gelişimi için öncelikli olan durumlardan biri sevgi dolu bir ortamda büyümesidir. Çocukların her zaman ebeveynlerine ihtiyaçları vardır. Bebeklikten itibaren annenin onu emzirmesine, uyutmasına ihtiyacı olduğu kadar çocukluk çağı da da her zaman sevgi dolu olmasına ve daima yanında olduğu güvenini vermesine de ihtiyacı vardır. Bazı ebeveynler bazen bu sınırı çizmekte zorlanabiliyorlar. Çocuklarına karşı aşırı korumacı ve sevgiyi abartma durumları doğabiliyor. Bu olaylar karşısında çocuk ve ebeveyn ilişkisi nasıl olur ? Yazımızda sizler için değindik.

Doğumdan sonraki ilk yıllar bebeklerin ebeveynlerine özellikle anneye bağlılığın en fazla olduğu dönemdir. Çocukların anne sevgisini ve ilgisini hissetmeleri ruhsal gelişimlerinde büyük bir önem taşımaktadır. Sevgi ve huzur dolu bir ortamda yetişmeleri gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Fakat bazen bu sevgi özellikle anneler tarafından abartılabiliyor. Tabiki de çoğu annenin çocuğunu sevmesi ve koruması kadar doğal bir durum yoktur fakat bahsettiğimiz abartı hem çocuğa hem de size zarar verebilecek, özgüven gelişimi engelleyecek boyutta olmamalıdır.

Çocuğunuzu gereğinden fazla kontrol altında tutma eğiliminiz onun kendi ihtiyaçlarına yetemez duruma gelmesine neden olabilir. Anneler genellikle bu konuda daha fazla abartılı bir şekilde korumacı olabiliyorlar. Aşırı koruyucu tavırlar ileriki zamanlarda çocukların sosyal yaşantılarını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi okul hayatındaki başarılarını da olumsuz yönde etkileyebilir. Ebeveynleri tarafından fazla ilgi ve aşırı korumacı yaklaşımlar gören bir çocuk zamanla sürekli birileri tarafından yönlendirilmeye ihtiyaç duyan ve kendi ihtiyaçlarına kendisi cevap veremeyen, sürekli birilerinden yardım isteyen bir birey haline gelebilir.

Ebeveynler Çocuklarına Karşı Aşırı Korumacı Davranırsa 6

Aşırı korumacı tutumlar bir çocuğun kişisel gelişimini etkileyebilir. Bu tutumun en belirgin yaklaşımı çocuğu bebeklik çağından çıkmış bile onu ona hala bebek gibi görüp, bebekleştirme yaklaşımıdır. Genellikle aşırı korumacı davranma durumu; çocukların okul ihtiyaçlarını karşılayan hatta onların ev ödevlerini bile yapan ebeveynler olarak görülür. Yardım etmek ve çocuğunuza kendi sorumluluklarını kazandırmak yerine onun ev ödevlerini dahi kendiniz yaparsanız çocuğunuz zamanla buna bile alışacak ve sürekli sizden yapmanızı isteyecektir. Onu bu duruma alıştırmamak çok önemli. Hatta öyle ki bazı anneler çocuklarına aşırı korumacı davranmanın yaklaşımı olarak; çocuklarının sokağa dahi çıkmalarını yasaklayarak onların sosyalleşmelerini engellemiş oluyorlar.

Bireyselleşemedikleri için yaşıtlarının aksine geceleri hala annesi ve babası ile uyuyan ve yemeğini annesinin yedirmesini isteyen çocukların yetişmesine sebep oluyorlar.

Yapılması Gereken Doğru Tutumlar

  • Çocuğun kendini keşfederek büyümesine müsaade etmelisiniz
  • Sokağa çıkıp yaşıtları ile oynamasına izin vermelisiniz
  • Ev ödevlerini kendinin yapmasına  fakat zorladığı kısımlarda ona yardımcı olmayı kabul etmelisiniz
  • Kendi yemeğini kendinin yemesini sağlamalısınız
  • Gece sizin yanınızda uyumasına izin vermemelisiniz.
  • Eğer karanlıktan korkuyorsa daha önce yazmış olduğumuz Karanlık Fobisi başlıklı yazımızı inceleyerek çocuğunuz için bilgiler edinebilirsiniz.

Ebeveynler Çocuklarına Karşı Aşırı Korumacı Davranırsa 7

Aşırı korumacı tutuma maruz kalan çocuklar annelerine olan bağımlılıklarından kopamaz hale gelerek, her şeyi annelerinden beklerler. Aşırı korumacı tutuma maruz kalan çocuklar annelerine olan bağımlılıklarından kopamaz hale gelerek, her şeyi annelerinden beklerler. Çocuğunuza karşı pozitif bir şekilde yaklaşmalısınız. Çocuğa uygun olan konularda seçim özgürlüğü tanınmalı ve kararlarının önemsendiği hissettirilmelidir. Bu yaklaşımınız çocuğun kendisini değerli hissetmesini sağlar. Son olarak çocuğunuzun hata yapmasına ve yaptığı hatanın farkına varmasına müsaade etmelisiniz. Çocuklarınızın hata yapmasına izin verin. Her hareketine müdahalede bulunmayın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir