Ek Gıdaya Geçiş Rehberi 3

Bebekler için en önemli besin elbette anne sütüdür. Büyüyüp gelişmeye başladıkça anne sütünün yanında bir de ek gıdaya geçiş dönemi başlar. Ek gıdaya geçiş bebekler için olduğu kadar ebeveynler için de oldukça önemli bir dönemdir. Ek gıdalara geçişte ne yapmanız gerekir ve hangi besinler verilemli ? Sizler için yazımızda derledik.

Bebekler ilk 6 ay boyunca D vitamini hariç ihtiyaçları olan her şeyi anne sütünden karşılayabiliyor. Anne sütünün besleyiciliği ilk 6 ay bebeklerde yeterli oluyor. Fakat 6 aylık bebek ek gıdaya geçmeli, hem gelişmiş sindirim sistemlerinin yeni gıdaları kaldırabilmesi hem de belki de en önemlisi beyin gelişimlerinin olması gerektiği ivmede devam edebilmesi için ek gıdaya yumuşak bir geçiş yapılması gerekmektedir.

Bebeklerde ek gıdaya geçişte anne babalar sakin olmalıdır. Bebeğinizin doktoru bebeğinizin gelişimi açısından değerlendirerek bunun için size en uygun zamanı söyleyecektir. Öncelikle doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Ek gıdalara geçişte panik yapmayın. Sonuçta bebeğinizin sonsuza kadar anne sütü ve ya mama almayacak ek gıdaların da bebeğin gelişmesi açısından önemli bir yeri vardır. Bir ebeveyn olarak her zaman bilinçli olmayı ve araştırmayı hedefleyin. Bebeğiniz için neyin iyi olacağını neyin iyi olmayacağını araştırarak ve uzman kişilere danışarak öğrenebilirsiniz. Bunun için en yakında güvenebileceğiniz kişi doktorunuzdur. Doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin. Doktorunuz size ek gıda listesi verebilir. Bebeğinizi e iyi siz tanırsınız, ailenizin ihtiyaç ve isteklerini en iyi siz bilirsiniz. Bebeklerin bir çoğu ek gıdaya geçiş sinyalleri verir. Bunun en güzel örnekleri; sofradayken sizin yemeğiniz ile de ilgilenmesi ve ya yiyeceklere uzanmaya çalışmasıdır. Bu sürece önceden hazırlıklı olmak süreç geldiğinde ne yapacağınızı bilmek oldukça önemlidir.

Ek Gıdaya Geçiş Rehberi 4

Bebek Ek Gıdaya Hangi Besinler İle Başlamalıdır ?

Bebeğinizi tanıştıracağınız yiyecekler ilk olarak sebze ve meyve püreleri olabilir. Sebze ve meyve püreleri sağlık açısından oldukça faydalı, hazırlaması kolay ve bebeğinizin gelişimine katkıda bulunacaktır. Ayrıca muhallebide verebilirsiniz. Genellikle ilk muhallebiler pirinç unu ile yapılmaktadır. Eğer bebeğinizin gluten hassasiyeti yoksa 8. aydan itibaren irmikli muhallebilere geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca yoğurtta bebeğinizin sağlığı açısından önemli besinlerden biridir. Yoğurt ve kefir birer ek gıdadır. Geçiş döneminin ilk günlerinden itibaren bebeğinize yoğurt ve ya kefir verebilirsiniz. Eğer kendiniz mayalamayı tercih ederseniz hem ortamın hem de kullanacağınız aletlerin çok temiz olmasına özen gösterin. Sütü çok kaynatmak besin öğelerini azaltacağından dolayı bir taşım kaynatıp hemen mayalamak yeterli olacaktır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir