El Ayak Hastalığı Nedir ? 1

Yaz aylarında çocuklarda sıkça karşılaşılan ateşli döküntüler bazen bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Çocukların vücudundaki belirtileri şu şekildedir; kırmızı renkteki nokta nokta görülen cilt döküntüleri bir çok kişinin çocukluk döneminde yaşadığı hastalıklardan biridir. Bu şikayetler bazı ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Özellikle çocuklarda ateşli cilt döküntülü rahatsızlıklar çok daha fazla görülmektedir. Virüsler etken olabilmektedir. Peki El Ayak Hastalığı Nedir ? El Ayak Hastalığı Nasıl Geçer ? El Ayak Hastalığı Neden Olur ?

El ayak ağız hastalığı, virüsün çocuğunuzun vücuduna girmesinden yaklaşık 3-5 gün sonra bir iki günlük ateş görülür. Daha sonrasında vücudunda kırmızı benekler şeklinde vücut döküntüleri görülür. Bu yüzündede görülebilmektedir. Ayrıca bademciklerde kızarıklık ve ağız için aft denilen yaralarda sıkça görülen rahatsızlıkları arasındadır. El ayak ağız hastalığının en önemli anlaşılır belirtisi hastalığın adından da anlayabileceğiniz gibi çocukların el ayak bileklerinde görülen yoğun kızarıklık ve bu kızarıklıkların zamanla içi su dolu kabarcıklara dönüşmesidir.

El Ayak Hastalığı Nasıl Bulaşır ?

 Özellikle yaz aylarında sıcak havaların gelmesi ile ve çocukların okul döneminde sürekli bir arada olmasından dolayı bulaşan bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olması durumunda direkt temastan kaçınılmalıdır. Hastalığa neden olan virüsler burun ve boğaz bölgesine yerleşirler.

El Ayak Hastalığı

El Ayak Hastalığı Nasıl Geçer ?

El ayak hastalığından korunmak için yapabilecekleriniz aşağıdaki gibidir;

  • El temizliğine dikkat etmek, özellikle tuvaletten sonra elleri sık yıkamak
  • Çocukların kullandığı tüm malzemelerin dezenfeksiyonu doğru yapmak
  • Hastalığı taşıyan kişi ile yakın temastan (öpüşmek, sarılmak) kaçınmak
  • Semptomları hafifletmek için ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılabilir
  • Ağız yaraları için gargara, ağız suları ve ya ağız spreyleri kullanılabilir

Çocuğunuzda döküntü hastalıklarından birinden şüpheleniyorsanız erken tedavi için vakit kaybetmeden hemen bir doktora götürmelisiniz. Viral enfeksiyonlu döküntülü hastalıkların tedavileri çocuğun şikayetine göre yapılmaktadır. Tanının erken konulması ve hemen tedaviye başlanması önemlidir. Çocukta döküntü şikayetleri ortaya çıktığı zaman vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna görünmelidir. Erken tanı ve tedavi şansını kaçırmamak açısından çok önemlidir.

Su Çiçeği : Kırmızı döküntülerin görülebildiği diğer hastalıklardan biri olmaktadır. Su çiçeği virüsü enfeksiyonu sonucu olan bu hastalık solunum yolu ile kolayca bulaşabildiğinden dolayı özellikle çocukların en kalabalık oldukları ortamlarda yani okullarda salgın olmaktadır. Su çiçeğinin belirtileri arasında; ateş, halsizlik, baş ağrısı, karın ağrısı olmaktadır. Çocuğunuzun ateşi çıktıktan 1-2 gün içerisinde vücudunda kırmızı yuvarlak şeklinde lekeler görülür. Bu lekeler bir saat içerisinde içi su dolu vesiküller halini alır. Gövdesinden başlayarak başına ve yüzüne yayılabilir. Hatta bazen ileriye gidip saçlı deride ve mukozalarda da oluşur. Ayrıca kaşıntıya sebebiyet verir. Bu döküntüler yaklaşık 1 hafta içerisinde kendiliğinden kabuk tutarak geçer. Bazen iz gibi pigmente lekeler kalabilir.

Kızıl Hastalığı: En fazla okul çağı çocuklarında bademcikler, iltihaplanma ve çilek dili gibi görünümü, kasık ve ensede kıvrım yerlerinde çok daha fazla görülen döküntü ile oluşmaktadır. Kolay ve çabuk bir şekilde yapılan antijen testi ile tanı doktorlar tarafından  konulmaktadır. Fakat duyarlılığı az olduğundan dolayı mutlaka bir boğaz kültürü de alınmalıdır. Kızıl’ın tedavisi penisilindir. Düzenli bir şekilde alınan oral penisilinler kullanılmaktadır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir