Emzirme Sorunları ile Başa Çıkmak 5

Emzirme ile ilgili bir sorunla karşılaşırsanız zaman yitirmeden doktorunuzdan ya da bilenlerden yardım isteyin. Sorunlarla tek başınıza uğraşmak cesaret kırıcı olabilir.

Doğru emzirme nasıl olmalı ?..

Tıkalı bir süt kanalı gibi sıradan bir durum bile, ilgilenilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Aşağıda sıralayacağım sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, sakın süt vermeyi kesmeyin; memeleriniz sütle dolarak durumu ağırlaştırabilir. Memelerinize iyi bakın. İlk haftalarda rahat bir loğusa sütyenini gece gündüz takın. Dar sütyenler kanal tıkanmasına yol açabilir. Memelerinizi her fırsatta havalandırın, masaj yaparken yumuşak davranın. Duru suyla yıkayın, sabun ciltte kuruma yapar. İyice kurulanın.

Süt Sızması

İlk haftalarda, emzirmelerden sonra memelerinizden biraz süt sızabilir.

Bakım: Sütyeninize yerleştireceğiniz tek kullanımlık küçük tamponlar sütü emer. Islak tamponları sık sık değiştirmeniz gerekir. Çok fazla sızıntı varsa plastik koruyucu kullanabilirsiniz.

Korunma: Sütün sızması süt yapımının yeterli olduğunun göstergesidir, memelerin aşırı dolmasını engeller. Süt “arzı” bebeğimin “talebi” ile uyum sağlayınca kesilir.

KANAL TIKANMASI

Memede sert, kırmızı renkli ve ağrılı bir şişlik, süt kanallarından birinin tıkanmış olduğunu gösterir.

Bakım: Memeye sıcak suyla hafifçe masaj yapın ve bebeğe bu memeden süt verin. Bir anlık yoğun bir acı duyabilirsiniz. Ama kanallar açılacaktır. Tıkalı kanal açılmazsa aynı gün doktora gitmelisiniz.

Korunma: Sütyeninizin çok sıkı olmamasına özen gösterin. Emzirme sırasında ya  da sütünüzü sağarken memeye baskı yapmayın. Tek kullanımlık meme tamponu hazır tamponlar sızıntıları emer.

MEME İLTİHABI

Tıkalı bir süt kanalı iltihaplanarak ateş yükselmesine ve halsizliğe yol açabilir. Mastit de denen bu durum sağaltılmazsa apseye dönüşüp cerrahi girişim gerektirebilir.

Bakım: Doktorunuz size antibiyotik verecektir. Bu ilaçları salık verilen dozda ve sürede kullanmalısınız. Bebeğinizi her iki memeden de her zamanki gibi emzirmeyi sürdürün.

Korunma: Her iki memeden de düzenli emzirme iltihabı önler. Memede bir şişlik fark ettiğinizde aynı gün doktora gitmelisiniz.

Emzirme Sorunları ile Başa Çıkmak 6

MEMELERDE SIZI VE ÇATLAKLAR

Memede çatlak ve soyulmaların nedeni, sizin yanlış konumda tutmanızdan dolayı bebeğin memeye tam kenetlenememesidir. Meme derisi kızarır ve sızlar, çatlaklar her emzirmede size acı verir. Meme sızısını önlemenin en iyi yolu bebeği memeye doğru yerleştirmeniz, emerken ağzının meme ucunu tümüyle kavramasını sağlamanızdır.

Memenizde çatlaklar varsa, bebek emerken keskin, yakıcı bir acı duyarsınız. Ne var ki çatlaklar genellikle birkaç gün içinde iyileşir.

Bakım: Şu önerileri uygulamaya çalışın:

  • Her emzirmeden sonra memenizi kurulayın. Ilık hava üfleyen saç kurutma makinesini biraz uzaktan tutabilirsiniz. Sütyeninizin içine, plastik meme koruyucu yerleştirin. Böylece  orada oluşacak hava akımı meme ucunun iyileşmesine yardımcı olur.
  • Emerken bebeğin emiş konumunu değiştirerek basıncı areolanın değişik yerlerine dağıtın.
  • Sızlayan memeyi bir gün için elle boşaltın.
  • Bebeğin sütü boşalttıktan sonra memeyi uzun süre emmesine izin vermeyin.
  • Bebeğiniz memeden süt almayı bitirdiğinde ağzının kenarından parmağınızı kaydırarak emmeyi de durdurmasını sağlayın.

Korunma: Bebeğin areola bölgesini ağzının içine almasını sağlayın. Emzirmeler arasında meme uçlarını kuru turun.

Sızılara Karşı Yapabilecekleriniz

Meme başına süreceğiniz bir iki damla süt ya da aynısafa özü sızılara iyi gelebilir.

DUYGULARINIZ VE SÜT REFLEKSİ

Vücudunuzun süt alma refleksi, duygusal durumunuzla yakından bağlantılıdır. Sıkıntılı, sinirli, yorgun ya da kaygılı olduğunuzda, her zaman sihirliymiş gibi beliriveren sütünüz de kesiliverir. Bebeğinizle birbirinize sokularak baş başa geçireceğiniz birkaç dakika ikinizi de rahatlatacak, hem sizi hem de bebekleri o büyülü beslenme sürecine hazırlayacaktır. Bu yüzden anne bebek ilişkisi çok önemlidir.

Emzirme Sorunları ile Başa Çıkmak 7

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir