Emzirme Sorunları 1

Emzirme sorunları birçok annenin başına gelebilecek durumlardan biridir. Emzirmeyle ilgili bir sorunla karşılaşırsanız zaman yitirmeden doktorunuzdan ya da bilenlerden yardım isteyin. Sorunlarla tek başınıza uğraşmak cesaret ister. Tıkalı bir süt kanalı gibi sıradan bir durum bile, ilgilenilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Aşağıda sıralanan sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız süt vermeyi kesmeyin. Memeleriniz sütle dolarak durumu ağırlaştırabilir. Göğüslerinize iyi bakın. İlk haftalarda rahat bir loğusa sütyenini gece gündüz takın. Dar sütyenler kanal tıkanmasına yol açabilir. Göğüslerinizi her fırsatta havalandırın ve masaj yaparken yumuşak davranın. Duru suyla yıkayın, sabun ciltte kuruma yapar. İyice kurulanın.

SÜT SIZMASI

Emziren annelerin sorunlarından biri süt sızmasıdır. İlk haftalarda emzirmelerden sonra memelerinizden biraz süt sızabilir. Bakım; sütyeninize yerleştireceğiniz tek kullanımlık tamponlar sütü emer. Islak tamponları sık sık değiştirmeniz gerekir. Çok fazla sızıntı varsa koruyucu kullanabilirsiniz. Koruma; sütün sızması süt yapımının yeterli olduğunun göstergesidir. Memelerin aşırı dolmasını engeller. Süt arzı bebeğin talebi ile uyum sağlayınca kesilir. Hazır tamponlar sızıntıları emer.

KANAL TIKANMASI 

Memede sert kırmızı renkli ve ağrılı bir şişlik süt kanallarından birinin tıkanmış olduğunu gösterir. Bakım; memeye sıcak suyla hafifçe masaj yapın ve bebeğe bu memeden süt verin. Bir anlık yoğun bir acı duyabilirsiniz. Ama kanal açılacaktır. Tıkalı kanal açılmazsa aynı gün doktora gitmelisiniz. Koruma; sütyeninizin çok sıkı olmamasına özen gösterin. Emzirirken ya da sütünüzü sağarken memeye baskı yapmayın.

MEME İLTİHABI

Tıkalı bir süt kanalı iltihaplanarak iltihaplanarak ateş yükselmesine ve halsizliğe yol açabilir. Mastit de denen bu durum sağaltılmazsa apseye dönüşüp cerrahi girişim gerektirebilir. Bakım; doktorunuz size antibiyotik verecektir. Bu ilaçları salık verilen dozda ve sürede kullanmalısınız. Bebeğinizi her iki memeden de her zamanki gibi emzirmeyi sürdürün. Korunma; her iki memeden de düzenli emzirme iltihabı önler. Memede bir şişlik fark ettiğinizde aynı gün hemen doktora gitmelisiniz.

Emzirme Sorunları

MEMELERDE SIZI VE ÇATLAKLAR VARSA

Memede çatlak ve soyulmaların nedeni sizin yanlış konumda tutmanızdan dolayı bebeğin memeye tam kenetlenememesidir. Meme derisi kızarır ve sızlar, çatlaklar her emzirmede size acı verir. Meme sızısını önlemenin en iyi yolu bebeği memeye doğru yerleştirmeniz emerken ağzının meme ucunu tümüyle kavramasını sağlamanızdır. Memenizde çatlaklar varsa bebeğiniz emerken keskin yakıcı bir acı duyarsınız. Ne var ki çatlaklar genellikle birkaç gün içinde iyileşir. Bakım; aşağıdaki önerileri uygulamaya çalışabilirsiniz.

  • Her emzirmeden sonra memenizi kurulayın. Ilık hava üfleyen saç kurutma makinesini biraz uzaktan tutabilirsiniz. Sütyeninizin içine plastik meme koruyucu yerleştirin. Böylece orada oluşacak hava akımı meme ucunun iyileşmesine yardımcı olur.
  • Emerken bebeğin emiş konumunu değiştirerek basıncı areolanın değişik yerlerine dağıtın.
  • Sızlayan memeyi bir gün için elle boşaltın.
  • Bebeğin sütü boşalttıktan sonra memeyi uzun süre emmesine izin vermeyin.
  • Bebeğiniz memeden süt almayı bitirdiğinde ağzının kenarından parmağınızı kaydırarak emmeyi de durdurmasını sağlayın.

Korunma; Bebeğin areola bölgesinin ağzının içine almasını sağlayın. Emzirmeler arasında meme uçlarını kuru tutun. Sızılara karşı meme başına süreceğiniz bir iki damla süt ya da aynısafa özü sızılara iyi gelebilir.

DUYGULARINIZ VE SÜT REFLEKSİ

Vücudunuzun süt salma refleksi, duygusal durumunuzla yakından bağlantılıdır. Sıkıntılı, sinirli, yorgun ya da kaygılı olduğunuz zamanlarda her zaman sinirliymiş gibi beliriveren sütünüz de kesiliverir. Bebeğinizle birbirinize sokularak baş başa geçireceğiniz birkaç dakika ikinizi de rahatlatacak, hem sizi hem de bebeğinizi o büyülü beslenme sürecine hazırlayacaktır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir