Emzirmenin Faydaları ve Anne Sütünün Yapısı 1

Anne olmak eşi benzeri olmayan duygulardan biridir. Emzirmekte anne olma ile birlikte gelen eşsiz bir histir. Emzirme sizi bebeğinize yakınlaştırır ve gece – gündüz ikinize birbirinizi tanıyabileceğiniz huzurlu zamanlar sağlar. Hem sizin hem de bebeğiniz için tatmin edici eşsiz bir deneyimdir. Yazımızda emzirmenin faydaları ve anne sütünün yapısından bahsettik.

Emzirme hamilelik süresi boyunca aldığınız fazla kiloları anne sütü üretmek için enerji olarak kullanırken rahminizin küçülmesine ve eski formunuzu daha hızlı geri kazanmanıza yardımcı olur. Yani hem bebek hem de anne için faydalıdır.

Emzirme ileriki dönemlerde rahim, göğüs kanseri ve osteoporoz sorunları açısından daha düşük risk taşır. Anne sütü bebeğiniz için çok faydalı ve uygundur. Gece yarısı bile olsa doğru ısıda ve hazırdır. Bebeğin ihtiyacı olan vitaminler anne sütünde yer alır. Bebek gelişimi açısından çok faydalıdır. Bu yüzden bebekleri en az 1 yaşına kadar anne sütü ile beslemek doktordan tarafından şiddetle tavsiye edilir.

Emzirmeye henüz yeni başladıysanız bir miktar rahatsızlık hissedebilirsiniz. Anne sütü çok hızlı hazmedildiği için bebeğinizi daha sık beslemeniz gerekir. Yenidoğan bebekler fazlasıyla talepkar olurlar. Emzirme düzenini yavaş yavaş oturttuktan sonra ara sıra sütünüzü sağıp eşinizin, ailenizin ve ya arkadaşlarınızın yardımını isteyebilirsiniz.

Emzirmenin Faydaları ve Anne Sütünün Yapısı 2
  • Emzirdikçe bebek anneye daha fazla bağlanmaya başlar
  • Bebeği düzenli olarak emziren anneler daha sağlıklı kilo verir
  • Emziren annelerin kemikleri güçlenir
  • Rahim, yumurtam ve ya meme kanseri gibi hastalıklardan uzak kalırlar
  • Anne sütü sayesinde bebekler sağlıklı büyür ve kalıtsal hastalık riskleri daha da azalır
  • Anne sütü içen bebeklerde kulak ve solunum yolu enfeksiyonları çok fazla yaşanmaz

Ayrıca emzirme tekniklerinden de bahsettiğimiz Yeni Anneler İçin Emzirme Önerileri başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Anne Sütünün Yapısı

Anne sütündeki baş karbonhidrat laktozdur. Sütün kalorisinin yüzde kırkını sağlar ve enerji verdiği gibi bağırsaklarda bakteri üremesini önleyen asitik bir ortam yaratır. Anne sütünde yer alan zincirli çoklu doymamış yağ asitleri beynin ve görme fonksiyonunun gelişimi açısından çok önemlidir. Anne sütü ile beslenen bebekler daha düşük kan basıncı ve düşük kolestrole sahip olur. Hatta ileriki zamanlarda da daha az obezite riski taşırlar.

Emzirmenin Faydaları ve Anne Sütünün Yapısı 3

Anne sütündeki protein bebeği beslemesinin yanı sıra enfeksiyona karşı koruyucu faktörleri içerir ve bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar. Bebek için hazım şikayeti veya aşırı gaz problemi oluşturmaz. Hatta anne sütü aile içerisinde alerjisi olan bebeklerde daha az alerji riski olmasını sağlar.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir