Ergenlik Dönemi Ve Özellikleri Nelerdir ? 5

Çocukların en zor dönemi ergenlik dönemidir. Bu dönemde aileleri zor günler bekler. Hele ki modern çağ ile birlikte ergenlik sancıları çok daha zorlu ve karmaşık bir şekilde yaşanır. Bu çağda çocuğunuzun daha kolay bir ergenlik geçirmesi için yapabilecekleriniz ve sağlıklı iletişim ile stresten uzak kalma durumları hakkında bilgi vereceğiz.

Erginlik dönemi herkesin hayatında yaşadığı ve ve en zor geçen dönemlerden biridir. Stres dozunda ve hedefe yönelik olduğu zaman kişinin etkinliğini artırarak performansının yükselmesini sağlayabiliyor. Fakat aşırı ve yönetilemeyen stres kişinin hem fiziksel hem psikolojik sorunlara yol açarak sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra yaşam kalitesini de ciddi ölçüde düşürüyor.

Uzmanlar genellikle ergenliğin başlangıcının biyolojik, bitişinin ise sosyal olduğunu söylemektedir. Ergenli çağı denilen çağ 10 ile 19 yaş arasını kapsamaktadır. Kızlarda ergenlik dönemi 12 yaşında başlayıp 20 yaşına kadar sürebilir. Çocuklar bu dönemde hem fiziksel hem cinsel açıdan pek çok değişim ve gelişim yaşamaktadırlar. Yaşanan bu toplu değişimlerden dolayı ortaya stres çıkmaktadır. Ergenlik çağı bu yüzden bu kadar zor geçmektedir. Stres ile başa çıkabilmenin elbette bazı yolları var. Ayrıca bu dönemde ergenler bağımsız bir birey olma yoluna doğru giderler. Kendi isteklerini ve ihtiyaçlarını daha iyi bilirler. Okul döneminide kapsadığından dolayı “ben hangi mesleği yapmak istiyorum ve tam anlamıyla kimim?” sorularını yani kendini daha iyi tanıma ve cevap verme dönemidir de diyebiliriz.

Ergenlik Dönemi Ve Özellikleri Nelerdir ? 6

Ergenlikte Stresle Nasıl Baş Edilir ?

Çocuğunuzun stres ile baş edebilmesi için yapması gereken bazı davranışlar vardır. Bunlar;

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

Beslenme alışkanlığını düzene sokmalı ve sağlıklı beslenme alışkanlığını ailenize aşılamalısınız. Her zaman akşam ve öğlen yemeklerini beraber yiyin. Kahvaltıları belli saatlerde beraber yapın. Tahıllar, vitaminleri, yeşil yapraklı sebzeler, c vitamini, balık, tavuk, et, brokoli, muz, avokado gibi zengin besinleri yemesini sağlayın. Hazır paketlenmiş gıdalardan, gazlı içeceklerden, şekerli yiyeceklerden çocukların uzak durmasına ve bunları tüketmemesine özen gösterin.

Sorun Saptama ve Çözme

Öncelikle sorunları saptamalısınız. Daha sonra çözüm için yollar aramalısınız. Ona sorunlar ile karşılaştığı zaman sizden yardım alabileceğini ve problemleri çözebilmeyi öğretin.

Kaliteli Uyku

Kaliteli ve düzenli bir uyku daha sağlıklı beden ve beyin demektir. Uyku düzenini oluşturması için çocuğunuza yardımcı olun. Hemen hemen her gece aynı saatte yatağa gidip uyumasını sağlayın. Düzenli ve kaliteli bir uykunun her açıdan faydası vardır.

Düzenli Spor Aktivitesi

Çocukların spor yapması daha sosyal, çevik ve özgüvenli olmalarını sağlar. Spor aktivitesi olan çocuk beslenmesine de dikkat eder. Dolayısıyla çocukların spor ile uğraşmaları oldukça iyi bir durumdur. Sürekli oturup tablet ve ya telefon elinde onların ekranına bakarak hareketsiz bir şekilde vakit geçirmesine izin vermeyin. Çocuğunuzu; yüzme, basketbol, futbol, tenis gibi sporlara yönlendirin.

Ergenlik Dönemi Ve Özellikleri Nelerdir ? 7

Hobiler

Ergenlik dönemi her ne kadar hem çocuk hem de ebeveynleri için zorlu bir dönem olsada bu zorlukların üstesinden gelmek mümkün. Bunlardan biri de hobiler edinmek. Çocuğunuza ne yapmaktan hoşlandığını sorun. Alacağınız cevap onun hobisi olsun. Eğer hoşlandığı bir şey yoksa beraber keşfe çıkın. Sinemaya, yürüyüşe, balığa ve ya resim kurslarına gidebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun illa ki bir hobisi oluşacaktır.

Onu Dinleyin

Çocuğunuzu dinleyin. Çocuğunuzu eleştirmeden, dalga geçmeden ve yargılamadan tüm sorunlarını içtenlik ile dinleyin ve beraber bir çözüm bulmaya çalışın. Çocuğunuz ile iletişimizin kuvvetli olmasını istiyorsanız küçük yaştan beri onunla konuşmalı ve sorunlarını çözebilmek için her zaman yanında olduğunuz mesajını ona vermelisiniz.

Ona Yardımcı Olun

Okul döneminde ödevleri için çocuğunuza yardımcı olun fakat ödevlerinin tamamının siz tek başınıza sakın yapmayın. Ona öğretin, gösterin fakat kendisi yapsın. Derslerini yaptığı ortamın sessiz ve odaklanabileceği ortam olmasına özen gösterin.

Başardıklarını Anlatın

Daha önce neleri başardığını ona anlatın. Eğer bir şeyi yapamamaktan ve ya yanlış yapmaktan korkuyorsa ona herkesin yanlış yapabileceğiniz ve hata yapmaktan korkmaması gerektiğini güzelce anlatın. Başarılarını tekrar ona söyleyin ve gösterin. Daha önce neler başardığını bilmesi kendine özgüveninin tekrar gelmesini sağlayabilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir