Erken Doğum Belirtileri Nelerdir ? Aceleci Bebekler 1

Özellikle günümüzde doğumların %10’u erken doğum şeklinde sonuçlanıyor. Hatta bu durum bebek kaybının en sık ve en önemli nedenini oluşturuyor. Yeni doğan ölümlerinin %75’inin sorumlusu erken doğum. Erken doğum belirtileri nelerdir ? Erken doğum nedenlerini yazımızda sizler için derledik.

Bazı testler ve incelemeler sayesinde anne adaylarında erken doğum riski belirlenebiliyor. Bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak ve erken doğum riskinin önüne geçmek için uygulanacak tedavi için gerekli süre çoğu vakada bulunmaz. Çünkü genellikle anne adayları bir hekime geç başvururlar. Hiçbir şey için geç kalınmaması için anne adaylarının bilgili olması oldukça önemlidir. Anne adayları erken doğumun belirtilerini bilmeli ve bu sayede bu durum oluştuğu zaman, vakit kaybetmeden hekime başvurmaları son derece önemlidir.

Belirtileri şu şekildedir;

  • Karın ağrısı
  • Akıntı artışı
  • Kanlı ve sümükümsü bir akıntı olması
  • Baskı ve dolgunluk hissi
  • Berrak sıvı gelmesi
Erken Doğum Belirtileri Nelerdir ? Aceleci Bebekler 2

Karın Ağrısı

Hiç bir sebep yokken hafif karın ağrısı yaşıyor olmanız bazen erken doğumun ilk belirtisidir. Bu karın ağırısı özellikle gelip gidiyorsa, yani ara ara oluyorsa daha fazla vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir ? Aceleci Bebekler 3

Akıntı Artışı

Hamilelik sürecinde doğal olan durumlardan biri de vajinal akıntıdır. Bu değişime hamilelik nedeniyle vücutta artan hormonlar neden oluyor. Fakat normalden çok oluyorsa yani günde bir adetten daha fazla günlük ped kullanmaya ihtiyaç duyuyorsanız bu akıntı erken doğumun belirtileri arasında yer alan akıntılardan biri olabilir.

Berrak Sıvı

Erken doğum belirtileri arasında yer alan berrak sıvı gelmesi, erken doğum en belirgin ve tehlikeli belirtilerinden biridir. Vajenden dışarı aşırı miktarda berrak bir sıvı akar. Erken doğuma işaret eden bu belirti görülürse kısa zaman içerisinde uzman bir hekime başvurulmalıdır. Çünkü bu durumda hamilelik kesesi açılmıştır ve bebeğin sıvısı dışarıya akıyor demektir. Bu olayda geç kalınırsa anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilecek derecede enfeksiyon gelişebilir. Bu yüzden vakit kaybetmeden hemen hekime başvurulmalıdır.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir ? Aceleci Bebekler 4

Kanlı ve Sümükümsü Akıntı

Vajinal akıntının yanı sıra kanlı ve sümükümsü bir akıntı gelir. Bu akıntı özellikle akşam saatlerinde lavabodayken ve ya ani ayağa kalkma sonrasında iç çamaşırda pembe renkli görülür. Rahim ağzı denilen kısımdan gelen bu akıntı erken doğumun habercisi olabileceği için yine vakit kaybetmeden hekime görünmek gerekmektedir.

Baskı ve Dolgunluk Hissi

Rahim kasılmaları ve baskı hissi erken doğum eylemi başlamadan önce meydana gelir. Bebeğin baş kısmının rahmin alt kısmına baskı ile yönlendirilmesi, vajinal bölgede anlamsız bir baskı ve dolgunluk hissi oluşturuyor. Diğer belirtilerde olduğu gibi bu belirtide de vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmak erken doğumun önlenmesinde büyük bir önem taşımaktadır.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir ? Aceleci Bebekler 5

Ayrıca ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazılarımızdan biride prematüre doğum ile alakalı. 6 Aylık Bebek Gelişimi ve Prematüre Bebekler yazımıza tıklayabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir