Ev Kazaları, Evde Çocukları Bekleyen Tehlikeler 1

Çocuklar dünyayı yeni yeni keşfetmeye başladıklarında nesnelere bir hayli ilgi duyar ve merak ederler. Bu merak duygusu ile birlikte maalesef ev kazaları gerçekleşebiliyor. Ev kazalarına bu yüzden en çok çocuklar maruz kalıyor. Çocukları evde bekleyen tehlikeler neler ?

Yapılan istatistiklere göre kazaların %48’inin çocuğun yanında yetişkin olduğunda meydana geldiğini gösteriyor. Çocuklar sürekli hareket halinde oldukları için yapacakları şeyleri önceden tahmin etmek biraz zordur. Çocuklarınızla ne kadar beraber olsanız ve onu dikkatlice izleseniz bile beklenmedik tehlikeli durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle çocuklarınızın güvenliği için gerekli olan her tedbiri önceden almanız gerekmektedir.

Mutfakta Çocukları Bekleyen Tehlikeler

Çocuklar için evin en tehlikeli kısımlarından biri şüphesiz mutfaktır. Çocuklar için tehlike oluşturabilecek bir çok obje ile doludur. Mutfağı çocuklar için daha az tehlikeli yerler haline getirmeniz de mümkün elbette. Bıçak, çatal, makas gibi sivri ve kesici aletlerin çocuğun rahatça ulaşabileceği alanda olmamasına özen gösterilmelidir. Buzdolabının kapağının her zaman kapalı olmasına ve su ısıtıcılarının çocukların erişemeyeceği yerlerde olmasına özen göstermelisiniz. Mutfak, salon, yatak odası yani kısacası evin her bölümünde bulunan elektronik aletlerin kordonlarının her zaman toplu olmasına ve kullanılmadığı zamanlarda fişlerin prizden çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Ev Kazaları

En sık görülen ev kazalarından biri de yanıklardır. Yanıkları önlemek için tavaların sapları fırının ön kısmına doğru değil, arka kısmına doğru uzatılmalıdır. Yanık riski oluşturabilecek nesnelerin çocuğun erişemeyeceği yerde bulunmasına dikkat edilmelidir.

Kazalara Karşı Nasıl Önlem Alınır ?

Çocuklar etrafındaki her şeyi büyük bir merak ile keşfetmeye çalışır. Bunu yaparken özellikle ağızlarını çok kullanırlar. Eline geçen her şeyi önce ağızlarına koyma eğilimindedirler. Bazen buldukları parçalar çok küçük olabilir ve ağızlarına kaçabilir. En sık karşılaşılan kazalardan biridir. Bu gibi tehlikelerin önüne geçmek için çok dikkatli olmalı, çocuklarınızı dikkatle izlemeli ve etrafta yutabileceği küçük parçalı oyuncak ve ya eşya bulundurmamalısınız. Oyuncaklarından kırılan, kopan bir parça olup olmadığını sıklıkla kontrol etmelisiniz.

Ev Kazaları, Evde Çocukları Bekleyen Tehlikeler 2

Ayrıca çocukların kumada, saat ya da elektronik aletlerdeki pilleri de ağızlarına götürme eğilimi bulunduğu için bu tür aletler de çocukların ulaşamayacağı yerlere kaldırılmalıdır. Prizlerin kapaklı olmasına da özen gösterebilirsiniz.

Çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için mobilyaların sivri köşelerinin olmamasına ve uçlarına plastik koruyucular takılmasına, masaların üzerinde kırılıp dökülebilecek eşyaların bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Mobilyaların duvara monte edilmiş olması da düşme ihtimalini ortadan kaldırmış olur.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir