Evlat Sevgisi, Çocuklarınıza Sevginizi Göstermenin Yolları 1

Anne baba olanlar bilir, bu dünyadaki en değerli varlığınız çocuklarınızdır. Öyle ki ebeveynler bazen bu sevgiyi nasıl gösterseler, nasıl anlatsalar yeterince ifade edemiyormuş gibi hissederler. Evlat sevgisi başka bir şeydir. Çocuklarınıza hitap şekliniz, ona sevginizi gösterme yönteminiz çocuğunuzun gelişimini bile etkiliyor.

Evlat sevgisi paha biçilemezdir. Çocuğunuzun karakteri, becerileri, özellikleri onun yaşam boyunca sürecek olan deneyimlerini etkiler. Bütün bu özellikleri anne ve babaların tutum ve davranışları ile de şekillenmektedir. Bu yüzden çocuğunuza sevginizi gösterme şekliniz bile önemlidir.

Çocuğunuz ile ne şekilde iletişim kurduğunuz, eleştirel mi destekleyici mi olduğunuz, çocuğunuz ile iletişiminiz sırasında ona hitap şekliniz anne ve baba olarak çocuğa dair yaklaşımlarınızı oluşturmaktadır.

Anne, baba olmak çocuğunuzu sık sık sebep yokken sevmek demektir. Sizin bu sevme şekliniz sırasında ne yaptığınız, nasıl hitap ettiğiniz, sevginizi dile getirirken nasıl kelimeler kullandığınız çocuğunuzun cinsel kimliğini geliştirebilmesi, gelecekteki ilişkilerini sağlıklı yürütebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Evlat Sevgisi, Çocuklarınıza Sevginizi Göstermenin Yolları 2

Her çocuğun ilk sevgi nesnesi annesidir. Çocuk anne ile adeta tam bağımlı bir aşk yaşar. Çünkü tüm ihtiyaçlar anne tarafından karşılanmaktadır. 3 ve 5 yaşlar arası dönemin en temel gelişim noktası karşı cins ebeveyne duyulan aşktır.

Annesine aşık bir erkek çocuğu ya da babasına hayran olan bir kız çocuğu oluşup bu dönemi deneyimlemektedir. Bu dönem çocuğun olumlu bir benlik duygusu oluşturabilmesi açısından önemlidir. Bu dönemde çocuğunuza çok fazla engelleyici, eleştirici modda olursanız bu dönemli sağlıklı bir şekilde yaşamasına engel olmuş olursunuz.

Çocuğa sürekli, eşe hitap eder şeklinde; aşkım, erkeğim, canım gibi kelimeler kullanmak, onun sizinle birlikte uyumasına izin vermek, severken sürekli olarak dudağından öpmek hatalı anne baba davranışları arasında yer almaktadır. Sevgi ve güven verici olduğunun sanılması aksine bu tür yaklaşımlar, ebeveyn ve çocuk ilişkisini ve güven duygusunu zedeleyebilmektedir.

Evlat Sevgisi, Çocuklarınıza Sevginizi Göstermenin Yolları 3

Çocuğunuzun nesil ve yaş farkını deneyimleyebilmesi için öncelikle anne ve babasının sağlıklı ve aşk dolu bir karı-koca ilişkisi yaşıyor olması gerekmektedir.

Sen Prensessin/Prenssin

Tabikide her anne ve baba için çocukları eşsiz ve bir tanedir. Onlara hitap ederken; canım, prensesim gibi kelimeler kullanabilirler. Çocuğun ben herkesten üstünüm gibi düşünceyi aklına getirmesine sebep olur. Fakat ilerleyen zamanda çocukların yaşadıkları dünyada tek olmadıklarını fark etmeleri ile kendi gibi başka çocuklarında varlığını içselleştirmeye başlamaları beklenmektedir. Bu yüzden anne ve babaların çocuklarına sürekli; “sen süpersin, prensessin, prenssin” gibi mesajlar vermesi çocuğun sosyal ilişkilerinde zorlanmasına sebep olabilmektedir.

Çocukların anne babaları ile içten, samimi ifadelerinize, tutarlı sevginize, her daim yanında olduğunuzu hissettirmenize, yumuşak ses tonunuza ve içten gülüşlerinize, ihtiyaçları vardır. Bu yüzden ebeveynlerin evlat sevgisini içten bir şekilde göstermeleri gerekir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir