Fermantasyon Yöntemi

Bebeklerin sindirim sistemi için en sağlıklı besin anne sütüdür Anne sütü ile beslenen bebeklerin hastalıklardan korunduğu kanıtlanmış bir gerçek. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda devam sütünü tercih edilebilirsiniz. Fermantasyon yöntemi nedir ? Fermente gıdalar nelerdir ? Yazımızda sizler için bahsettik.

Sindirim sistemi hem fiziksel hem duygusal bir önemli bir yere sahip. Bebeklerin sindirim sistemi henüz anne karnındayken gelişmeye başlar. Fakat bağırsak florası doğumdan sonra oluşarak anne sütü ve çevreyle olan etkileşime göre şekillenir. 6. aydan sonra ara öğünlerde ek besinlere adım adım geçişle görülür. Fakat ana öğün anne sütü olmalıdır. 18-36 ay arası bebeğin sindirim sistemi yetişkinlerinkine benzemeye başlar.

Fermantasyon Yöntemi Nedir ? Bebek Gelişimine Etkisi 1

Fermantasyon Gıdaların Etkileri

Fermantasyon yöntemi ile üretilmiş besinler sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Bebeklerin sindirim sistemi için en sağlıklı ve bebeğin sindirim sistemine en uyumlu besin anne sütüdür. Sindirim sistemi sağlığı için özellikle 1 yaşına kadar temel besin anne sütü olmalı. Bunu çoğu doktor söylemektedir. Mecbur kalınmadıkça keçi sütü ve ya inek sütü önerilmez. Eğer ki anne sütü bebek için yeterli değilse fermantasyon yöntemi ile üretilmiş besinler tercih edilebilir. Bu ürünler sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Fermente ürünler içeriğindeki prebiyotik bileşenler ile bağırsaklardaki faydalı bakterileri korur ve sindirim sistemini düzenler. Vitamin ve minerallerin bağırsaklarda daha iyi emilmesine yardımcı olur. Bebeklerde şişkinlik ve gaz sancısına bağlı huzursuzlukların azalmasına yardımcı olur. Böylece bebekler daha mutlu olur.

Uyku Problemini Çözüyor

Günümüzde bir çok bebeğin uyku problemi yaşadığını biliyoruz. Fermantasyon gıdalar bebeklerin daha rahat bir uyku düzenine sahip olmasına da yardımcı olur. Düzenli bir uyku demek hem sizin hem de bebeğinizin huzurlu ve rahat olması demektir.

Fermantasyon Yöntemi

Mutlu insanlar ile çevrelenen kişilerin mutlu olma şansının daha yüksek olduğu söylenmektedir. Hatta mutluluğun sosyal ağlarda bile kişiden kişiye yayıldığı tespit edilmiştir. Bir evin mutluluğu anne bebek mutluluğuna bağlıdır. Evde mutluluk anneden bebeğe geçer ve çevresindeki mutlu insanlar ile gelişip daha da büyür. Bu yüzden bebeğiniz mutluysa siz mutlusunuz, siz mutluysanız bebeğiniz de mutludur.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir