Gebeliğin Tasarlanması 1

Gebeliğin tasarlanması bu yolda atılan en önemli ilk adımdır. Konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunuzda hem gebe kalma olasılığını arttırabilirsiniz, hem de gebeliğinizin normal, bebeğinizin sağlıklı olma şansı yükselir. Gebelik tasarılarınızı biçimlendirirken gebe kalmak istediğiniz zamandan en az üç ay öncesini öngörmeniz en iyisidir. Gebe kaldığınızı bilmediğiniz ilk haftalar bebeğin gelişiminin en kolay etkileneceği dönemdir. Bu nedenle, sağlığınıza her zaman dikkat etmeniz, doğru beslenmeniz bebeğin ilk aylardaki gelişimine yardımcı olacaktır. Özenli olunmasını gerektiren başka konularda var: iş yerinizde bebeğin sağlığını etkileyebilecek kimi tehlikeler bulunabilir ya da size çocukken kızamıkçık aşısı yapılmamış olabilir. Gebeliğinizi tasarlarken bu riskleri hesaba katmak, önlemler almak için zamanınız olacaktır.

Gebelik Öncesi Gözden Geçirmeniz Gerekenler

Bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde ya da gebe olduğunuzu öğrendiğinizde aşağıdaki soruların yanıtlarını aramalısınız. Sorulardan kimilerinin sizinle doğrudan ilgili olmadığını düşünseniz bile tümünü yanıtlamalısınız. Eşinizle ilgili kimi sorular için onunla da konuşmanız gerekir. Aklınıza takılan diğer konular için doktorunuza danışın.

Kızamıkçık aşısı oldunuz mu?

Kızamıkçık hastalığı bebeğin iç organlarının geliştiği erken gebelik döneminde bebekte önemli bozukluklara neden olabilir. Bu nedenle gebeliğe karar verdiğiniz de doktorunuza başvurarak bu hastalığa karşı bağışık olup olmadığınızı bir kan testi ile öğrenmelisiniz. Kızamık bağışıklığınız yoksa doktorunuz aşınızı yapacaktır. Kan testini, tasarladığınız gebelikten en az üç ay öncesinden yaptırmalısınız.

Sizin ya da eşinizin ailesinde kalıtsal hastalık var mi?

Hemofili ve kistik fibroz gibi kimi hastalıklar kalıtsaldır. Sizin ya da eşinizin yakın akrabaları arasında kalıtsal hastalığı olan varsa bunun bebeğinize geçme riski vardır. Bu nedenle gebe kalmadan önce doktorunuza başvurmalısınız. Gerekli görülürse kalıtsal hastalıklarla ilgili merkezlerde risk düzeyi saptanabilir. Kalıtsal hastalıkların birçoğunda, çocuğun gerçek bir risk taşıması için hem anne hem de babanın aynı hastalığa neden olan geni taşıması gerekir.

Kronik bir hastalığınız var mı?

Şeker, kalp ya da sara gibi bir hastalığınız varsa gebelikten önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Hastalığınız nedeniyle kullandığınız ilaçların gebe kalmanızı güçlendirebileceği ya da bebeğinizi olumsuz etkileyebileceği düşüncesiyle doktorunuz tedavinizi değiştirmek isteyebilir.

Gebeliğin Tasarlanması 2

Doğum kontrol hapı kullandınız mı? Kullanıyor musunuz?

Doğum kontrol haplarını gebe kalmadan uzunca bir süre önce bırakmak en iyisidir. Böylelikle vücudunuzun doğal adet düzeni geri gelecektir. Hap kullanmayı, gebe kalmayı tasarladığınız zamanda en az üç adet dönemini öncesinde bırakmanız uygundur. (bu süre içinde prezervatif ya da diyafram kullanabilirsiniz) Adetleriniz düzenli duruma gelmeden gebe kalırsanız bebeğin beklenen doğum zamanını belirlemek güçleşir.

İşiniz gebeliğiniz açısından herhangi bir tehlike içeriyor mu?

Siz ya da eşiniz radyasyon, kimyasallar, kurşun ya da anestetikle (narkoz) ilgili bir işteyseniz bu, gebe kalma şansınızı ya da bebeğinizi riske sokabilir. Sizi ya da bebeğinizi işyerinde tehlikeye düşürebilecek bütün riskleri ortadan kaldırmakla işveren yükümlüdür. Gebe kalmadan önce işyerinde risklerden kaçınabileceğiniz bir konuma atanmanızı istemeli, bunu sağlayamıyorsanız daha güvenli bir işe geçmelisiniz.

Bebek sahibi olmak için en uygun yaş nedir?

En uygun yaşlar 20 ile 30 yaş arasıdır. Doğum aralıklarının en az iki yıl olmasını sağlayarak hem kendinizi hem de bebeğin sağlığını daha iyi koruyabilirsiniz. 35 yaşın üzerindeki annelerde sorunlu gebelik riski yüksektir, ancak sağlıklı ve kendine dikkat eden annelerde bu risk azalır. İleri yaşlarda mongol (down sendromlu) çocuk sahibi olma riski de yüksektir. 18 inden küçük kadınlarda fazla olan ölü doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riski, annenin sağlığına göstereceği özenle azalır.

Kilonuz ne durumda?

Gebe kalmanızın en az altı ay öncesinden başlayarak kilonuzun boyunuzla orantılı bir düzeyde kalmasını sağlamalısınız. Bu kilonun altında ya da üstündeyseniz doğru kilonuza ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini doktorunuza danışın. Çok önemli bir sorun olmadığı sürece gebelik sırasında rejim yapmanız sakıncalıdır.

Sağlıklı besleniyor musunuz?

Sağlıklı ve dengeli beslenme düzeni, hem gebe kalma hem de sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığını yükseltir.

İçki ya da sigara kullanır mısınız?

Gebeliği tasarladığınız andan başlayarak tütünü ve alkolü bırakmanız gerekir. Sigara ve içki hem kadının hem de erkeğin çocuk yapabilme yeterliliğini azaltır; hem doğumdan önce hem de sonra bebeğe zarar verir.

Folik asit alıyor musunuz?

Gebeliğe hazırlanma aşamasında folik asit almaya başlamalısınız. Folik asit, bel açıklığı gibi doğum kusurlarının oluşma tehlikesini azaltan bir vitamindir. Gebeliğin ilk 3 ayında 0.4 miligram folik asit alın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir