Gebelikte Risk Yaratan 9 Sebep 1

Bebek bekleyen her anne adayı eminiz ki bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için can atıyordur. Hamileliklerin çoğu hiçbir sorun yaşamadan ilerliyor. Fakat bazı hamileliklerde önceden var olan ve ya bu dönemde ortaya çıkan bazı sorunlar hem bebeğin hemde annenin sağlığını hatta hayatını tehdit edebiliyor. Bu sorunları taşıyan anne adaylarının hamilelikleri riskli gebelik olarak değerlendiriliyor. Gebelikte risk yaratan 9 sebebi sizler için araştırdık.

Riskli gebelik normal hamileliklere oranla çok daha fazla dikkat ve takip gerektirir. Teknolojinin gelişmesiyle son zamanlarda daha önemli ilerlemeler kaydedildi. Günümüzde artık tüm hamilelerin %10-15’inde rastalanabilen birtakım risklerin yaklaşık %90’ı kontrol altına alınarak sağlıklı hamilelik ile sonlanıyor.

Önemli noktalardan biri ise hamile kalmadan önce gerekli kontrollerin yapılması ve böylece risklerin ortaya çıkarılması olduğunu vurguluyor.

1.Gebelik Tansiyonu

Gebelikte risk yaratan faktörlerden biri gebelik tansiyonu. Kadın vücudunda her organı etkileyerek bir takım değişikliklere sebep oluyor. Bu değişiklikler her kadın tarafından normal olarak kabul edilemediği için bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. En sık görülen ve en önemlisi olarak kabul edilen ise gebelik tansiyonu. Anne adayının kan basıncının yükselmesine neden olur. Annede beyin kanaması, organ içi kanamaları ve eşin anneden ayrılması gibi oldukça ciddi problemler doğurabiliyor. Gebelik tansiyonu mutlaka uzman doktorlar tarafından düzenli takip ve tedavi gerektirmektedir.

Gebelikte Risk Yaratan 9 Sebep 2

2.Gebelik Şekeri

Genellikle hamilelerin %10’unda görülür. Bebekte sakatlık, iri bebek, zor ve ya erken doğum gibi riskleri taşıyor. Şeker yükleme testleri ile tanı yapılabiliyor. Eğer bir risk varsa diyet ve ya ilaç kullanımı ile kan şekeri düzeyi dengelenebiliyor.

3.Erken Doğum

Bebeğin beklenen zamandan önce gelmesidir. Hamileliklerin %10’u erken doğum ile sonuçlanıyor. Rahim şekil bozuklukları, su fazlalığı, bebeğin iriliği gibi nedenler erken doğuma götüren nedenler arasında yer alır. Bu sorunları yaşayan anne adayları hamilelik öncesi kontroller ve gebelikte doğru düzgün bir takip ile erken doğum önlenebilir.

Gebelikte Risk Yaratan 9 Sebep 3

4.Çoğul Gebelik

Gebelikte risk oluşturan durumlardan biri de çoğul gebeliktir. Çünkü bebek sayısı ile birlikte riskte artabiliyor. Erken doğum, gelişme bozuklukları, annenin tansiyonu, şekeri ve ya sakatlıklar çoğul gebelikte sıkça görülen sorunlardan bazılarıdır.

5.Plasenta Yerleşim Problemi

Hamilelikte hem anne adayını hem de doktoru endişelendiren problemlerin başında yer alıyor. Eşin rahim ağzını kapatarak yerleşmesi şiddetli ve sık kanamalara neden olabiliyor. Kanamalar genelde gebeliğin ikinci üç aylık döneminde başlıyor. Erken doğum riski ve normal doğumu imkansız hale getirebiliyor. Bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gereken risklerden biridir. Anne adayı mutlaka uzman bir doktor tarafından yakından takip edilmelidir.

Gebelikte Risk

6.Gelişme Geriliği

Bebeğin beklenenden daha küçük olması gibi sonuçlardır. Gelişme geriliği bir çok hamilelikte görülmez. Fakat erken doğum ve ya anne karnında bebeğin ölümü gibi ciddi riskler taşıdığı için mutlaka yakın takip gerektirmektedir.

7.Suyun Az ve ya Fazla Olması

Bebeğin içinde bulunduğu ve onu travmalara karşı koruyup gelişme ve büyümesini sağlayan suyun azlığı ve ya fazlalığı da erken doğum ve gelişme bozuklarının nedenleri arasındadır. Su fazla olduğu zaman erken doğum ve bebeğin geliş pozisyonu anormallikleri görülebiliyor. Su azlığında ise bebeğin akciğer gelişimi ve büyümesi geri kalabiliyor.

Gebelikte Risk

8.Zihinsel ve Bedensel Sakatlıklar

Günümüzde en çok yol katedilen konulardan biridir. Özellikle zeka geriliği ile giden ve herkes tarafından bilinen mongol (down) bebek ve benzeri kromozomal hastalıklar artık 11.14. gebelik haftalarında uzmanlar tarafından yapılan genetik ultrason ve akabinde yapılan genetik tarama ve tanı testleri sayesinde tanınabiliyor.

9.Annenin Genetik Özellikleri

En önemli faktörlerin başında gelir. Annenin fiziki ve genetik özellikleri de hamilelikte risk doğurabiliyor. En önemli riskler arasında; annenin yaşının 17’nin altında ve 35’in üzerinde olması, sigara, alkol, uyuşturucu veya bir ilaç kullanımı, akraba evliliği yapmış olması, genetik hastalık, anne adayının sistematik hastalığının bulunması, obez kategorisinde olması ve boyunun 1.50 cm’in altında olmasıdır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir