Gece Uyanmaları 1

Düzensiz yatma saati ve gece uyanmaları anne babaların en sık karşılaştığı durumlardan biri. Gece uyanmalarını düzenlemek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Dokuz aylık olduğunda yatma saatini belirleyip buna kesinlikle uyun. Bebeğiniz, yatağına götürüldükten sonra bir türlü yatışmıyorsa, aşağıdaki taktiklerin bir hafta süreyle ve kararlılıkla uygulanması yararlı olacaktır. Kısa zamanda, her ağladığında yanında olacağınızı, ancak onu kucağınıza almayacağınızı öğrenmiş olur.
 • Bebeğiniz için eğlenceli olduğu ölçüde sevgi dolu ve yatıştırıcı bir uyku öncesi alışkanlığı geliştirin. Üzerini örtüp yanından ayrılırken arkanızdan ağlarsa geri dönüp onu rahatlatacak bir öpücük daha kondurun, ama sakın kucağınıza almayın ve uzun süre yanında kalmayın.
 • Yine ağlarsa onu rahatlatıcı bir sesle seslenin, yeniden yanına gitmek için beş dakika bekleyin.
 • Geri dönmeniz gerekirse altını ıslatıp ıslatmadığını, canını yakan bir şey olup olmadığını kontrol edin. Ağlama nedeni bunlar değilse sırtını sıvazlayıp iyi geceler öpücüğü verin, üzerini örtün. Ona karşı yumuşak ama kararlı olun ve yanından ayrılın. Bu noktada bebeğinizin iradesi sizinkinden çok daha güçlüdür. Sizi yanında kalmaya ikna edebilir.
 • Ağlamayı sürdürürse beş dakikalık aralıklarla yanına gidip kısa süreler kalın. Böyle yarım saat gidip geldikten sonra araları açmaya başlayın, ancak bebeğinizi ağlar durumda çeyrek saatten fazla bırakmayın.
 • Sonunda ağlamalarına karşılık olarak alacağı tek ödülün arada bir sırtının sıvazlanması olduğunu, bunun da katlandığı zahmete değmediğini anlayacak ve uykuya dalacaktır.

gece uyanmaları

 

Aşağıdaki yöntemler gece beslenmeleri kesildikten sonra, belli bir neden yokken gece uyanmaları yaşayan bebeğinize, onu terk edip gitmediğinizi , ama geceleri uyanırsa göreceği ilginin de pek fazla olmayacağını göstermek içindir. Bir hafta içinde geceleri kesintisiz uyumayı öğrenmezse doktorunuza danışmalısınız.

 • Bebek gece uyanıp sızlandığında bir süre bekleyip kendi kendine uyuyup uyuyamayacağını gözleyin.
 • Ağlamaya başlarsa gidip bir bakın. Her şey yolundaysa onu sakinleştirmek için sırtını ovmanız yeterli olabilir, ancak kucağınıza almanız da gerekebilir. Ağlaması geçip iç çekmeler başladığında yeniden yatağına yerleştirebilirsiniz. Üstünü güzelce örtüp ona bir iyi geceler öpücüğü verin. Siz de yatağınıza dönüp yatın.
 • Ağlama sürer ya da artarsa yatağınızdan seslenerek onu rahatlatacak biçimde konuşun. Yeniden yanına gitmeden önce sabırlı olun ve beş dakika daha bekleyin.
 • Yanına gittiğinizde sırtını sıvazlayıp pışpışlayarak onu rahatlatın. Ağlaması aşırı değilse sakın kucağınıza almayın. Daha sonra üstünü örtüp kendi yatağınıza dönün.
 • Sonunda uykuya dalana dek beş dakikada bir gidip onunla böylece ilgilenin. Yarım saat sonra arayı on dakikaya çıkarın, ancak bebeğinizi 15 dakikadan uzun süre ağlar durumda yalnız bırakmayın. Bu düzende sürecek bir haftalık bir terbiye bebeğinizin uyku düzenini size daha uygun bir yola getirecektir.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir