Göbek Bağı ve Bakımı 1

Göbek bağı ya da kordonu hamilelik süresince fetüsün gelişiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bebeğin beslenmesini ve kanına yeterli miktarda oksijen girmesini sağlar. Yazımızda bebek göbek bakımı ile ilgili bilgilendirmeleri bulabilirsiniz.

Bebeğin göbek bağı düşmeden küvet banyosu yapılmamalı, ya silinerek temizlenmeli ya da sırtından su dökülerek banyosu gerçekleştirilmelidir.

Göbek Bağı Nedir ?

Anne karnındaki bebek oksijensiz bir ortamda suyun içinde yaşamaktadır. Hem yeterli oksijen alması hem de gelişmesi için gereken her şeyi göbeğinde plasentaya bağlı olan ve plasenta aracılığı ile alışverişi gerçekleştiren üç damardan oluşmuş göbek kordonu sayesinde yapmaktadır. Bu damarlar koruyucu bir jel ile kaplıdır.

Göbek düşmesi genellikle bir hafta ve ya 15 gün içerisinde kendiliğinden gerçekleşir. Hatta bazı anneler bebeklerinin bağını saklarlar.

Yeni doğan bebeklerde sıkça yapılan hatalardan biri ise bağın üzerine ve ya etrafına gazlı bez sararak alt bezinin içerisine saklamaktır. Anneler genellikle bunun bakımında biraz tedirgin olduklarından dolayı sanki bebeğin canını yakacakmış gibi düşünerek göbek bağını sarıp sarmalarlar. Fakat öyle bir şey yoktur. Doğumdan arta kalan bu bağ ölü bir dokudur ve sinir içermez. Dolayısıyla bebekte herhangi bir ağrıya ve ya acıya yol açmaz. Mümkün olduğunca açıkta bırakmaya ve üzerine herhangi bir bez ile kapatmamaya çalışın.

Göbek Bağı ve Bakımı 2

Bakım Nasıl Olmalı ?

Bez içerisine saklanan bağ genellikle nem yüzünden kuruması gecikir ve daha geç düşer. Ayrıca enfeksiyon oluşma riskide artmaktadır. Günümüzde artık bir çok şey hem kullanış hem rahatlık açısından mevcut. Artık göbek deliğini açıkta bırakacak şekilde özel tasarlanmış yenidoğan bezleri bulunuyor. Bu bezler bağın açıkta kalmasını sağladığından dolayı kurumayı hızlandırıyor ve daha çabuk düşüyor. Bu şekilde enfeksiyon riski de ortadan kalkıyor.

Göbek bakımında artık alkollü pamuk kullanılmıyor. Mutlaka göbekbağı oyuntusuna sahip bezler kullanılmalıdır. Çünkü açık bırakılması kendi kendine düşme sürecini hızlandırmaktadır.

Eğer göbekbağı dokusundan koku, kızarıklık, akıntı ve hararet artması olursa mutlaka hemen doktorunuza başvurmalısınız. Gecikmeden hemen doktorunuza tüm olanı anlatmalısınız. Bağ düşmeden bebeğe küvet banyosuda yapılmamaktadır. Silinerek ve ya sırtından su dökülerek banyosu gerçekleştirilir.

Bazen kız bebeklerin göbeği güzel olsun diye kuruyan kısım düştükten sonra üzerine tampon hatta bazen bozuk para gibi sert bir cisim konarak karnı sıkıca bağlanır. Bebeklerin karın kasları güçlü değildir. Dolayısıyla bu tarz uygulamalar sırf güzel olsun diye yapılırken bebeğinize zarar verebilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir