Grip Olan Anneler İçin Emzirme Kuralları 1

Kış aylarında bir çok kişi grip ile mücadele ederken en büyük endişeyi emziren anneler yaşıyor. Onlar bir yandan da “acaba emzirirken grip virüsü sütümden bebeğime geçer mi ?” diye endişeleniyorlar. Grip olan anneler emzirebilir mi ? Virüs bebeğe geçer mi ? sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Havaların soğuması bir çok kişinin griple mücadele etmesine ancak en büyük endişenin de emziren annelerin yaşamasına neden oluyor. Annelerin çoğu bebeğine hastalık bulaştırmaktan korkuyor. Emziren anneler aslında aksine gripken daha çok emzirmelilerdir. Gripken bebeği emzirmeyi durdurmak bebeğe daha zararı dokunan bir durumdur. Çünkü emzirirken virüsle enfekte olan annenin vücudunda bu virüse karşı gelişmiş olan antikorlar emzirme yoluyla bebeğe geçerek, bebeğin hastalanmasında önleyici etki yapacakken emzirmenin kesilmesi ile bu duruma engel olmuş olursunuz.

Bebeğinizi anne sütü gibi mucizevi besinden mahrum etmeyin. Anne sütü bebek için en besleyici gıdadır. Bir takım kurallara dikkat ederek gripken bebeği doğal, koruyucu bir ilaç olan anne sütü ile bol bol emzirin.

Bebeği Öpmeyin

Grip virüsü solunum yolu ile öpücük, öksürük, hapşırık gibi damlacık yolu ile yayıldığı için emzirirken nefesinizin doğrudan bebeğinize doğru olmamasına dikkat edin. Gripken bebeğinizi öpmeyin. Misafirlerinde öpmesine izin vermeyin. Grip öpücük yolu ile bulaşabilen bir hastalıktır. Maske kullanmak bebeğinizi korumaya yardımcı etki sağladığından hem ev içindeyken hem de emzirirken maske takın.

Grip Olan Anneler İçin Emzirme Kuralları 2

Bol Sıvı Tüketin

Özellikle bol bol su için. Sütünüzün artması açısından da önemli bir kaynak olan su aynı zamanda enfeksiyon ajanlarının vücuttan atılması için de önemlidir. Grip olduğunuz zamanlarda daha fazla su tüketmeye dikkat edin.

Grip Olan Anneler İçin Emzirme Kuralları 3

İyi Uyku Şart

Hem grip olan anne bir de bebeğine bakınca yorgun düşebilir. Bu yüzden uykusuz kalmaması ve dinlenmesi yeterli miktarda sütün oluşması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından oldukça önemlidir. Uykusuz kalmamaya ve fırsat buldukça şekerleme yapmaya özen gösterin.

Grip Olan Anneler İçin Emzirme Kuralları 4

Odayı Havalandırın

Bulunduğunuzun ortamı havalandırmak ve nem sağlamak önemlidir. Gerek nefesiniz gerekse öksürüp hapşırırken odaya yayılan damlacıklar uzun saatler boyunca havada asılı kalarak odadaki diğer kişilere kolayca bulaşabilir. Bebeğinizin bağışıklığı henüz güçlenmediği için damlacıklarla yayılan bu virüsler kolayca etkisini gösterir. Bu yüzden odaları sık sık havalandırın ve ortama temiz hava girmesini sağlayın.

Gribi kolay atlatmak ve ya grip olmamak için bol meyve sebze tüketmeyi ihmal etmeyin. Özellikle C vitamini içeren besinler tüketin. Proteinden zengin beslenerek hem bağışıklığı güçlendirir hem de süt miktarını arttırmış olursunuz. Haftada bir kez mevsime uygun balık yemeyi ihmal etmeyin. Yoğurt, kefir gibi probiyotik içeren besinlerde bağışıklığı güçlendirmektedir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir