Güneş Çarpmasının Belirtileri 1

Çocuğunuz ve ya bebeğiniz ile birlikte tatile çıktınız. Eğer çocuğunuz hassas bünyeye sahipse ve güneş koruyucu da kullanmadıysanız yazın getirdiği en ciddi hastalıklardan biri olan güneş çarpmasına maruz kalmasına göz yumarsınız. Özellikle beyaz tenli çocuklar güneşe karşı daha hassastırlar. Her havuz ve ya denize gitmeden önce mutlaka bir en az 35 faktörlü koruyucu sürerek gitmeliler. Çocukların ve kronik hastalıkları olanların güneş ve sıcak havalar ile olan temasına dikkat etmeleri gerekiyor. Güneş çarpmasına karşı bir takım önlemler alabilirsiniz. Peki Güneş Çarpmasının Belirtileri nelerdir ?

Güneş çarpmasının belirtileri tedavi yapılarak kontrol altına alınabilir. Vücut kendi ısısını düzenlemek için terlemeyi yeterince gerçekleştiremez ve bu durumda güneş çarpması olabilir. Sıcaklarda aşırı terlemeden dolayı birde sıvı ve elektrolit kaybederiz. Bu yüzden vücut sıcaklığı yükselmeye başlar. Belirtileri ise aşağıda sıraladığımız şekildedir;

 1. Yüksek ateş en bilinen belirtilerinden biridir
 2. Tansiyon düşüklüğü
 3. Nabız hızında artma
 4. Solunum sayısında artma
 5. Baş ağrısı
 6. Aşırı yorgunluk ve bitkinlik hali
 7. Daha kötü belirtileri arasında; bulantı, kusma ve ishal
 8. Huzursuzluk
 9. Havale
 10. Bilinç bulanıklığı
 11. Kalpte ritim bozukluğu
 12. Ağrılı kramplar
 13. Koma

Güneş Çarpmasının Belirtileri

Çocuklarda güneş çarpmasına alabileceğiniz önlemler arasında; kesinlikle güneşin en yoğun olduğu saatlerde çok fazla güneş altında kalmamalı, yaz aylarında biz farketmesek bile terlemeden dolayı çok sıvı kaybederiz bu yüzden susamayı beklemeden su ve sıvı bir şeyler tüketmeli, ağır ve yağlı yiyecekler tüketmemeli onların yerine daha hafif salata, avokado, tavuk, balık gibi besinler tüketilmelidir, proteinden zengin gıdalar tüketilmeli, ananas, çilek, muz gibi meyveler tüketilmeli ve sıcak günlerde alkol ve kafeinden kaçınılmalıdır. Ultraviyole ışınları en yoğun saat 11:00-15:00 arasıdır, bu saatlerde güneşin altında bulunulmamalı, sık sık duş almayı ihmal etmeyin hem serinleme ve rahatlamanıza yardımcı olur ve son olarak giydiğiniz kıyafetlere dikkat edin, mevsime uygun olmasına özen göstererek pamuklu ve ya keten giysiler tercih edebilirsiniz. Pamuklu ve keten kumaşlar yaz aylarında çok terletmez. Güneşten korunmak için şapka takmayı unutmayın ayrıca güneş koruma faktörünü güneşe çıkmadan önce ve ya denize gitmeden önce mutlaka yüzünüze ve vücudunuza uygulayın.

Güneş Çarpmasının Belirtileri

Eğer çocuğunuz güneş çarpmasına maruz kaldıysa hemen serin ve hava akımı olan bir yere geçmeli, kıyafetlerini çıkartıp düz yatırın ve bacaklarını yukarı doğru kaldırın. Ciltten buharlaşma sağlayacak şekilde çocuğunuzu soğutun. Bunu ılık su banyosu yaparak sağlayabilirsiniz. Boyun, yüz, koltuk altı, kalçalara soğuk kompres uygulanabilir. Eğer çocuğunuzun bilici açıksa bol su içirin ve tuzlu ayran verin. Eğer çocuğunuzda daha havale, huzursuzluk, bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görüyorsanız hemen geç kalmadan hızlıca bir doktora görünmelisiniz. Serin bir yerde dinlendirme ve bol sıvı almasına rağmen iyileşme görülmezse doktora başvurun. Yeterli sıvıyı almış olması çok önemlidir. Ateş düşürücü gibi ilaçları sakın doktor söylemeden vermeyin. Son olarak D vitamini tabiki önemlidir fakat yeteri kadar alınmalıdır. Çocuğunuzda d vitamini eksikliği varsa Çocuklarda D vitamini eksikliği yazımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir