Güven Duygusu Anne Karnında Başlar 5

Güven Duygusu bebeğiniz sizin karnınızdayken başlıyor. Annenin bebeğine karşı iyi olması gerekiyor. Günümüzde hızlı bir şekilde gelişen alanlardan biri olan beyin bilimleri denilen alandır. Beyin üzerine yapılan çalışmalar zihin ile ilgili kuramlara ışık tutmaktadır. Zihin çalışmalarında da insanın karşısına bağlama kavramı çıkıyor.

Bebeğiniz ile olan bağınızın bebeğinizin geleceği dünyaya güven duymasını sağlar. Güveni ve huzuru en çok sizden alır. Bebekler önce ebeveynleri daha sonra akrabaları ile ilişkiler içerisinde olurlar ve dünyayı iyice tanımaya çalışırlar. Çocukluk ve ergenlik dönemi derken zaman geçer ve bir birey haline geliriz. İşte bu bebeğinizin birey haline gelmesi, karakteri ve güven duygusu anne karnından itibaren başlamaktadır. Bebeğiniz dünyaya geldikten 1 ve ya 2 sene sonra kişiliğinin temel özelliklerini kazanır. Bebeğinizin sizinle güvenli bir bağlanma kurması özellikle ilk başlarda bu dönemde oldukça önemlidir. İlk 2 sene mutlaka onunla çok ilgili olmalı ve onu iyi gözlemlemelisiniz. Aranızda güvenli bir bağ oluşması önemlidir. Kendisine ve dünyaya güven duyan bir birey olarak hayata başlamasını sağlamalısınız. Sizin iyi anneliğiniz sayesinde etrafını tanımayı ve dış dünyaya açılmayı başarır.

Güven Duygusu Anne Karnında Başlar 6

Anne ile çocuk arasında kurulan güvenli bağ çocuğunuzun sonraki ilişkilerini, insanlara nasıl yaklaşacağınıda etkilemektedir. Ergenlik döneminde de bunları tekrardan gözden geçirme ve düzeltme fırsatı olmaktadır. Çocuğunuzun ergenlik döneminde de onun yanında olmanız, onu anlamanız, isteklerine cevap vermeniz çok iyi bir birey olması açısından oldukça önemlidir. Kendine ve başkalarına güvenen bireyler yetiştirmek önemlidir. Kendisinin iyi ve kötü yönlerini tanıyıp kabullenen biri haline gelir. Tersi durumunda ise yani kendine ve dışarıya, başka insanlara güveni olmayan bir kişi olması halinde kendini ve diğer insanları genellikle yargılar, kaygılı ve güvensiz bir birey olarak yaşar.

Güven Duygusu Anne Karnında Başlar 7

Eğer çocuklarınızın sağlıklı bireyler olmalarını istiyorsanız onların her daim yanınızda olduğunuzu onlara göstermeli, ilgi alanlarını yakından takip etmeli, çocukken bile bir birey gibi ciddi bir şekilde karşınıza alarak problemlerini konuşmalı, iyi bir eğitim almasını sağlamalı, kendisine güvenli olması için ebeveyn olarak çalışmalıyız.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir