Hafta Hafta Bebek Gelişimi 1

Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi nasıl oluyor ? Hafta hafta bebeğin nasıl geliştiğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

5-14. Haftalar Arası

Hafta hafta hamilelik; embriyoda ilk oluşan yapılar kalp ve sinir sistemidir. Beyindeki temel sinir sistemi ve omurga oluşmaya başlar. Dolaşım sistemi gelişir ve gebeliğin başlangıcından sonraki 25. günde bebeğin kalp atımı başlar. Embriyonun ağzı, kulakları ve gözleri oluşmaya başlar. Yalnız bezelye büyüklüğündedir. Sindirim sistemi, böbrekler, karaciğer oluşur. 26. günde kol çıkıntıları ve bundan iki gün sonra bacak çıkıntıları oluşur.

Üreme organları gebeliğin 7. haftasında gelişmeye başlar. Bebeğin cinsiyetini anlayabilmek için 14. haftayı tamamlamış olması gerekir. 7. haftada embriyo erkekse Y kromozom bu cinsel bezlerin androjen salgılamasını başlatır ve erbezleri oluşur sonrasında da cinsel tüberkül penise dönüşmeye başlar. Eğer embriyo kız ise; yarık vulvaya (dış genital organlara) dönüşürken tüberkül de klitorise karında kalan cinsel bezler yumurtalıklara dönüşür.

Gebeliğin 10. haftasında embriyo yapısal olarak tamamlanır. Yüzünde küçücük gözleri, burnu, dudakları, kulakları, dili, damaklarında diş kökleri oluşmuştur. Parmakları ve parmak izleri oluşmuştur. Bebeğin kolları ve bacakları 8. haftada hareket etmeye başlar. Beyin diğer organların fonksiyonlarını etkileyecek sinyaller göndermeye başlamıştır.

Hafta Hafta Bebek Gelişimi 2

Gebeliğin 11. haftasında embriyo dönemi sona erer. Bebeğe fetüs (cenin) denir. Fetüs bacaklarını ve kollarını oynatır fakat anne adayı bunları hissedemez. Ses telleri oluşmuştur. Göz kapakları gözlerini örter ve 6. aya kadar gözler kapalı kalır.

Hafta Hafta Bebek Gelişimi 3

15-27. Haftalar Arası

Gebeliğin 15. haftası gelişim döneminin başlangıcıdır. 18. haftayı doldurması ile fetüs yeni doğmuş bir bebekte görülen bütün hareketleri yapabilir. 24. haftanın bitimi ile bebek yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve yaklaşık 750 gram ağırlığında olur. Ses telleri oluşmuş olsada ses çıkaramaz. İşitme becerisi gelişmeye başlar. Yuttuğu amniyotik sıvının tortusu ve sindirim enzim içeriklerinin birleşimi olan mekonyum (ilk dışkı) bağırsaklarda oluşur.

Hafta hafta hamilelik

28-38. Haftalar Arası

Son üç aylık döneme girmiştir. Bu dönemde doğan bebekler genelde hayatta kalırlar. Fakat haftası büyüdükçe hayatta kalma şansı artar. Prematüre bebeklerin zamanında doğan bebeklere göre bağışıklık sistemleri zayıftır. Gebeliğin son üç ayında fetüs özellikleri netleşir. Saçları uzar, parmak tırnakları bile olur. Görme ve işitme duyuları hızlıca gelişmeye devam eder. Hatta dışarıdan duyduğu sesler onu harekete geçirebilir.

39-40. Hafta

Son haftalarda bebeğinizi dışarıdaki hayata hazırlamak için organları olgunlaşmaya devam eder. Biraz daha kilo alır. Yaklaşık 500 gram kadar. Doğum sırasında bir bebeğin ortalama ağırlığı 3 ila 3,5 kilo olur. Boyu ise yaklaşık 47 ila 50 cmdir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir