Hamile Egzersizleri Rahat Doğum Yapmayı Sağlıyor 1

Rahat bir doğum için doğru egzersizleri yapmak şarttır. Hamilelik dönemi boyunca yapılan düzenli egzersizler hem sizin hem de bebeğin ruh ve beden sağlılığını koruyarak olumlu bir şekilde etkiler.

Hamilelik döneminde doktor tarafından planlanan egzersizleri yapmanız hem bebek hem de sizin için olum etkiler kazandırır. Hamilelikte egzersiz yapmanız ayrıca daha rahat bir doğum yapmanıza da yardımcı olur.

Hamilelikte yapılan egzersizler bebek sağlına da etki eder. Bebeklerin ideal kiloda doğma olasılığı daha yüksek olur. Hamilelik süreci stressiz, daha rahat geçtiği için doğum sonrası dönemde de bebeklerin uykuları düzenli olmaktadır. Egzersiz yapmak anne adayının formda olmasını sağlar. Daha esneklik ve dayanlıklılık kazandırır. Solunum, dolaşım, kas iskelet ve mide bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Endorfin salgılanmasından dolayı anne adayı kendini psikolojik olarak daha iyi hisseder. Ayrıca spor yapmak stres ve kaygıyıda azaltır. Cilt çatlaklarının oluşmasını azaltır.

Hamile Egzersizleri

Egzersiz yapan hamileler geceleri daha rahat uyur. Uyku bozukluğu yaşama riski azalır ve daha düzenli kaliteli bir uyku uyurlar. Doğumlarda daha kısa ve sorunsuz geçer. Doktor kontrolünde yapılan egzersizlerde ideal kilo alımı ve vücutta yağ birikimine yardımcı olur. Hem doğum için faydalı hem de doğum sonrasında annenin daha erken toparlanmasını ve fazla kilolarından kurtulmasını sağlar. Doğum sırasında ve ya sonrasında yaşanabilecek depresyon olasılığınıda azaltmaktadır. Ayrıca egzersiz yapmak vücudun ağırlık merkezinin değişmesine ve eklemlerde oluşa değişikliklere bağlı olarak sık olarak hissedilen bacak, bel, kasık ve sırt ağrılarının azalmasına da yardımcı olur.

Ayrıca Doğum Sonrası yapılması gerekenler için linkimize tıklayabilirsiniz.

Hamilelik Sürecinde Egzersiz Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Egzersiz programının mutlaka kendi doktorunuz tarafından değerlendirilmiş olmasına dikkat edin. Hem anne hem de bebek için olumsuz bir etki oluşturmayacak olması gerekir.
  • Egzersiz, haftada 4-7 gün, günde 20-30 dakikalık süreyi kapsamalıdır. Egzersize 5-10 dakika ısınma hareketleri ile başlanmalıdır. En sonunda da yine 5 ve ya 10 dakikalık bir soğuma hareketi ile son verilmelidir.
  • Vücuda esneklik sağlayan aktiviteler tercih edilmelidir. Örneğin hamile pilatesi en çok tercih edilen gebelik egzersizleri arasında yer almaktadır.
  • Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmaktan ve sırt üstü yatış pozisyonlarından kaçınılmalıdır.
  • Hamilelikte yapılacak egzersizler arasında; yürüyüş, pilates, yüzme, su jimnastiği yoga ve bisiklete binme yer almaktadır.
  • Egzersizlerin şiddeti anne adayının kalp hızını hafif arttıracak ve egzersiz sırasında konuşmayı sürdürmesine engel olmayacak şekilde olmalıdır.
  • Egzersiz programını karşılamak için yeterli kalori alınmalıdır. Genellikle egzersizler yemek yenildikten en az 1 saat sonra yapılmalıdır.
  • Hamilelikte spor anne adayı ve bebek için de bir çok fayda sağlar. Egzersiz yaparken bulunduğunuz ortamın çok sıcak ve ya havasız olmamasına özen gösterilmelidir.
  • Rahat ve nefes alan hamile spor kıyafetleri tercih edilmelidir.
  • Hem egzersiz öncesinde hem de sonrasında bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Özellikle su içilmelidir.
Hamile Egzersizleri
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir