Hamileler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar 1

Hamileler hamilelik döneminde beslenmelerine özen göstermeli ve sağlıklı gıdalar ile beslenmeliler. Hamilelik döneminde rahatlıkla tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıkları sizler için araştırdık.

Sağlıklı beslenme aslında hayatımızın her döneminde olması gereken ve dikkat etmemiz gereken önemli bir durumdur. Hamilelik döneminde önemi ve etkisi çok daha yüksek boyutlara ulaşır. Hamile bir anne sağlıklı bebek doğurmak ve rahat hamilelik geçirmek için sabah, öğlen ve akşam ana öğünlerini düzenli tüketmeli ve ara öğün olarak besin değeri yüksek sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmelidir.

Bir hamilenin tercih etmesi gereken ana öğünler; protein, karbonhidrat, yağ açısından dengeli vitamin ve mineraller yeterli düzeyde olmalıdır. Bunu sağlamak için de ana öğünlerde; et grubu, ekmek, süt, yoğurt grubu, taze sebze ve mevsimine uygun meyveler olmalıdır. Ana öğünleri destekleyecek şekilde enerji verecek, taze ve sağlıklı atıştırmalıklar oldukça önemlidir.

Tüketilmesi Gereken Besinler

Ceviz ve elma karışımı. Omega 3 zengini ceviz, zinde ve enerjik olmanıza yardımcı olur. Hamileler günde bir avuç ceviz tüketebilirler. Elma ise içeriğinde bulunan pektin ile şeker dengesini sağlar ve mide asidini dengeler. Peynir ve ekmek ikilisi bir de yeşillikler katarak yaptığınız sandviç kan şeker dengesini uzun süre kontrol ediyor. Ara öğünlerde peynirli sandviç tüketebilirsiniz.

Yoğurdun içine mandalina dilimleyerek tüketebilirsiniz. Yoğurt başlı başına oldukça faydalı bir besindir. Yoğurttaki kalsiyum temel kalsiyum ihtiyacını karşıladığı gibi aynı zamanda ödemi azaltır ve dolaşımınızı açarak daha iyi ve rahat bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur. Hamilelerin yoğurt tüketmesini önerilmektedir. Mandalina C vitamini anne sağlığı ve bebeğin gelişimi için çok önemlidir.

Hamileler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar 2

Ayrıca yoğurt ile yulaf ezmesini karıştırarak ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Yulaf ezmesinin içerdiği lifin yapısı farklıdır. Sindirim sistemini farklı düzeyde çalıştırır. Hamilelik döneminde muz tüketmekte oldukça faydalıdır. Muz ve kefir iyi bir karışım olur. Kefir probiyotik açısından zengindir.

Ayran ara öğünlerde hamilelerin tüketebileceği sağlıklı besinlerdendir. Tansiyonu dengeler. Ayrıca kalsiyum ve protein açısından da oldukça faydalı bir kaynaktır. Kuru üzüm ve fındık gibi atıştırmalıklar hamilelik döneminde hem enerjik olmanızı hem de yeterli demir ve mineraller almanızı sağlar.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir