Hamilelikte Aşı Güvenilir Mi ? 1

Hamilelikte aşı meselesi çoğu anne adayının aklında soru işaretlerine sebep olabilir. Grip aşısı, tetanoz, hepatit B aşısı gibi aşılar hamilelik döneminde yaptırılabilir mi ? Yazımızda hamilelikte aşı güvenilir mi ? Hamileyken hangi aşıların kullanımı önerilir ? sizler için araştırıp derledik.

Aşılar normal ve sağlıklı hayatımızın önemli bir parçasıdır. Ciddi sonuçlar doğuracak hastalıklardan korunmamızı sağlarlar. Aşılar bağışıklık sisteminde antikor üretimi ve hafıza hücrelerini artırarak etki ederler. Böylece vücudumuza bu mikropları tanımayı ve mücadele etmeyi öğretir. Bu mikroplar ile karşılaştığımız zaman da hastalanma riskini ve enfeksiyonların neden olduğu kötü sonuçları aza indirirler.

Okul çağında ve gençliğimize eminiz hepimiz sayısız aşı yaptırmışızdır. Fakat pek çok kadın aşıların doğmamış çocuğuna zarar verecek hastalıklara karşı açık hale geldiğini bilmezler. Normalde daha hafif geçireceğiniz bir enfeksiyonu hamilelikte, bağışıklık sisteminiz baskılandığı için, daha ağır geçirebilirsiniz.

Hamilelikte Aşı Güvenilir Mi ? 2

Hamilelik öncesinde ve ya sırasında yapılan aşılar sonucunda oluşan antikorlar, kan yoluyla bebeğinize geçerek bebeğiniz üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturur. Bu da demek oluyor ki hamilelikte yapılan bazı aşılar hem anne hem bebek için yararlıdır.

Tüm aşıların güvenliği ve yararı FDA tarafından uzun yıllar test edilmekte ve sağlık bakanlığından da onay alınmaktadır.

Hamileyken Hangi Aşılar Önerilir ?

Hamileyken aşağıdaki aşılar güvenli ve önerilmektedir. Bunlar;

  • Grip Aşısı
  • Tetanoz/Boğmaca/Difteri
  • Hepatit B Aşısı

Grip Aşısı

Grip sonbahar ve kış aylarında görülen hastalıklardan biridir. Genellikle önemsiz gibi görülebilir fakat hamilelikte grip daha sıkıntılı geçebilmektedir. Çünkü hamilelik sırasında bağışıklık sistemi, kalp ve akciğer sistemi gribin neden olduğu ağır hastalıklara yatkınlığı arttır. Hamilelik sırasında görülen grip bebek içinde zararlı olabilmektedir. Aşı, hem anne adayını ciddi risklerden korur, hem de bebeği doğumdan sonra da hastalıklara karşı korur. Bu aşı uzun yıllar boyunca bir çok hamile kadına yapılmıştır ve herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Bu yüzden doktorlar tarafından güvenle kullanılabileceği söylenmektedir. Genellikle ilk üç aydan sonra yapılır.

Hamilelikte Aşı Güvenilir Mi ? 3

Tetanoz/Boğmaca/Difteri

Boğmaca çocukluk çağında görülen ciddi bir enfeksiyondur. Her yüz bebekten dördü bu hastalık nedeniyle hayatını kaybeder. Üç aylık ve ya daha küçük bebeklerde görülür. Çünkü 2. aydan sonra boğmaca/difteri/tetanoz aşısı başlar. Bu aşıların hamilelikte kullanımı oldukça güvenilirdir. Yapılan araştırmalara göre aşıya bağlı görülen herhangi bir yan etki ve ya bebekte doğumsal anomali yaptığına dair kanıt yoktur.

Tetanoz aşısıda hamilelikte güvenilir aşılardan biridir. Hastalığa karşı hem anne adayını hem de doğmamış bebeği korur. Tedavi edilmediğince ölümcül olabilmektedir. Aşının yan etkisi olarak yalnızca uygulanan yerde çok hafif kızarıklık ve şişme görülebilir. Bunlarda zaten bir kaç gün içinde geçer.

Hepatit B Aşısı

Hepatit B karaciğer kanseri ve siroz gibi ciddi hastalıklara neden olur. Doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilir. Genelde bu aşının hamilelik öncesinde yapılması önerilir. Hamile kalmadan önce rutin aşı geçmişiniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylece bu aşıyı yaptırmaya ihtiyacınız olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Bu konuları mutlaka doktorunuza danışın.

Yani hamilelik sırasında yapılan aşılar hem anne adayını hem de bebeği korur.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazılarımızdan biri olan Hamilelikte Tetanoz Aşısı başlıklı yazımız için linke tıklayın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir